Працівника відкликали з відпустки: чи повертати матеріальну допомогу

1613

Запитання

Під час відпустки вихователя виникла необхідність відкликати його з відпустки. Який наказ має видати керівник закладу і чи має працівник повернути відпускні та матеріальну допомогу? Як надалі вихователь може продовжити свою відпустку?

Відповідь

Державні гарантії права на відпустки, умови, тривалість і порядок, за яким їх надають працівникам, визначає Закон України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки).

Відкликати працівника можна лише зі щорічної основної відпустки, за його згодою і лише у випадках, які передбачає стаття 12 Закону про відпустки та стаття 79 КЗпП:

  • щоб відвернути стихійне лихо, виробничі аварії або негайно усунути їх наслідки;
  • щоб відвернути нещасні випадки, простій;
  • щоб відвернути загибель чи псування майна підприємства, установи, організації;
  • в інших випадках, які передбачає законодавство.
Увага: Якщо працівник відмовляється переривати таку відпустку, його відмова є порушенням трудового законодавства.

Зауважимо, що відкликати працівника з інших видів відпусток, навіть за його згодою, не можна. Тож якщо працівнику надали відпустку без збереження зарплати, наприклад, на час карантину, відкликати його з такої відпустки не можна.

Якщо ж керівник закладу має достатньо вагому причину, щоб відкликати працівника зі щорічної відпустки, то за письмовою заявою працівника він має видати наказ про відкликання зі щорічної відпустки, і чітко зазначити причину, дозволену законодавством. Частину щорічної відпустки, яку працівник не встиг використати, надавайте йому після ліквідації причини відкликання чи за згодою працівника перенесіть на інший період. Якщо працівника відкликали з відпустки, його працю оплачуйте з урахуванням тієї суми, що була нарахована як оплата невикористаної частини відпустки.

Законодавство не передбачає обов’язку повертати виплачену працівнику матеріальну допомогу на оздоровлення, якщо він не використає відпустку у зв’язку з тим, що його відкликали.

акція на передплату журналів для бухгалтерів

Скористайтеся гарною нагодою та отримайте знижки на передплату на журнали «Головбух Бюджет» та «Головбух Праця та Зарплата»!

Замовляйте в редакції за номером 0 800 21 12 20

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Норми робочого часу 2024 для «шестиденки»

Верховна Рада та Президент знов подовжили дію воєнного стану – тепер до 11 серпня 2024 року. Отже тримайте норми тривалості робочого часу та виробничий календар на 2024 рік для шестиденного робочого тижня. З’ясуйте, які норми діють під час воєнного стану.
16427

Норми робочого часу 2024 для «п’ятиденки»

Після подовження воєнного стану до 11 серпня 2024 року тримайте оновлений розрахунок норм тривалості робочого часу на 2024 рік. Норми робочого часу 2024 розраховані для п’ятиденного робочого тижня.
48666

Додаткова відпустка державним службовцям: що врахувати

Додаткова відпустка державним службовцям надається після досягнення п’ятирічного стажу на держслужбі. На який строк надається додаткова відпустка держслужбовцям, коли і як її компенсувати та чим доведеться поплатитися за затримку розрахунку?
45207

Відрядження на службовому автомобілі – наказ

Під час відрядження працівника нерідко постає транспортне питання. Один із варіантів його вирішення – використати службовий автомобіль. Яким має бути наказ про відрядження у такому випадку?
29750