Чи можна виключити з пенсійного стажу період воєнного стану

2105

Запитання

Чи можна виключити з пенсійного стажу період воєнного стану?

Відповідь

виключити з пенсійного стажу період воєнного стану

Калькулятор стажу

Пенсійний фонд України опублікував роз'яснення для громадян, які планують вийти на пенсію в 2023 році та переймаються через падіння доходів після початку вторгнення рф.

Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в 2022 році зазнав важливих змін. Місяці заробітної плати, нарахованої в період воєнного стану та впродовж трьох місяців після його припинення, дозволено виключити як невигідні.

Чи не вплине ця норма на скорочення загальної тривалості пенсійного стажу? Ні: період роботи під час воєнного стану буде враховано до страхового стажу з урахуванням сплачених внесків, а заробіток для обчислення пенсії за цей час можна не враховувати. Як пояснює ПФУ, в результаті має підвищитися розмір пенсії.

Виключення періоду зі стажу називають оптимізацією заробітку, яка дозволяє при підрахунку зарплати «оптимізувати» періоди до 60 календарних місяців страхового стажу підряд, але не більш як 10% тривалості страхового стажу, обчисленого в одинарному розмірі. 

Ще понад 10% страхового стажу за бажанням пенсіонера може бути виключено:

  • період карантину – з місяця його запровадження у 2020 році та шести календарних місяців після його завершення;
  • період воєнного стану – з місяця його введення та протягом трьох календарних місяців після його припинення або скасування.

У всіх випадках після проведення оптимізації період, за який враховується зарплата для обчислення пенсії, не може бути меншим ніж 60 календарних місяців.

Бажання пенсіонера виключити певний період з обчислення зарплати – це його вибір, який потрібно підтвердити в заяві.

акція на передплату журналів для бухгалтерів

Скористайтеся гарною нагодою та отримайте знижки на передплату на журнали «Головбух Бюджет» та «Головбух Праця та Зарплата»!

Замовляйте в редакції за номером 0 800 21 12 20

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Страховий стаж: як обчислити і коли враховувати

Дані про страховий стаж потрібні бухгалтеру у низці випадків, наприклад нарахуванні лікарняних, декретних, пенсій та інших соцвиплат. У консультації – про те, як дізнатися про страховий стаж, як він розраховується бухгалтером у тих чи інших ситуаціях.
47571

Довідка про заробітну плату для обчислення пенсії

Довідка про заробітну плату для обчислення пенсії: ➤ бланк 2024 року ➤ коли подавати довідку ➤ хто складає довідку ➤ звідки брати відомості для довідки ➤ які виплати вносити у довідку
69853

Розрахунок пенсії в Україні – 2024

На розмір пенсії впливають зараз страховий стаж, середня зарплата в Україні та фактична зарплата (дохід), який раніше отримував працівник і сплачував з нього соціальний внесок. Також існує й механізм автоматичного перерахунку пенсій (індексації), який враховує інфляцію та зростання середньої зарплати. Розглянемо, як визначається розмір пенсії та вплив на цей розрахунок середньої зарплати.
62143

Прожитковий мінімум на 2023 рік

Прожитковий мінімум протягом 2023 року не змінювався. Одне значення прожиткового мінімуму на весь рік. Який він та як перерахувати без помилок усі пов’язані з ним показники – у цьому огляді.
77683