Як укласти добровільний договір про сплату аліментів
Запитання
Як укласти добровільний договір про сплату аліментів?
Відповідь
Нарахування аліментів 2024
Українським законодавством передбачено два способи стягнення аліментів:
- на підставі угоди про сплату аліментів (договір по утриманню дітей);
- або на підставі рішення суду.
Батьки дитини мають право укласти між собою договір про сплату аліментів на дитину, який укладається у письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню. Сторонами аліментного договору виступають батьки дитини, при чому незалежно від того, перебувають вони у шлюбі між собою чи ні.
Умови договору про сплату аліментів на дитину мають визначати:
- розмір,
- строки, а також
- порядок виплати та
- підстави цільового використання аліментів і не можуть порушувати права дитини, які встановлені Сімейним кодексом України.
При посвідченні договору про сплату аліментів на дитину нотаріусом роз'яснюється зміст ч. 2 ст. 189 Сімейного кодексу України з одночасним зазначенням про це у тексті договору у частині можливості стягнення аліментів у безспірному порядку на підставі виконавчого напису у разі невиконання одним із батьків свого обов'язку за договором.
Однак варто знати, що необхідною умовою договору є визначення місця проживання дитини, яке співпадає з місцем проживання одного з батьків. Саме цей з батьків є аліменто- отримувачем та власником аліментів (ч.1 ст. 179 СКУ). Така позиція відповідає загальній концепції СКУ, згідно якої вирішення усіх істотних питань з приводу виховання дитини (ст. 157 СКУ) та права власності на аліменти (ст. 179 СКУ) залежить від спільного або роздільного проживання одного з батьків та дитини.
Пам'ятайте важливі моменти договору, а саме:
- місце проживання дитини визначається відповідно до місця проживання одного з батьків;
- за регламентом зустрічей з дитиною фіксується порядок побачень, спільного відпочинку, святкування днів народження тощо;
- розмір аліментів не може бути меншим за 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку;
- індексація аліментів забезпечує збереження купівельної спроможності аліментів у умовах інфляції.
Розмір аліментів визначається за згодою сторін. Проте у будь-якому випадку розмір аліментів за договором повинен відповідати вимогам ст. 182 СКУ, відповідно до якої мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
За інформацією Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції