Аліменти в 4ДФ: зразок і правила заповнення
Сума аліментів знаходить своє відображення у Додатку 4ДФ Податкового розрахунку, так як це виплата фізособам. Аліменти в Звіті 4ДФ наводяться окремим рядком, тобто відокремлено від тих виплат, з яких вони були утримані. Далі для відображення аліментів у Додатку 4ДФ треба застосувати:
- код ознаки доходу «140», що застосовується для аліментів, що виплачуються як за рішенням суду, так і за добровільним рішенням сторін;
- податковий номер отримувача аліментів. Цей номер указується навіть, якщо аліменти перераховуються на рахунок державної виконавчої служби (роз’яснення ДПС 103.25 ЗІР).
Відпускні: 21 відповідь на робочі ситуації 🤩
Зразок заповненого Додатку 4ДФ наведений нижче. З аліментів податки були утримані при нарахуванні доходу (у даному разі зарплати), тому повторно ПДФО й ВЗ не утримуються й дані графи у рядках з аліментами порожні.
Приклад. Із доходу працівника утримали аліменти
Працівникові у лютому 2025 року нарахували зарплату в сумі 10500 грн (ПДФО — 1890,00 грн, ВЗ — 525,00 грн). Згідно із виконавчим листом із його зарплати утримують аліменти у розмірі 25% від доходу. Тож у лютому утримали 2021,25 грн і перерахували на рахунок державної виконавчої служби. Одержувач аліментів — мати дитини (податковий номер — 3434343444).
Аліменти утримують із суми доходу, що належить особі, яка сплачує аліменти, після утримання з цього доходу податків. При цьому дохід працівника — платника аліментів відображають у додатку 4ДФ без вирахування сум аліментів, з ознакою доходу «101».
Роботодавець платника аліментів має відобразити таку виплату на користь одержувача аліментів з ознакою доходу «140». аліменти від платника податків — резидента України не включаються до оподаткованого доходу, а отже, не оподатковуються ПДФО та військовим збором (пп. 165.1.14 ПК).
Як заповнити 4ДФ за даними Прикладу наведемо нижче.