Чи можна списати старі меблі без утилізації

13183

Запитання

Інвентаризаційна комісія лікарні виявила понад 200 одиниць зношених і непридатних для подальшого використання меблів. Чи має право комісія самостійно утилізувати старі меблі — спалити? Власної котельні лікарня не має. Як документувати таку утилізацію?

Відповідь

Інвентаризаційна комісія не має права списати без утилізації меблі, які визнала непридатними для подальшого використання. Пояснимо чому.

Які упущення під час інвентаризації гарантують штрафи

Лікарня — об’єкт, де утворюються побутові відходи (ст. 1 Закону України «Про відходи» від 05.03.1998 № 187/98-ВР; далі — Закон про відходи). Письмові столи, шафи, тумби, дерев’яні ліжка та інші меблі — це основні засоби та малоцінні необоротні матеріальні активи. Якщо інвентаризаційна комісія визнає їх залишками матеріалів, предметів чи виробів, які більше не можна використовувати за призначенням і які підлягають списанню з балансу, ці залишки відносять до твердих відходів.

Отже, якщо списанню з балансу підлягають основні засоби та малоцінні необоротні матеріальні активи, окремі частини яких за висновком інвентаризаційної комісії використовувати неможливо, визнайте їх побутовими відходами.

Оприбуткуйте відходи як матеріали, що призначені для здачі спеціалізованим підприємствам за К-т субрахунку 7211 «Дохід від реалізації активів» та Д-т субрахунку 1518 «Інші виробничі запаси».

Передайте ці побутові відходи на підставі акта чи накладної спеціалізованому підприємству, що має ліцензію на ліквідацію небезпечних відходів.

Побутові відходи, як-от пластик і пластмаса, — токсичні. Тому інвентаризаційна комісія лікарні не має права їх знищувати. Адже лікарня не має ані власної котельні, ані ліцензії на ліквідацію небезпечних відходів.

Якщо порушите встановлений порядок поводження з відходами, це може призвести до:

  • забруднення навколишнього природного середовища;
  • прямого чи опосередкованого шкідливого впливу на здоров’я людей;
  • економічних збитків (п. «а» ч. 1 ст. 42 Закону про відходи).

Тоді особи, винні в порушенні законодавства про відходи, нестимуть дисциплінарну, адміністративну, цивільну або кримінальну відповідальність, зокрема й за самовільне розміщення чи видалення відходів (п. «б» ч. 1 ст. 42 Закону про відходи).


УВАГА!

Бути у курсі подій та законодавчих оновлень стало ще легше! Підписуйтесь на наш Telegram або FB та читайте важливі новини від порталу "Бюджетник" першими.

акція на передплату журналів для бухгалтерів

Скористайтеся гарною нагодою та отримайте знижки на передплату на журнали «Головбух Бюджет» та «Головбух Праця та Зарплата»!

Замовляйте в редакції за номером 0 800 21 12 20

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Переоцінка основних засобів: проводки

В балансі бюджетної установи усі активи, у т. ч. основні засоби, визнають за вартістю придбання, яка з часом змінюється. І тоді потрібна переоцінка основних засобів.
17811

Витрати майбутніх періодів: як облікувати

З’ясуємо, що таке витрати майбутніх періодів та все про їхній бухгалтерський облік, зокрема облік передплати за оренду, періодичні видання, ліцензію за використання програмного забезпечення.
26509

Акт звірки розрахунків: готовий зразок

Звіряти стан розрахунків з дебіторами – обов’язок установи. Та як зафіксувати результати звірки правильно? Пропонуємо готовий Акт звірки розрахунків – зразок.
30820

Акт списання матеріалів: бланк

Акт на списання матеріалів за рішенням Мінфіну було змінено на акт списання запасів. Але, як і раніше, акт — це підстава відносити вартість використаних матеріалів до витрат. Розглянемо, як його складати.
281158