Чи можна списати старі меблі без утилізації

15513

Запитання

Інвентаризаційна комісія лікарні виявила понад 200 одиниць зношених і непридатних для подальшого використання меблів. Чи має право комісія самостійно утилізувати старі меблі — спалити? Власної котельні лікарня не має. Як документувати таку утилізацію?

Відповідь

Інвентаризаційна комісія не має права списати без утилізації меблі, які визнала непридатними для подальшого використання. Пояснимо чому.

Які упущення під час інвентаризації гарантують штрафи

Лікарня — об’єкт, де утворюються побутові відходи (ст. 1 Закону України «Про відходи» від 05.03.1998 № 187/98-ВР; далі — Закон про відходи). Письмові столи, шафи, тумби, дерев’яні ліжка та інші меблі — це основні засоби та малоцінні необоротні матеріальні активи. Якщо інвентаризаційна комісія визнає їх залишками матеріалів, предметів чи виробів, які більше не можна використовувати за призначенням і які підлягають списанню з балансу, ці залишки відносять до твердих відходів.

Отже, якщо списанню з балансу підлягають основні засоби та малоцінні необоротні матеріальні активи, окремі частини яких за висновком інвентаризаційної комісії використовувати неможливо, визнайте їх побутовими відходами.

Оприбуткуйте відходи як матеріали, що призначені для здачі спеціалізованим підприємствам за К-т субрахунку 7211 «Дохід від реалізації активів» та Д-т субрахунку 1518 «Інші виробничі запаси».

Передайте ці побутові відходи на підставі акта чи накладної спеціалізованому підприємству, що має ліцензію на ліквідацію небезпечних відходів.

Побутові відходи, як-от пластик і пластмаса, — токсичні. Тому інвентаризаційна комісія лікарні не має права їх знищувати. Адже лікарня не має ані власної котельні, ані ліцензії на ліквідацію небезпечних відходів.

Якщо порушите встановлений порядок поводження з відходами, це може призвести до:

  • забруднення навколишнього природного середовища;
  • прямого чи опосередкованого шкідливого впливу на здоров’я людей;
  • економічних збитків (п. «а» ч. 1 ст. 42 Закону про відходи).

Тоді особи, винні в порушенні законодавства про відходи, нестимуть дисциплінарну, адміністративну, цивільну або кримінальну відповідальність, зокрема й за самовільне розміщення чи видалення відходів (п. «б» ч. 1 ст. 42 Закону про відходи).


УВАГА!

Бути у курсі подій та законодавчих оновлень стало ще легше! Підписуйтесь на наш Telegram або FB та читайте важливі новини від порталу "Бюджетник" першими.

передплата журнал для бухгалтерів

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Актуальні бланки для інвентаризації

Інвентаризація в бюджетних установах – це можливість забезпечити достовірність даних бухгалтерського обліку та фінансової звітності. Щоб її провести без помилок, варто належно оформити документи. У цій добірці ми зібрали всі необхідні бланки інвентаризації та підказки по їх заповненню.
178981

Акт звірки розрахунків: готовий зразок

Звіряти стан розрахунків з дебіторами – обов’язок установи. Та як зафіксувати результати звірки правильно? Пропонуємо готовий Акт звірки розрахунків – зразок.
34323

Наказ про проведення інвентаризації – зразок від експерта

Наказ про проведення інвентаризації – документ, що встановлює порядок проведення установою щорічної інвентаризації напередодні складання нею річної звітності. Скачайте наш зразок наказу про проведення інвентаризації у році.
154706

Порядок проведення інвентаризації 2024

Провести річну інвентаризацію необхідно до 31 грудня звітного року. У статті розповімо про порядок проведення інвентаризації, а саме: що інвентаризувати, коли обов'язково проводити інвентаризацію, хто проводить інвентаризацію та терміни її проведення. Виокремимо етапи інвентаризації та з’ясуємо як оформити її результати.
123486