Чи надавати додаткову відпустку чорнобильцям на роботі за сумісництвом

585

Запитання

Працівник — постраждалий внаслідок Чорнобильської катастрофи працює в установі за сумісництвом.Чи може керівник установи надати такому працівнику на роботі за сумісництвом додаткову відпустку строком на 16 календарних днів?

Відповідь

Ні, не може. Пояснимо чому.

Постраждалим унаслідок Чорнобильської катастрофи, яких законодавство віднесло до 1 чи 2 категорії, держава гарантує компенсації та пільги — чергову відпустку у зручний для них час, а також додаткову відпустку із збереженням заробітної плати строком 14 робочих (16 календарних) днів на рік (п. 22 ст. 20 та п. 1 ст. 21 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-XII від 28.02.1991; далі — Закон № 796).

Зазначену відпустку Закон України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки) визначає не як щорічну додаткову відпустку, а як пільгу та компенсацію за шкоду, заподіяну здоров’ю внаслідок Чорнобильської катастрофи. Тобто вона належить до інших видів відпусток, тому на неї не поширюються звичні для щорічних відпусток правила.

На відміну від щорічних відпусток, така відпустка не пов’язана із робочим процесом, її надають незалежно від часу роботи на підприємстві, в установі чи організації.

Управління праці та соціального захисту населення відшкодовує установам та організаціям оплату додаткових відпусток працівникам-чорнобильцям із державного бюджету. Як використовувати, обліковувати такі кошти, звітувати про них і контролювати їх використання, визначає Порядок використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов’язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою КМУ від 20.09.2005 № 936 (далі — Порядок № 936).

Соціальні виплати, доплати (види допомоги), які передбачають підпункти 6-13 пункту 4 Порядку № 936, проводять за місцем основної роботи (служби) громадян підприємства, установи, організації, військові частини та фізичні особи-підприємці відповідно до розрахункових даних, поданих до уповноваженого органу за формою, що затвердило Мінсоцполітики (п. 5 Порядку № 936).

Отже, додаткову відпустку, яку передбачають пункт 22 статті 20 та пункт 1 статті 21 Закону № 796, надають громадянам лише за основним місцем роботи, на роботі за сумісництвом таку відпустку не надають.

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Компенсація за невикористану відпустку: розрахунок 2025

Експерт допоможе розібратися, коли, кому та як надавати компенсацію за невикористані відпустки. На прикладах розберемося в особливостях розрахунку компенсації за невикористані відпустки, її нарахуванні та оподаткуванні
439611

Облік відпусток: як не порушити правила

Роботодавець зобов’язаний вести облік відпусток, що надає працівникам. Обліковувати потрібно всі види відпустки у розрізі працівників, про це і говоримо у статті.
7929

Розрахунок відпускних на прикладах

Тримайте алгоритм нарахування відпускних для виплати працівникові. Розглянемо, що потрібно врахувати бухгалтеру, аби провести розрахунок відпускних у 2025 році з урахуванням останніх змін у правилах розрахунку середньої зарплати та обставин воєнного стану.
603583