Як задовольнити запит на отримання документів від експрацівника
Ви повністю розрахувалися із працівником, видали трудову книжку, оформили акт приймання-передачі документів та матеріальних цінностей, зробили всі дії, які передбачає колективний договір. Але це не гарантує, що працівник не звертатиметься до організації із запитами отримати документи, які стосуються його роботи. Роботодавець не завжди може підозрювати справжню причину, через яку працівник хоче отримати додаткові документи.
Чи видавати оригінали, копії, виписки на запит колишнього працівника? Чи можна відмовити у видачі? Для чого ці документи працівнику? Де межі відкритої інформації та інформації з обмеженим доступом? Як не порушити прав інших працівників, якщо документи стосуються діяльності всього трудового колективу? Оскільки від відповідей на ці запитання залежить безпека організаціїї, ми вирішили проконсультуватися у адвоката.
Новий обов’язковий документ видавайте всім, кого звільняєте: скачайте зразок
Яку інформацію запитують працівники
Найчастіше експрацівники вимагають від колишнього роботодавця надати їм колективний договір, персональний трудовий договір, штатний розпис, правила внутрішнього трудового розпорядку, посадові інструкції, графіки змінності, положення про оплату праці, преміювання, відрядження, відомості про зарплату, табелі.
Найбільш поширені цілі, заради яких експрацівники запитують документи:
- зібрати доказову базу, щоб підготувати позов для суду;
- звернутися до Держпраці або її територіальних органів;
- звернутися до правоохоронних органів чи до органів, яким підпорядковується роботодавець;
- використати відомості для конкурентів роботодавця.
- ⭐️ Всеукраїнська професійна сертифікація бухгалтерів — 2022 СПРОБУВАТИ БЕЗПЛАТНО⚡️
- ⭐️Оплата праці в умовах посткарантину СПРОБУВАТИ БЕЗПЛАТНО⚡️
- ⭐️Лікарняні через COVID-19 СПРОБУВАТИ БЕЗПЛАТНО⚡️
- ⭐️Зарплата в бюджеті СПРОБУВАТИ БЕЗПЛАТНО⚡️
- ⭐️Лікарняні та декретні: як платити і звітувати у 2021 році СПРОБУВАТИ БЕЗПЛАТНО⚡️
- ⭐️Планування бюджету територіальної громади СПРОБУВАТИ БЕЗПЛАТНО⚡️
Якою інформацією володіє роботодавець
За порядком доступу всю інформацію роботодавця поділяють:
- на відкриту;
- з обмеженим доступом.
Це передбачає Закон № 2657. Будь-яка інформація є відкритою, крім тієї, що Закон № 2657 відносить до інформації з обмеженим доступом, або тієї, щодо якої роботодавець встановив обмеження.
Роботодавець має право визначати, яка інформація — комерційна таємниця. Ознаками комерційної таємниці є інформативність, конфіденційність, комерційна цінність, захищеність інформації (рішення Кіровського районного суду м. Кіровограда від 09.04.2010 у справі № 2-719/10). Комерційною таємницею можуть бути відомості технічного, організаційного, комерційного, виробничого та іншого характеру, за винятком тих, що не можна віднести до комерційної таємниці.
Основна мета правового захисту комерційної таємниці — захистити активи всього бізнесу. Звісно, судова практика ще не може гарантувати захисту роботодавця. Але якщо правовий захист інформації закріпити у локальних актах роботодавця, це стимулюватиме працівників дотримуватися режиму інформації з обмеженим доступом.
Відповідальність працівника за розголошення комерційної таємниці роботодавця
Приклад відкриття кримінальної справи за статтями 177 та 232 КК — вирок від 22.08.2019 у справі № 199/13473/13-к. Хоч у цій справі й виправдали двох громадян, але вона доводить факт можливості порушення кримінального провадження за фактом неправомірного використання комерційної таємниці. У своєму рішенні суд зазначив, що розмір шкоди роботодавця досить часто еквівалентний розміру прибутку, що отримав конкурент завдяки тому, що дізнався про його комерцційну таємницю.
У постанові ВС від 12.03.2020 у справі № 375/2051/18 (провадження № 61-11639ск19) зазначається, що під немайновою шкодою, заподіяною юридичній особі, слід розуміти втрати немайнового характеру, що настали у зв’язку з приниженням її ділової репутації, посяганням на фірмове найменування, товарний знак, виробничу марку; розголошенням комерційної таємниці, а також вчиненням дій, спрямованих на зниження престижу чи підрив довіри до її діяльності. Моральну шкоду відшкодовують грішми, іншим майном або в інший спосіб. Тож роботодавець може розраховувати на відшкодування і моральної шкоди.
Як зберегти комерційну таємницю
Якщо є можливість віднести інформацію до комерційної таємниці, краще це зробити у будь-який момент діяльності організації. Сторонні особи, окрім державних органів, не можуть мати доступу до такої інформації.
Колишній працівник вже не є частиною команди роботодавця, він — стороння особа. Відтак, якщо експрацівник запитуватиме документи з обмеженим доступом, які належать до комерційної таємниці, роботодавець має право відмовити саме з цієї підстави.
Щоб запровадити збереження комерційної таємниці, дійте з алгоритмом:
Усі ці дії допоможуть, якщо працівник безпідставно зажадає від вас певної інформації.
Якщо інформація не є комерційною таємницею, перевірте, чи містить вона персональні дані. Адже якщо в певних документах згадували про інших працівників, такі відомості автоматично відносять до конфіденційної інформації.
Які документи надавати на запит працівника
Колективний договір. ДЕТАЛЬНІШЕ
Чи зобов’язаний роботодавець видавати копію колективного договору?
Правила внутрішнього трудового розпорядку ДЕТАЛЬНІШЕ
Трудовий договір ДЕТАЛЬНІШЕ
Посадова інструкція ДЕТАЛЬНІШЕ
Відомості про зарплату ДЕТАЛЬНІШЕ
Характеристика про працівника ДЕТАЛЬНІШЕ
Довідка про роботу ДЕТАЛЬНІШЕ
Щоб отримати трудові документи, експрацівник подає звернення до колишнього роботодавця. Звернення можна подати особисто або надіслати поштовим відправленням.
Якщо роботодавець припинив своє існування, особові справи знаходяться в архівній установі. Тож якщо звернення працівника стосується саме особової справи, то документи може видати архівна установа.
Роботодавець має право надавати працівнику лише ті документи, які не є комерційною таємницею організації, не містять конфіденційної інформації та персональних даних інших працівників та стосуються особисто працівника, який їх запитує.