Зарплата на картку - топ-10 помилок бухгалтера
- Обмежили працівника у способах виплати зарплати
- Помилилися у строках зберігання готівки
- Недбало поставилися до видаткових касових ордерів
- Видали зарплату без довіреності
- Нехтували особливостями складання Відомостей
- Не депонували невиплачену зарплату
- Пропускали записи до касової книги
- Не видавали працівникам розрахункових листів
- Тягнули із запровадженням зарплатного проєкту
- Відмовили у перерахунку зарплати на картку іншого банку
Почнемо з того, що таке заробітна плата. Це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу (ст. 1 Закону про оплату праці).
Помилилися у строках зберігання готівки
Готівку зберігають у касі — приміщенні або місці здійснення готівкових розрахунків, а також приймання, видачі, зберігання готівки, інших цінностей, касових документів (пп. 8 п. 3 Положення № 148). Особа, відповідальна за цю справу, — касир. Керівник зобов’язаний укласти з касиром письмовий договір про повну матеріальну відповідальність (п. 44 Положення № 148). Типова форма — у додатку 2 до постанови № 447.
Недбало поставилися до видаткових касових ордерів
Зарплату з каси можна виплатити за видатковим касовим ордером (ВКО) за типовою формою № КО-2 із додатка 3 до Положення № 148. Тоді складіть окремий документ на кожного працівника. Видати готівку за цим документом можете лише в день його складання (абз. 3 п. 32 Положення № 148). Якщо не встигли, касир повертає ВКО до бухгалтерії, а бухгалтер — анулює його.
Видали зарплату без довіреності
Особам, які з поважних причин немають змоги поставити підпис власноруч, можете виплатити зарплату за довіреністю (п. 28 Положення № 148). Довіреність — письмовий документ, який видає одна особа іншій для представництва перед третіми особами (ст. 244 Цивільного кодексу України; ЦК).
Нехтували особливостями складання Відомостей
Відомість із додатка 1 до Положення № 148 — ще один спосіб оформити виплату готівки з каси. Її використовують, коли виплачують зарплату групам осіб — відділу чи підприємству в цілому.
Якщо строк виплати зарплати минув, а за Відомістю не всі кошти виплатили, то їх депонують. Навпроти ПІБ тих, хто своїх сум не отримав, зробіть напис «Депоновано» або поставте відбиток штампу (п. 31 Положення № 148).
Пропускали записи до касової книги
Касова книга — це документ, який застосовують для первинного обліку готівки в касі (типова форма № КО-4 із додатка 5 до Положення № 148). Кожне підприємство з касою веде одну пронумеровану та прошнуровану касову книгу для обліку операцій із готівкою в гривні (п. 39 Положення № 148).
Коли виплачуєте заробітну плату, маєте інформувати працівників про показники оплачуваного періоду відповідно до статті 110 КЗпПта статті 30 Закону про оплату праці:
- загальну суму зарплати — із розшифруванням за видами виплат;
- розміри й підстави відрахувань та утримань;
- суму зарплати до виплати.
Зарплатний проєкт — це угода між банком і підприємством про виплату зарплати шляхом її перерахування на карткові рахунки працівників. Тобто це спосіб виплати заробітної плати у безготівковій формі.
Якщо працівника не влаштовує банк, який обрало підприємство для зарплатного проєкту, він може звернутися із заявою до роботодавця (ч. 5 ст. 24 Закону про оплату праці). У ній попросити перераховувати зарплату на його особистий картковий рахунок, відкритий в іншому банку.
Форма заяви — довільна. Підготуйте шаблон (див. Додаток), щоб працівникові залишилося вписати лише конкретні дані.
Зразок заяви на перерахування зарплати на картку іншого банку
Витрати, пов’язані з перерахуванням коштів на особистий картковий рахунок працівника, сплачує роботодавець. Але якщо є комісія під час зарахування коштів на картковий рахунок, її оплачує працівник.
Ми розібрали типові помилки під час виплати зарплати. Бажаємо вам працювати з мінімальними перевірками та без жодних штрафів.