Зарплата за роботу на лікарняному: позиція ревізорів
Базові показники для розрахунку зарплати, податків і лікарняних із 1 січня
За яких умов надають допомогу
Кожен працівник має гарантоване право на матеріальне забезпечення у разі хвороби, повної або часткової втрати працездатності (ст. 2 КЗпП). Виплата лікарняних повністю або частково компенсує втрату зарплати, зокрема, коли працівник:
- тимчасово втратив працездатність через захворювання або травму, не пов’язану з нещасним випадком на виробництві;
- доглядає за хворою дитиною;
- доглядає за хворим членом сім’ї;
- доглядає за дитиною віком до трьох років або дитиною-інвалідом віком до 18 років у разі хвороби матері або іншої особи, яка доглядає за цією дитиною (ст. 22 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV; далі — Закон № 1105).
Аби засвідчити тимчасову непрацездатність працівника, лікар видає листок непрацездатності — лише після особистого огляду хворого. Він робить відповідний запис у медичній карті хворого й обгрунтовує його тимчасову непрацездатність. А вже на підставі цього листка комісія із соціального страхування установи або уповноважена особа призначає працівнику лікарняні.
Як контролюють оплату лікарняних
Найчастіше зарплату замість лікарняних бухгалтер нараховує, якщо працівник захворів наприкінці місяця або бюджетного року. За браком часу листок непрацездатності, який надав працівник, бухгалтер не проводить в обліку, позаяк заробітна плата такому працівнику вже нарахована. Тож про листок непрацездатності просто «забувають». Звичайно, зарплата під час лікарняного може нараховуватися і з інших причин.
Проте у такому разі установа використовує кошти фонду оплати праці, щоб оплатити лікарняні працівника. З шостого дня непрацездатності за весь період до одужання лікарняний через захворювання або травму оплачує Фонд соціального страхування України (ч. 2 ст. 22 Закону № 1105).
Незаконно використані бюджетні кошти, у т. ч. на оплату праці, виявить ревізія фінансово-господарської діяльності бюджетної установи. Зокрема незаконно використані бюджетні кошти на оплату праці працівників, яким надавали листки непрацездатності, ревізори досліджують, коли проводять зустрічну звірку у закладах охорони здоров’я.
Якщо фінінспектори під час зустрічної звірки установлять факт видачі працівнику листка непрацездатності, посадові особи установи змушені будуть шукати аргументоване пояснення того, чому вони проставляли у табелі обліку використання робочого часу робочі дні та нараховували заробітну плату працівнику, який у цей час хворів.
Отже, нарахована працівникові зарплата за роботу під час лікарняного є незаконною.
Коли звертатися до комісії
Насамперед нагадаємо, що рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг ухвалює комісія (уповноважений) із соціального страхування, яку створюють (обирається) в установі (ч. 3 ст. 30 Закону № 1105). До її складу входять представники адміністрації установи та застрахованих осіб (виборних органів первинної профспілкової організації чи профспілкового представника або інших органів, які представляють інтереси застрахованих осіб).
Комісія контролює, чи правильно бухгалтер нарахував і своєчасно виплатив матеріальне забезпечення, а також ухвалює рішення про відмову в його призначенні, про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково), розглядає правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для того, щоб надавати матеріальне забезпечення та соціальні послуги.
Як оформити та оплатити Е‑лікарняний - СКАЧАЙТЕ шпаргалку
Комісія зобов’язана (п. 2.1 Положення про комісію (уповноваженого) підприємства, установи, організації із загальнообов’язкового державного соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, затвердженого постановою правління ФСС з ТВП 23.06.2008 № 25), зокрема:
- перевіряти, як застраховані особи дотримують режим, визначений лікарем на період тимчасової непрацездатності;
- звертатися до робочих органів відділень фонду у разі спору між комісією та установою з питань матеріального забезпечення та надання соціальних послуг застрахованим особам установи, а також якщо роботодавець не виконує рішень комісії.
Якщо хворий вийшов на роботу без дозволу лікаря — це порушення призначеного режиму (п. 4.1 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої наказом МОЗ, Мінпраці, ФСС з ТВП, ФСС НВП від 03.11.2004 № 532/274/136-ос/1406).
У такому разі комісія має право відмовити у призначенні матеріального забезпечення повністю або частково. А за фактично відпрацьовані працівником дні (тобто дні, коли він порушив встановлений лікарем режим) бухгалтер зобов’язаний нарахувати йому заробітну плату, адже право на отримання лікарняних з дати порушення режиму на строк, установлений рішенням комісії, такий працівник втрачає.
Які обов’язки у застрахованих осіб
Пам’ятайте про обов’язки та відповідальність працівників установи як застрахованих осіб.
Так, застрахована особа, окрім права на отримання у разі настання страхового випадку матеріального забезпечення, має також обов’язки (ч. 2 ст. 16 Закону № 1105). З-поміж них:
- надавати страхувальнику, страховику достовірні документи, на підставі яких призначають матеріальне забезпечення та надають соціальні послуги відповідно до Закону № 1105;
- своєчасно повідомляти страхувальника та страховика про обставини, що впливають на умови або зміни розміру матеріального забезпечення та соціальних послуг;
- дотримуватися режиму, визначеного лікарем на період тимчасової непрацездатності.
До того ж застрахована особа несе відповідальність, якщо вона незаконно одержала з власної вини (підроблення, виправлення в документах, подання недостовірних відомостей тощо) матеріальне забезпечення та соціальні послуги за соціальним страхуванням (ч. 3 ст. 16 Закону № 1105).
- ⭐️ Всеукраїнська професійна сертифікація бухгалтерів — 2022 СПРОБУВАТИ БЕЗПЛАТНО⚡️
- ⭐️Оплата праці в умовах посткарантину СПРОБУВАТИ БЕЗПЛАТНО⚡️
- ⭐️Лікарняні через COVID-19 СПРОБУВАТИ БЕЗПЛАТНО⚡️
- ⭐️Зарплата в бюджеті СПРОБУВАТИ БЕЗПЛАТНО⚡️
- ⭐️Лікарняні та декретні: як платити і звітувати у 2021 році СПРОБУВАТИ БЕЗПЛАТНО⚡️
- ⭐️Планування бюджету територіальної громади СПРОБУВАТИ БЕЗПЛАТНО⚡️
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух: Бюджет"