Як знайти і довести пов’язаність осіб у закупівлях
У публічних закупівлях замовник має чіткий регламент того, як проводити торги, яких постачальників до них допускати, а яким без сумнівів відмовляти у співпраці.
Відповідальність за такі рішення несе замовник. Тож і перевіряти учасника тендера за більшістю критеріїв має він сам. Адже Закон України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII (далі — Закон № 922) забороняє замовнику вимагати у потенційного постачальника документальне підтвердження інформації, доступної у відкритих державних реєстрах. Зокрема, документів, які б доводили відсутність ознак пов’язаності.
Тож замовник, аби провести тендер прозоро і чесно, перевіряє учасників торгів власними силами. Один із напрямів, за яким він проводить таку перевірку, — наявність зв’язків чи навіть домовленості постачальників між собою чи із зацікавленими працівниками замовника. Якщо ж він виявить, що тендерну пропозицію подав учасник — пов’язана особа в процедурі закупівлі з іншими учасниками та/або з членом тендерного комітету, уповноваженою особою замовника, — відхиляє цю пропозицію (п. 7 ч. 1 ст. 17 Закону № 922).
Однак знайти докази та довести такий зв’язок нелегко. Часто компрометувальна інформація ретельно прихована, а її крихти, що лежать на поверхні, не дають змоги скласти повної картини. Тож для замовників важливо мати під рукою цифрові інструменти, які допоможуть вирішити цю проблему, і вміти ними користуватися. Це не лише зекономить час та сили працівників замовника, а й підтвердить підозри якісними доказами.
Зв’язки — на долоні
Працівники тендерних чи інших відділів замовника в пошуках потрібної інформації можуть звернутися до реєстрів, баз даних чи відкритих джерел. Однак є швидший та зручніший спосіб отримати необхідні відомості — вже проаналізовані. Їх надає аналітична система YouControl. Вона не лише допоможе сформувати повне досьє на учасників закупівлі, а й покаже «павутину» їхніх зв’язків.
Знайти в системі точки перетину потенційних постачальників з колегами по ринку чи посадовими особами замовника можна кількома способами.
Спосіб 1. Коли невідомо, за якими ознаками шукати
Спосіб 2. Коли є здогадки чи сумніви
Спосіб 3. Коли треба знати, у яких тендерах учасник брав участь
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух: Бюджет"