Не дивно, що сільський голова має сумнів, чи можлива благодійна допомога сільській раді. Адже передусім на думку спадає стаття 54 Закону України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 № 1700-VII, яка забороняє органам місцевого самоврядування одержувати від фізичних, юридичних осіб безоплатно грошові кошти або інше майно, нематеріальні активи, майнові переваги, пільги чи послуги.
Однак у ній законотворці прописали уточнення, що ця заборона не стосується випадків, передбачених законами або чинними міжнародними договорами, згоду на обов’язковість яких надала Верховна Рада України.
Такі випадки і передбачає Закон України «Про благодійну діяльність та благодійні організації» від 05.07.2012 № 5073-VI (далі — Закон № 5073). І саме він, з-поміж інших, урегульовує порядок, за яким надається благодійна допомога сільським радам.
Чи належить до набувачів благодійної допомоги сільська рада
Набувачів благодійної допомоги (як фізичних осіб, так і неприбуткові організації або територіальні громади) пункт 1 частини 1 статті 1 Закону № 5073 іменує бенефіціарами. Бенефіціари можуть одержувати допомогу від одного чи кількох благодійників для досягнення цілей, визначених цим Законом.
Як бачимо, територіальна громада є одним із можливих бенефіціарів (набувачів) благодійної допомоги, якщо остання надається для досягнення цілей, визначених цим законом.
У статті 3 Закону № 5073 прописані цілі та сфери благодійної діяльності:
- надавати допомогу, яка сприятиме законним інтересам бенефіціарів у сферах благодійної діяльності, визначених цим законом;
- розвивати і підтримувати ці сфери в суспільних інтересах.
Широке коло сфер благодійності знаходиться в компетенції органів місцевого самоврядування. Це такі сфери, як от:
- освіта;
- охорона здоров’я;
- екологія, охорона довкілля та захист тварин;
- соціальний захист, соціальне забезпечення, соціальні послуги і подолання бідності;
- культура та мистецтво, охорона культурної спадщини;
- спорт і фізична культура;
- розвиток територіальних громад.
Територіальні громади представляють сільські, селищні, міські ради, які від їх імені та в їх інтересах здійснюють функції і повноваження органів місцевого самоврядування (ч. 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР).
Тож Закон № 5073 надає право органам місцевого самоврядування отримувати благодійну допомогу.
Як оформляти благодійну допомогу сільській раді
Не забуваймо важливе правило: блага, які як благодійну допомогу сільська рада отримала, обов’язково мають бути належно оформлені.
У документації мають фігурувати:
- бенефіціар (набувач) — територіальна громада, в інтересах якої діє сільська рада;
- рішення ради про отримання благодійної допомоги;
- посилання на Закон № 5073 як підставу, за якою отримати допомогу;
- чітке віднесення надаваної допомоги до однієї із сфер, визначених Законом № 5073.
Якщо сільська рада чи об’єднана територіальна громада дотримає цих рекомендацій, вона зможе отримати благодійну допомогу.
Варто почитати
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух: Бюджет"