Чи можлива виплата зарплати без сплати ЄСВ, ПДФО та військового сбору

За загальним правилом під час виплати доходу установа має сплатити відповідні податки.

Чи можлива виплата зарплати без сплати ЄСВ, ПДФО та військового сбору

ПДФО та військовий збір

Під час виплати зарплати установа сплачує ПДФО та військовий збір єдиним платіжним документом (пп. 168.1.2 Податкового кодексу України; ПК). Банки приймають платіжні документи на виплату зарплати лише за умови одночасного подання розрахункового документа на сплату податків.

Відповідно до пункту 69.1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень ПК, якщо платник податків не має можливості своєчасно сплатити податки, то він звільняється від відповідальності, але зобов’яний їх сплатити протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану.

Тож маємо ситуацію, коли установа буде звільнена від нарахування та сплати штрафів, якщо сплатить податки пізніше. Проте банківський контроль за сплатою ПДФО та ЄСВ не відміняли. Адже це не відповідальність, а такий засіб контролю за сплатою податків.

Пункт 3.9 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою НБУ від 21.01.2004 № 22, дублює обов’язок банку приймати одночасно платіжку на сплату зарплати та на сплату податків. Проте абзац четвертий даного пункту звільняє банк від обов’язку перевіряти, чи правильно установи обрахували суми податку. Тому, якщо надати платіжку на сплату, умовно кажучи, 1 грн ПДФО та військового збору, банк може пропустити платіж.

ЄСВ

Під час кожної виплати зарплати установа також зобов’язана сплатити ЄСВ (абз. 2 ч. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI; далі — Закон про ЄСВ).

Відповідно до пункту 9-21 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону про ЄСВ штрафні санкції, зокрема за несплату або за несвоєчасну сплату ЄСВ одночасно із виплатою зарплати, не застосовують.

Проте не зупинено дію, зокрема, статті 24 Закону про ЄСВ, яка передбачає, що банки приймають до оплати платіжки з виплати зарплати одночасно із платіжками зі сплати ЄСВ. У разі недотримання цієї норми банки самостійно мають сплатити необхідні суми ЄСВ з правом зворотної вимоги до підприємства щодо відшкодування такої суми.

Тому і тут виходить, що штрафу за несвоєчасну сплату не буде, але банк може не пропустити виплату. Хоча може піти на поступки установі і самостійно сплатити ЄСВ, а потім установа поверне йому кошти.

Отже, пройде чи ні виплата зарплати без сплати податків, цілком залежить від банку. Якщо сплатити неповну суму ПДФО та військового збору, то банк може пропустити виплату, адже не зобов’язаний контролювати правильність обчислення ПДФО та військового збору. Щодо ЄСВ, то банк може самостійно сплатити суму ЄСВ, а потім виставити зворотну вимогу установі.

меми про бухгалтерів

Працюйте, відпочивайте й не забувайте, що поки ціни у відпустці – працюють знижки на передплату е-журналів «Головбух Бюджет» та «Головбух Праця та Зарплата».

Поспішайте – даруємо 2000 грн на передплату.

Статті за темою

Усі статті за темою

Податковий розрахунок з ПДФО, ВЗ та ЄСВ

Зарплатний звіт – це об’єднаний звіт з ЄСВ, ПДФО та військового збору. У даній консультації приділимо більше уваги загальним питанням, заповненню основної частини звіту та тих додатків, які стосуються ЄСВ. Також тут можна скачати бланк звіту, його додатків та зразки їх заповнення.
83356

Військовий збір 2024

Військовий збір наповнює державний бюджет, тож для місцевих бюджетів він не відіграє особливої ролі. Однак бухгалтери держорганів, ОМС, бюджетних установ мають знати правила його утримання із доходів, що нараховують держслужбовцям, посадовим особам місцевого самоврядування, працівникам чи іншим фізичним особам.
11010

ЄСВ 2024

Граничні розміри ЄСВ у 2024 році двічі змінювалися через збільшення мінімальної зарплати. Це впливає на мінімальний та максимальний розмір ЄСВ у II-IV кварталах 2024 року. Розглянемо, що таке єдиний соціальний внесок, як змінюється ЄСВ у 2024 році та які новації з ЄСВ слід очікувати.
30292

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді