Призупинення дії трудового договору: що в Податковому розрахунку
Роботодавцям та їхнім працівникам надана можливість замість звільнення призупинити дію трудового договору на період дії воєнного стану, якщо через воєнні обставини роботодавець не може надавати робот або працівник не може її виконувати (ст. 13 Закону «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 р. № 2136 (далі – Закон № 2136).
Аби призупинити дію трудових договорів з ініціативи роботодавця, керівник підприємства, установи, організації зобов’язаний видати відповідний наказ та ознайомити з ним працівників. У період дії цього наказу зарплата, гарантійні та компенсаційні виплати роботодавцем не нараховуються (ч. 3 ст. 13 Закону № 2136).
Однак бухгалтер має:
- вести облік в частині нарахування зарплати та компенсаційних виплат, які були б належні працівникові, якщо б не було призупинення трудового договору;
- фіксувати розмір ЄСВ, який підлягав би виплаті з таких сум;
- відобразити відомості щодо таких працівників у Податковому розрахунку.
З’ясуємо, як показати інформацію про застрахованих осіб, з якими роботодавець призупинив дію трудового договору, у додатках Д5, Д1 та 4ДФ до Податкового розрахунку.
📝 Як бюджетнику завершити 2024 рік: 10 важливих справ
Додаток Д5 Податкового розрахунку при призупиненні трудових відносин
У Додатку Д5 Податкового розрахунку зазначаються відомості про застрахованих осіб, тільки якщо для цього є конкретні підстави, а саме, якщо протягом звітного періоду:
- уклали або розірвали трудовий або цивільно-правовий договір з фізособою, яка не є зареєстрованим підприємцем;
- перемістили особу з одного структурного підрозділу до іншого, перевели на іншу постійну посаду або роботу в тій самій організації, призначили на нову посаду;
- надали відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами;
- надали відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х або 6 років (п. 5 розд. ІV Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, який затверджений наказом Мінфіну від 13.01.2015 р. № 4, далі – Порядок № 4).
! Під час призупинення дії трудового договору працівник тимчасово припиняє виконувати роботу, однак трудові відносини між працівником і роботодавцем зберігаються.
Отже, відомості щодо призупинення трудових відносин та реквізити цього наказу у Додатку Д5 Податкового розрахунку не відображаються, так як трудові відносини фактично тривають. У цьому відмінність призупинення зі звільненням.
Додаток Д1 Податкового розрахунку при призупиненні трудових відносин
Порядок № 4 вимагає відображати у Додатку Д1 Податкового розрахунку не лише відомості про доходи працівника, на які нараховують ЄСВ, але й інформацію щодо кількості днів перебування з працівником у трудових відносинах, навіть якщо дохід йому не виплачували (п. 1 розд. ІV Порядку № 4). Зокрема це стосується й випадку призупинення дії трудового договору. Отже, відомості щодо таких працівників відображаються у Додатку Д1 у загальному порядку.
У табличній частині Додатку Д1 Податкового розрахунку відображаються відомості, які наведені у таблиці нижче.
ЗАПОВНЕННЯ ДОДАТКУ Д1 ПОДАТКОВОГО РОЗРАХНУКУ У СИТУАЦІХ ПРИЗУПИНЕНИХ ТРУДОВИХ ВІДНОСИН | |
Графи | Відомості, які слід відобразити |
4–7 та 11 | індивідуальна інформація щодо працівника |
13 | не заповнюється, адже, так як незважаючи на те, що зарплата працівнику не виплачується, але призупинення трудових відносин не є різновидом відпустки «за власний рахунок» (див. ст. 25 та ст. 26 Закону про відпустки) |
14 | Зазначається кількість днів перебування в трудових відносинах працівника, тобто повна кількість к. дн. відповідного місяця звітного періоду |
16, 17, 19, 20 | не заповнюються, якщо працівнику не нараховувалися доходи впродовж усього звітного місяця |
21–25 | заповнюються у тим же чином, що й призупинення дії трудового договору (наприклад, якщо робота «призупиненого» працівника зараховується до спецстажу, то в графі 23 ставиться ознака «1 – так»*) |
* при цьому відомості про спецстаж ще й відображаються у Додатку Д6 Податкового розрахунку – на загальних підставах |
! За період призупинення дії трудового договору роботодавець не сплачує ЄСВ, тому такий період до страхового стажу не зараховуватимуть.
Лікарняні та декретні під час призупинення трудових відносин і Додаток Д1
! У разі тимчасової непрацездатності застрахованій особі надають допомогу з тимчасової непрацездатності у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати/доходу (п. 1 ст. 22 Закону «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 р. № 1105).
Оскільки в період призупинення дії трудового договору з припиненням виплати зарплати факту втрати заробітку через хворобу або травму немає, то й працівник не має права на компенсацію втраченого заробітку через тимчасову непрацездатність за рахунок роботодавця та Пенсійного фонду. Важливий виняток – виплата по вагітності та пологах, яку Пенсійний фонд фінансує незалежно від призупинення дії договору.
Отже, якщо в період призупинення дії трудового договору за працівником був відкритий листок тимчасової непрацездатності, то лікарняні за ним не нараховуються та в Додатку Д1 не відображаються. Однак сума декретних нараховується працівницям у повному обсязі та відображається в Додатку Д1 до Розрахунку у загальному порядку.
Однак, якщо медзаклад видав працівникові листок непрацездатності до дати видачі керівником наказу про призупинення дії трудового договору, лікарняні за таким листком непрацездатності:
- оплачуються у повному обсязі;
- відображаються у Додатку Д1 Податкового розрахунку за загальними правилами.
Призупиняти дію трудового договору з працівником, який хворі, треба лише починаючи з наступного дня за днем, коли завершився період його хвороби відповідно до листка непрацездатності.
Зверніть увагу, що держава-агресор рф зобов’язана компенсувати всі втрачені працівником у період призупинення дії трудового договору кошти, зокрема й за час тимчасової непрацездатності. Через це бухгалтеру потрібно фіксувати суми лікарняних за виданими працівникам у період призупинення дії їхнього трудового договору листками непрацездатності, які необхідно було б оплатити, якби такого призупинення не було. Яким саме способом проводити фіксацію належних до відшкодування сум не врегульовано, тому здійснювати це треба у довільний спосіб, наприклад у спеціально розробленій для цього відомості.
Додаток 4ДФ Податкового розрахунку при призупиненні трудових відносин
У Додатку 4ДФ Податкового розрахунку відомості щодо нарахованих/виплачених доходів працівнику, а також нарахованих/перерахованих ПДФО та ВЗ відображаються за фактом проведення таких операцій. Щодо кожної фізособи заповнюється стільки рядків, скільки ознак має її дохід (п. 4 розд. ІV Порядку № 4).
Якщо доходів за місяць узагалі не було – відомості за таким працівником у Додатку 4ДФ не відображаються. Також такий працівник не враховується у рядку 02 «Працювало за трудовими договорами (контрактами) (ознака доходу 101)» відповідного Додатка 4ДФ.
Сучасні вимоги до бухгалтерів бюджетної сфери зростають, і не завжди є час слідкувати за всіма змінами у законодавстві, звітності та ревізії. Вища школа Головбуха підготувала для вас програму, яка допоможе вам стати впевненим експертом, мрією кожного керівника!