Мораторій на перевірки Держпраці: на кого тепер не поширюється

Відповідно до змін, що відбулися у законодавстві України 04.12.2020, тимчасово, до кінця дії карантину, проведення органами держнагляду планових заходів нагляду дозволено виключно за діяльністю суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику.

ВЕБІНАР Апгрейд Порядку № 100: як Кабмін змінив розрахунок середнього заробітку

Мораторій на перевірки Держпраці: на кого тепер не поширюється

Також заходи державного нагляду (контролю) дозволено здійснювати у сфері дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін та у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Таким чином, перелік суб'єктів господарювання, що підлягають плановим заходам держнагляду на період дії карантину у 2021 році, наведено у Наказі Держпраці №158 з приміткою у графі «Ступінь ризику» – «Високий». Ознайомитись з Річним планом можна за посиланням.

За матеріалами Держпраці

Мораторій на перевірки Держпраці: на кого тепер не поширюється
ІРИНА ЧИГИР,головний редактор Експертус Головбух
Якнайшвидше перевірте свої цивільно-правові договори. Вилучіть із них усе, що дає підстави перекваліфікувати їх на трудові. Ризики претензій від контролерів зросли, причому одразу від двох відомств — ДПС і Держпраці. Читайте, через які формулювання у договорах організацію оштрафують на 50 тис. грн

УВАГА!

Бути у курсі подій та законодавчих оновлень стало ще легше! Підписуйтесь на наш Telegram або FB та читайте важливі новини від порталу "Бюджетник" першими.

вебінар про перевірки ревізорів

Статті за темою

Усі статті за темою

Документальне оформлення підсумованого обліку робочого часу

Досить поширені ситуації, коли з огляду на режим роботи та процеси в установі неможливо встановити звичайний 8-годинний робочий час. У цьому випадку на допомогу приходить підсумований облік робочого часу. Що це означає, де застосовується та як правильно здійснити документальне оформлення – читайте далі у статті.
13835

Переведення працівника на інше підприємство

Переведення працівника на інше підприємство стало більш простішою процедурою, а все тому, що у працівника забрали право переносити дні заробленої щорічної відпустки до іншого роботодавця.
14872

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді