Працевлаштування осіб з інвалідністю
Зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю
Відповідно до Закону «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» № 875 від 21.03.1991 (далі – Закон № 875) людям з особливими потребами гарантовано рівні з усіма іншими громадянами права для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства. Вони повинні мати й можливість їх реалізувати.
Прощавай, Господарський кодексе! Як зміняться правила гри?
Роботодавці зобов’язані надавати роботу особам з інвалідністю за ст. 172 КЗпП. Законодавство гарантує створення для осіб з інвалідністю потрібних умов, які дають можливість вести повноцінний спосіб життя, враховуючи їхні особливості, індивідуальні можливості та інтереси. Крім того, працевлаштування осіб з інвалідністю – це також обов’язок роботодавців, що передбачено ст. 12 Закону «Про охорону праці» від 14.10.1992 № 2694 (далі – Закон № 2694) та ст. 18 Закону № 875.
Для того щоб працевлаштуватися, людина з особливими потребами повинна звернутися до підприємства, установи, організації чи до державної служби зайнятості. Роботодавці мають створювати для працевлаштування осіб з інвалідністю робочі місця, забезпечувати такі умови праці, які відповідали б вимогам їхніх індивідуальних програм реабілітації, та надавати інші соціально-економічні гарантії, передбачені законодавством.
Працевлаштування людей з інвалідністю: зобов’язання
Зобов’язані всі, окрім роботодавців з чисельністю працюючих від 0 до 7 чол та представництв іноземних компаній, які не мають статусу юрособи (є лист Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю від 17.04.2006 р. № 06ю-75/667). Береться середньооблікова чисельність штатних працівників.
Чи можна скоригувати дані щодо кількості працівників у Податковому розрахунку?
Увага: за нестворення робочого місця для особи з інвалідністю можна заробити штраф.
Вичерпний перелік зобов’язаних містить ч. 1 ст. 19 Закону № 875. І туди потрапляють: усі підприємства, установи й організації (у тому числі неприбуткові, підприємства громадських організацій осіб з інвалідністю) та фізособи-підприємці, якщо у них працює 8 чи більше штатних працівників. Зверніть увагу, що створювати робочі місця зобов’язані:
- підприємці як загальної, так і спрощеної систем оподаткування. Виняток тільки група 1 єдиного податку, так як вона за своїми умовами не передбачає найнятих працівників;
- бюджетні установи, незважаючи на їхню неприбутковість;
- комунальні й казенні некомерційні підприємства (КНП);
- державні підприємства.
Норматив працевлаштування осіб з інвалідністю
Кількість новостворених місць залежить від чисельності працюючих (ч. 1 ст. 19 Закону № 875):
- якщо від 8 до 25 осіб – лише одне місце;
- якщо ж 25 та більше осіб – 4% від середньооблікової чисельності штатних працівників за рік.
Головне, що цей норматив вважатиметься для роботодавця виконаним, якщо для особи з інвалідністю це робоче місце є основним. Зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю за сумісництвом не вважатиметься такою, що входить до нормативу за підприємством. Група інвалідності працівника у цьому разі значення не має. Особи з інвалідністю, що працюють вдома, теж зараховуватимуться до виконання нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю, оскільки вони є штатними працівниками установи.
Зважте, що роботодавець зобов’язаний створювати робочі місця працевлаштування осіб з інвалідністю, а не шукати їх самостійно. Функцію пошуку здійснює центр зайнятості, куди роботодавець у спеціальній звітності повідомляє про наявні вакансії.
Помилкам тут не місце: приклади, правила, розрахунки – все під рукою!
Як створити робоче місце для особи з інвалідністю
Порядок працевлаштування осіб з інвалідністю вимагає:
- видати наказ щодо виділення такого робочого місця (чи місць);
- зарезервувати їх у штатному розкладі;
- додатково можна звернутися до громадських організацій осіб з інвалідністю, розмістити оголошення в Інтернеті, засобах масової інформації.
Працевлаштування осіб з інвалідністю: штрафні санкції за відмову
Якщо не виконується норма з працевлаштування осіб з інвалідністю, тобто якщо у організації, установі, на підприємстві не працює потрібна за Законом № 875 кількість осіб з інвалідністю, то це вважатиметься порушенням. Відповідальність – адміністративно-господарські санкції та пеня (ст. 20 Закону № 875):
- якщо кількість працюючих 8-15 осіб, – ½ середньої річної зарплати штатного працівника;
- якщо кількість працюючих 15 і більше, – середня річна зарплата штатного працівника.
Крім того, ще є пеня 120% річних від облікової ставки НБУ (ч. 2 ст. 20 Закону № 875).
Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю визначає порушників, які не забезпечили виконання у попередньому році нормативу робочих місць, в автоматизованому режимі – щороку до 10 березня. Сплатити штраф за надісланим розрахунком від Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю треба до 15 квітня.
Однак бюджетних установ цей штраф (санкція) не стосується, якщо вони повністю утримуються за рахунок коштів державного чи місцевого бюджету (ч. 1 ст. 20 Закону № 875).
Також штраф не платять неприбуткові організації (ч. 3 ст. 20 Закону № 875). Адже ця санкція сплачується з прибутку, який залишається у розпорядженні після сплати податків. А неприбутківці за статусом такого прибутку не мають. З цим погоджується й Мінпраці у листі від № 06.07.2007 № 1/6-313.
Однак перевірками зайнятості і працевлаштування осіб з інвалідністю займається Держпраці. Вони також можуть повідомити Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю, який потім накладе штраф.
Штраф не доведеться платити, якщо є готовність відстояти свою позицію в суді. Суди стають на бік роботодавців, якщо ті можуть довести, що зробили все можливе для залучення на роботу осіб з інвалідністю, тобто виділили робоче місце й проінформували центр зайнятості.
Чи подавати Звіт про працевлаштування осіб з інвалідністю
Ні, зараз не подається, хоча й існує наказ Мінсоцполітики від 27.08.2020 р. № 591, який усе ще значиться як чинний та містить:
- бланк «Звіту про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю» (форма № 10-ПОІ (річна));
- Інструкцію щодо заповнення форми звітності № 10-ПОІ (річна) «Звіт про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю».
Однак зараз подавати інформацію про працевлаштованих осіб з інвалідністю покладено на Пенсійний фонд України (ПФУ) (ч. 6 ст. 19 Закону № 875). Ця норма діє з липня 2023 року. Сам же ПФУ інформацію отримує з Податкового розрахунку з ЄСВ та ПДФО/ВЗ. Сама ж звітність підприємств, установ та організацій про працевлаштування осіб з інвалідністю скасована з оновленням ч. 3 ст. 18 Закону № 875 (зміни вніс Закон від 18.10.2022 № 2682, що набув чинності 06 листопада 2022 року).
Після цього ПФУ подає Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю інформацію про:
- створення робочих місць для осіб з інвалідністю, про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю;
- необхідну для обчислення кількості робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до нормативу.
Пільгова ставка ЄСВ
Інвалідність працівника підтверджує довідка № 157-1/o. МСЕК видає її особі з інвалідністю. Роботодавець має зробити копію цієї довідки. З моменту, коли отримали цей документ, можете застосовувати до зарплати і лікарняних працівника з інвалідністю ставку ЄСВ 8,41%.