📝 Як бюджетнику завершити 2024 рік: 10 важливих справ
Відповідно до п.п. 240.1.1 п. 240.1 ст. 240 ПКУ платниками екологічного податку є:
- суб’єкти господарювання, юридичні особи, що не провадять господарську (підприємницьку) діяльність;
- бюджетні установи, громадські та інші підприємства, установи та організації, постійні представництва нерезидентів, включаючи тих, які виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, під час провадження діяльності яких:
- на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони здійснюються, зокрема, викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення.
Об’єктом та базою оподаткування екологічним податком є, зокрема, обсяги та види забруднюючих речовин, які викидаються в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (п.п. 242.1.1 п. 242.1 ст. 242 ПКУ).
Стаціонарне джерело забруднення – підприємство, цех, агрегат, установка або інший нерухомий об’єкт, що зберігає свої просторові координати протягом певного часу і здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферу та/або скиди забруднюючих речовин у водні об’єкти (п.п. 14.1.230 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).
При цьому тимчасово, на період дії воєнного стану на території України та протягом 30 днів з дня його припинення або скасування, для цілей застосування розд. VIII ПКУ не вважаються стаціонарними джерелами забруднення у значенні, наведеному у п.п. 14.1.230 п. 14.1 ст. 14 ПКУ, електрогенераторні установки, що класифікуються за кодом 8502 згідно з УКТ ЗЕД (п. 46 підрозд. 5 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ).
Пунктом 250.9 ст. 250 ПКУ встановлено, що якщо платник податку з початку звітного року не планує:
- здійснення викидів,
- скидів забруднюючих речовин,
- розміщення відходів,
- утворення радіоактивних відходів протягом звітного року,
то:
- такий платник податку повинен повідомити про це відповідний контролюючий орган за місцем розташування джерел забруднення,
- скласти заяву про відсутність у нього у звітному році об’єкта обчислення екологічного податку.
В іншому разі платник податку зобов’язаний подавати податкові декларації відповідно до ст. 250 ПКУ.
Отже, в період дії воєнного стану на території України та протягом 30 днів з дня його припинення або скасування суб’єкт господарювання, який використовує електрогенераторну установку, що класифікується за кодом 8502 згідно з УКТ ЗЕД (інших об’єктів оподаткування екологічним податком не має), не подає до контролюючого органу податкову декларацію з екологічного податку та заяву про відсутність у звітному році об’єктів обчислення екологічного податку, оскільки протягом цього періоду така генераторна установка не вважається стаціонарним джерелом забруднення.
Джерело: офіційний сайт ГУ ДПС в Івано-Франківській області