Перерозподіл гуманітарної допомоги: чи має право бюджетна установа змінити набувача
Підпишіться на Telegram-канал Головбух Бюджет. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води
Працюєте з гуманітарною допомогою? Розберімося, чи маєте право її перерозподілити та яких вимог мають дотримуватися набувачі та отримувачі.
Закон про гуманітарну допомогу з-поміж отримувачів і набувачів називає неприбуткові установи, організації та органи місцевого самоврядування (підпункт 5 та 6 стаття 1 Закон України «Про гуманітарну допомогу» від 22.10.1999 № 1192-ХІV).
Бюджетники, які працюють із гумдопомогою, розуміють, що потреба в ній може виникнути раптово, особливо в умовах війни, тому передбачити її неможливо. Через це одні набувачі отримують гуманітарні вантажі, у яких немає потреби, а інші змушені чекати на надходження. Оновлена редакція Закону про гуманітарну допомогу, яка почала діяти з початку 2024 року, мала на меті змінити ситуацію та дозволити змінювати як отримувача, так і набувача під час операцій із гумдопомогою (ст. 3 Закону України «Про гуманітарну допомогу» від 22.10.1999 № 1192-ХІV).
Але! Якщо дії отримувачів щодо перерозподілу гуманітарки чітко прописані в законі, то порядок передачі гуманітарки від набувача, який не має в ній потреби, іншому набувачеві мав регулювати Кабмін окремо. Понад рік набувачі діяли на власний ризик! І ось цей день настав — з 25 березня 2025 року запрацював Порядок надання погодження на перерозподіл гуманітарної допомоги між набувачами гуманітарної допомоги — юридичними особами, затверджений постановою КМУ від 21.03.2025 № 321 (далі — Порядок № 321).
Що ж передбачає новий Порядок? Щоб передати гуманітарку, набувач, який передає, має отримати згоду отримувача гуманітарного вантажу. Для цього він надсилає запит про перерозподіл гуманітарної допомоги в паперовій або електронній формі, до якого додає:
- інформацію про найменування, код ЄДРПОУ, номер та дату рішення про включення до неприбуткового реєстру набувача, що приймає допомогу;
- інформацію про гуманітарні товари: найменування, вагу / кількість, об’єм, термін придатності харчових продуктів, лікарських засобів тощо, вартість в інвалюті, код валюти, вартість у гривні за офіційним валютним курсом НБУ на дату їх отримання, дані декларацій про ввезення гуманітарки;
- лист набувача зі згодою прийняти гуманітарку з дотриманням її цільового призначення та перелік категорій кінцевих набувачів — фізичних осіб, які потребують допомоги.
Отримувач протягом 10 робочих днів погоджує або відмовляє в перерозподілі гуманітарної допомоги.
Отже, Порядок № 321 обмежує коло набувачів-юросіб, на користь яких установа може перерозподілити гумдопомогу, кінцевих набувачів-фізосіб, а також перелік товарів гуманітарної допомоги, які можна передати.
Ще більше інформації про операції з гуманітарною допомогою шукайте в електронному журналі «Головбух Бюджет». Долучайтесь до спільноти однодумців у наших соцмережах, щоб завжди бути в курсі змін.
До нових зустрічей!