Місяці з доплатою до мінімалки: як зараховувати до стажу для лікарняних
Запитання
Зарплата працівника менше мінімальної, тож установа щомісяця доплачує йому до рівня мінімалки. Чи можна зарахувати до страхового стажу для оплати лікарняних періоди доплати в повному обсязі?
Відповідь
Так. Роботодавець зобов’язаний доплатити до мінімальної заробітної плати (МЗП) і щомісяця сплатити ЄСВ на рівні мінімального. Місяць, за який сплатили мінімальний ЄСВ, зараховуйте до стажу для оплати лікарняних як повний місяць. Пояснимо, чому.
Страховий стаж обчислюємо в місяцях (ч. 3 ст. 21 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV; далі — Закон № 1105).
Повний місяць до страхового стажу зараховуємо, коли:
- особа підлягає страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності;
- роботодавець або особа сплатили за цей місяць щонайменше мінімальний страховий внесок (ч. 1 ст. 21 Закону № 1105).
Мінімальний страховий внесок — розрахункова величина. Закон визначає її як добуток МЗП та ЄСВ (п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI; далі — Закон № 2464).
Роботодавці сплачують за працівників ЄСВ у розмірі 22% до бази нарахування ЄСВ (ч. 5 ст. 8 Закону № 2464).
База нарахування ЄСВ за працівника — сума нарахованої заробітної плати. Вона включає основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у т. ч. в натуральній формі, що визначаємо за Законом України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР.
Якщо база нарахування ЄСВ не перевищує мінімальної зарплати, ЄСВ розраховуємо як добуток МЗП у місяці, за який працівник отримав дохід, та ставки єдиного внеску.