Нараховуємо лікарняні донорам правильно

1205

Запитання

Працівник після хвороби приніс до установи листок непрацездатності. Страховий стаж у нього — 2 роки, однак як донор він користується особливими перевагами під час нарахування матеріального забезпечення. Як виплачувати лікарняні донорам?

Відповідь

Справді, оплата лікарняних донорам здійснюється за особливим порядком. Розповімо про нього. Одним із принципів соціального страхування є принцип диференціації розміру виплати допомоги залежно від страхового стажу (ст. 3 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV; далі — Закон № 1105). Так, на допомогу по тимчасовій непрацездатності у 100%-вому розмірі можуть розраховувати працівники, які мають страховий стаж понад вісім років. Працівники із меншим стажем — отримують виплати у розмірі від 50 до 70%  середньої заробітної плати (доходу).

Однак є ще й особливі категорії громадян, так би мовити пільговики, які навіть попри свій незначний страховий стаж мають право на 100%-ву виплату допомоги. З-поміж них — донори, які мають право на пільгу, передбачену статтею 10  Закону України «Про донорство крові та її компонентів» від 23.06.1995 № 239/95-ВР (п. 5 ч. 1 ст. 24 Закону № 1105).

Йдеться донорів, які протягом року безоплатно здали кров та (або) її компоненти у сумарній кількості, що дорівнює двом разовим максимально допустимим дозам. Для них допомога по тимчасовій непрацездатності у зв’язку з захворюванням виплачується у розмірі 100% середньої зарплати незалежно від стажу роботи. Однак дія такої пільги — рік після здачі крові чи її компонентів.

Підтверджує право працівника на означену пільгу Довідка щодо надання донорам пільг за формою № 435/о, затверджена наказом МОЗ «Про затвердження форм медичної облікової документації, що використовується в закладах служби крові» від 07.07.2003 № 301.

Тож працівник, який приніс до установи таку довідку, належно оформлену медичним закладом за місцем здачі крові, має право на виплату за листком непрацездатності у 100%-вому розмірі.

тест для бухгалтерів

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Соціальні стандарти 2024

Державні соціальні стандарти – це встановлені соціальні норми і нормативи або їх комплекс, на базі яких визначають рівні основних державних соціальних гарантій, таких як мінімальні розміри оплати праці, доходів громадян, пенсійного забезпечення, соціальної допомоги, розміри інших видів соціальних виплат, які забезпечують рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму.
5006

Виплата грошової допомоги військовослужбовцю у разі інвалідності або втрати працездатності

Експерти детально пояснюють, за яких умов призначають та виплачують одноразову грошову допомогу у разі інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовцю.
1304

Одноразова грошова допомога родинам загиблих військових 2024 року

Сім'я військового, який загинув, захищаючи Батьківщину, має право отримати компенсацію – одноразову грошову допомогу (ОГД). Зазначену гарантію держава обіцяє сплатити родині загиблого військового. Що змінилося у виплаті одноразовуої грошової допомоги у 2024 році.
3760

Розрахунок пенсії в Україні – 2024

На розмір пенсії впливають зараз страховий стаж, середня зарплата в Україні та фактична зарплата (дохід), який раніше отримував працівник і сплачував з нього соціальний внесок. Також існує й механізм автоматичного перерахунку пенсій (індексації), який враховує інфляцію та зростання середньої зарплати. Розглянемо, як визначається розмір пенсії та вплив на цей розрахунок середньої зарплати.
68125

Прожитковий мінімум 2024

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом. Цю гарантію закріплено у частини третій статті 46 Конституції України. Розглянемо що ж собою являє такий показник як прожитковий мінімум 2024 року, розмір якого визнає Держбюджет-2024.
6781