Розрахунок середньої заробітної плати працівника, звільненого з порушенням

1839

Запитання

Процедура звільнення зобов’язує установу виплатити працівнику у день звільнення всі суми, що йому належать. У разі порушення строків виплат установа має виплатити працівнику його середній заробіток. Як не вскочити у халепу і правильно розрахувати середній заробіток працівника?

Відповідь

Чіткі строки виплати звільненому працівнику, що належать йому від установи, визначено статтею 116 КЗпП. Так, виплата провадиться у день звільнення або ж, якщо в день звільнення працівник не працював, то не пізніше наступного дня після пред’явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок (ч. 1 ст. 116 КЗпП). Про нараховані суми установа письмово повідомляє перед їх виплатою.

У разі порушення строків виплати належних звільненому працівнику сум, та за відсутності спору про їх розмір, установа має виплатити працівнику його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку (ч. 1 ст. 117 КЗпП).

Відповідно до абз. 3 п. 2 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 № 100 (далі — Порядок № 100) здійснюйте розрахунок середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, що передують звільненню.

Якщо протягом останніх двох календарних місяців працівник не працював, середню заробітну плату розраховуйте виходячи з виплат за попередні два місяці роботи. Коли і протягом цих місяців він не відпрацював жодного робочого дня, візьміть до уваги встановлену йому тарифну ставку, посадовий (місячний) оклад.

Що не потрібно враховувати під час розрахунку середнього заробітку:

  • виплати, зазначені в пункті 4 Порядку № 100 (виплати за виконання окремих доручень, що не входять в обов’язки працівника, одноразові, соціальні та компенсаційні виплати, пенсії тощо);
  • виплати за час, протягом якого за працівником зберігався середній заробіток (за час виконання державних і громадських обов’язків, щорічної і додаткової відпусток, відрядження тощо) та допомогу по тимчасовій непрацездатності.

Середній заробіток працівнику, звільненому з порушенням законодавства, за час вимушеного прогулу обчислюйте за тим кодом економічної класифікації видатків бюджету (КЕКВ), за яким проводили б основний платіж.

Зверніть також увагу,  відповідно до Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 12.03.2012 № 333, заробітну плату виплачують за КЕКВ 2111 «Заробітна плата».

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Страховий стаж: як обчислити і коли враховувати

Дані про страховий стаж потрібні бухгалтеру в низці випадків — при нарахуванні лікарняних, декретних, пенсій та інших соціальних виплат. У консультації пояснюємо, як дізнатися свій страховий стаж та які періоди до нього включати
65266

Доплати бюджетникам у 2025 році: види, порядок нарахування, приклади

Посадові оклади в бюджетних установах у 2025 році залишаються невисокими. Однак зарплату працівників можна збільшити за рахунок доплат, надбавок і премій. У матеріалі зібрано актуальну інформацію про стимулюючі та обов’язкові доплати, їхній розмір, порядок нарахування та приклади оформлення
53818

Листок непрацездатності 2025: новації та алгоритм роботи

У статті розглянули порядок оформлення листка непрацездатності у 2025 році: хто має право на отримання, як правильно заповнити бланк, які дані необхідні для електронного та паперового варіантів. Скористайтеся актуальним бланком листка непрацездатності та зразком заповнення, щоб пришвидшити оплату лікарняних.
86977

Довідка ОК-7 для оплати лікарняного: що це, де взяти і коли потрібна

Довідка ОК-7 — це офіційне підтвердження страхового стажу працівника. Вона необхідна, зокрема, для оплати лікарняного. У статті пояснимо, як отримати довідку з Пенсійного фонду, що містить форма ОК-7, коли та для чого її використовують.
102463

Як нараховують зарплату викладачам ЗВО у 2025 році: сітка, надбавки, погодинна оплата

Як викладачі закладів вищої освіти отримують зарплату у 2025 році? У статті ви знайдете оновлену тарифну сітку, інформацію про доплати, надбавки, погодинну оплату праці, а також приклади розрахунку заробітної плати для різних посад
308355