Розрахунок середньої заробітної плати працівника, звільненого з порушенням

1451

Запитання

Процедура звільнення зобов’язує установу виплатити працівнику у день звільнення всі суми, що йому належать. У разі порушення строків виплат установа має виплатити працівнику його середній заробіток. Як не вскочити у халепу і правильно розрахувати середній заробіток працівника?

Відповідь

Чіткі строки виплати звільненому працівнику, що належать йому від установи, визначено статтею 116 КЗпП. Так, виплата провадиться у день звільнення або ж, якщо в день звільнення працівник не працював, то не пізніше наступного дня після пред’явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок (ч. 1 ст. 116 КЗпП). Про нараховані суми установа письмово повідомляє перед їх виплатою.

У разі порушення строків виплати належних звільненому працівнику сум, та за відсутності спору про їх розмір, установа має виплатити працівнику його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку (ч. 1 ст. 117 КЗпП).

Відповідно до абз. 3 п. 2 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 № 100 (далі — Порядок № 100) здійснюйте розрахунок середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, що передують звільненню.

Якщо протягом останніх двох календарних місяців працівник не працював, середню заробітну плату розраховуйте виходячи з виплат за попередні два місяці роботи. Коли і протягом цих місяців він не відпрацював жодного робочого дня, візьміть до уваги встановлену йому тарифну ставку, посадовий (місячний) оклад.

Що не потрібно враховувати під час розрахунку середнього заробітку:

  • виплати, зазначені в пункті 4 Порядку № 100 (виплати за виконання окремих доручень, що не входять в обов’язки працівника, одноразові, соціальні та компенсаційні виплати, пенсії тощо);
  • виплати за час, протягом якого за працівником зберігався середній заробіток (за час виконання державних і громадських обов’язків, щорічної і додаткової відпусток, відрядження тощо) та допомогу по тимчасовій непрацездатності.

Середній заробіток працівнику, звільненому з порушенням законодавства, за час вимушеного прогулу обчислюйте за тим кодом економічної класифікації видатків бюджету (КЕКВ), за яким проводили б основний платіж.

Зверніть також увагу,  відповідно до Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 12.03.2012 № 333, заробітну плату виплачують за КЕКВ 2111 «Заробітна плата».

акція на передплату журналів для бухгалтерів

Скористайтеся гарною нагодою та отримайте знижки на передплату на журнали «Головбух Бюджет» та «Головбух Праця та Зарплата»!

Замовляйте в редакції за номером 0 800 21 12 20

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Виплата матеріальної допомоги на оздоровлення державним службовцям

Допомога на оздоровлення є додатковим бонусом для тих, хто працює в бюджетній сфері. Умови її виплати в кожній галузі різняться. Має свої особливості і виплата допомоги на оздоровлення державним службовцям.
71401

Наказ про відрядження – всі зразки

Наказ на відрядження складають на особу, яку направляють для виконання роботи за кордон або в інший населений пункт. Експерт надає готові зразки наказі про відрядження або про його припинення.
131769

Нарахування лікарняного новоприйнятому працівнику: приклади розрахунків

Працівника щойно прийняли на роботу, а він захворів і подав до установи лікарняний листок. Бухгалтер має обчислити допомогу за цим лікарняним так, щоб не дати шансів перевіряючим із ПФУ чи Держпраці оштрафувати установу. Тож як правильно розрахувати лікарняні новоприйнятому працівнику, якщо відпрацьовано менше місяця або менше 6 місяців?
13886

Розрахунок компенсації за невикористану відпустку

✔️Коли виплачується компенсація за невикористану відпустку? ✔️Чи компенсувати невикористані відпустки під час воєнного стану? ✔️Як обчислити компенсацію за невикористану відпустку та провести розрахунок відпускних при звільненні? ✔️Як у 2024 році порахувати компенсацію відпустки, право на яку здобуто у 2023 році та раніше?
347649