Як списати дебіторську заборгованість з позабалансу

1633

Запитання

Бюджетна установа обліковує на позабалансовому субрахунку 071 списану дебіторську заборгованість п’ять років. Як списати означену заборгованість з позабалансового рахунку?

Відповідь

Оновлений довідник програмної класифікації для використання у 2020 році

Дебіторська заборгованість є безнадійною дебіторською заборгованістю, якщо щодо неї існує впевненість про її неповернення боржником (п. 1.2 Порядку № 372). Таку дебіторську заборгованість установи списують з балансу за результатами інвентаризації розрахунків з відображенням зміни результатів виконання кошторису. Підставою для цього списання є рішення керівника установи.

Обліковують її протягом трьох років з моменту списання на позабалансовому субрахунку 071 «Списана дебіторська заборгованість розпорядників бюджетних коштів» рахунку 07 «Списані активи». Упродовж цих трьох років установи спостерігають за можливістю стягнення безнадійної дебіторської заборгованості у разі зміни майнового стану неплатоспроможного дебітора (п. 3.5 Порядку № 372; Порядок застосування Плану рахунків).

Отже, якщо установа п’ять років обліковує на позабалансовому субрахунку 071 безнадійну до стягнення дебіторську заборгованість, проведіть її інвентаризацію і за результатами інвентаризації спишіть її з позабалансу за рішенням керівника установи. Адже установи остаточно списують дебіторську заборгованість з субрахунку 071 після надходження суми в порядку відшкодування або у зв’язку із закінченням строку обліку такої заборгованості (Порядок застосування Плану рахунків). Утім є й винятки — це списана з балансу заборгованість, дебітором за якою є Акціонерний комерційний агропромбанк «Україна» (далі — АК АПБ «Україна»).

Цю заборгованість після сплину трьох років перенесіть на позабалансовий субрахунок 041 «Непередбачені активи розпорядників бюджетних коштів». І на ньому обліковуйте її як непередбачений (потенційний) актив до її погашення ТОВ «Торнадо» або отримання за вашим запитом від нього інформації про продаж усього майна АК АПБ «Україна». Адже пункти 5.1, 5.2 тристороннього договору від 26.12.2008 № ГД-Л-275, укладеного в ході ліквідаційної процедури між Національним банком України, АК АПБ «Україна» та ТОВ «Торнадо», визначають, що кошти, одержані в результаті управління активами на розрахунки з вигодонабувачами спрямовуються відповідно до черговості, зазначеної у переліку вигодонабувачів. Вимоги кожної наступної черги задовольняють залежно від надходження на рахунок відповідача коштів від управління активами після повного задоволення вимог попередньої черги. Оскільки ваша установа є юридичною особою — клієнтом АК АКБ «Україна», яка не є пов’язаною особою банку, то її вимоги задовільнятимуть за сьомою позицією згаданої черговості. Утім, повернення цієї дебіторської заборгованості або відбудеться, або не відбудеться, оскільки установа над цими подіями не має повного контролю. Тож списана з балансу дебіторська заборгованість АК АКБ «Україна» є непередбаченим активом, позаяк потрібно чекати черги її погашення або інформації про те, що все майно АК АПБ «Україна» продане і ваші вимоги не можуть бути задоволені.

Центральна частина статичний блок 3

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Коди економічної класифікації видатків бюджету: інструкція застосування

Мінфін регулярно оновлює інструкцію зі застосування КЕКВ. Це зумовлює проблеми в установах, адже вони планують видатки у кошторисах за старими КЕКВ, а проводити їх потрібно вже за новими. Актуальні коди економічної класифікації видатків бюджетних установ 2024 року та їх застосування – у цьому огляді.
276209

Методика розрахунку орендної плати: визначаємо розмір, індексуємо, розподіляємо

За оренду державного/комунального майна орендарі сплачують орендну плату установі – орендодавцю/балансоутримувачу. Розмір її за перший місяць/добу/годину визначає договір оренди. Та перед укладенням договору орендодавець/балансоутримувач має визначати її розмір. Як визначити/розрахувати орендну плату розглянемо далі.
24251

Облік кредиторської заборгованості

По боргам треба платити. Кредиторська заборгованість бюджетної установи – не виняток. Облік кредиторської заборгованості за товари, роботи, послуги, попередня оплата та післяплата, інвентаризація та списання простроченої кредиторської заборгованості – це питання даного огляду.
23590