Керівник неправомірно відмовив лікарю в матеріальній допомозі на оздоровлення: наслідки
Запитання
Протягом 2020 року лікар був у тривалій відпустці, проте не писав заяви про допомогу на оздоровлення. Наприкінці року він узяв один день основної відпустки і вимагав видати йому допомогу на оздоровлення, гарантовану колдоговором. Керівник відмовив, адже думав, що так неправомірно. Хто правий і як діяти далі?
Відповідь
Із 01.01.2012 медичним і фармацевтичним працівникам державних та комунальних закладів (установ) під час надання основної щорічної відпустки виплачують допомогу на оздоровлення (п. 2 постанови КМУ «Питання оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» від 11.05.2011 № 524; далі — Постанова № 524). Розмір допомоги на оздоровлення = розміру посадового окладу.
На приватні ЗОЗ ця гарантія не поширюється. Вони самі визначають умови оплати праці і гарантії для медпрацівників. А от в КНП цю норму з посиланням на Постанову № 524 вносять у колдоговір.
Позиція Мінсоцполітики щодо Постанови № 524:
Аналогічну позицію озвучив МОЗ у спільному з Профспілкою працівників охорони здоров’я України листі від 23.03.2012 № 10.01.67/773, 03-93.
Окрім того, МОЗ та Мінсоцполітики передбачають єдиний випадок, коли лікарю не виплачують допомогу на оздоровлення: у випадку виплати компенсації за невикористані відпустки за попередні роки відповідно до статті 24 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР (лист Мінсоцполітики від 31.05.2011 № 5562/0/14/-11113).
Під час формування фонду оплати праці на відповідний рік для кожного працівника передбачте одну допомогу для оздоровлення.
Допомога на оздоровлення — гарантована виплата раз на рік при наданні щорічної основної відпустки за відповідний робочий рік.
У разі поділу щорічної основної відпустки лікар має визначитись, коли скористатися правом на виплату. У такому випадку разом із заявою про надання частини відпустки лікар подає заяву про надання матеріальної допомоги на оздоровлення. Роботодавець зобов’язаний надати лікарю матеріальну допомогу на оздоровлення один раз на рік. Відмова в такому випадку — неправомірна.
Якщо ви відмовили лікарю в допомозі на оздоровлення, то він має право подавати до суду чи поскаржитися до Держпраці. До суду лікар не встигне подати, якщо минуло три місяці з часу відмови. Через суд лікар має більше шансів отримати ці кошти, якщо має копію зареєстрованої заяви на відпустку з проханням виплатити допомогу.