Чи можна виплатити вихідну допомогу, якщо колективний договір не передбачає її розміру

451

Запитання

Працівник звільняється з роботи через те, що керівник установи порушив умови колективного договору. Законодавство в такій ситуації передбачає виплату вихідної допомоги. Чи зобов’язаний керівник установи виплатити працівнику вихідну допомогу, якщо умови колективного договору таку допомогу не передбачають?

Відповідь

Так, зобов’язаний. Пояснимо чому.

Працівник має право у визначений ним строк розірвати трудовий договір за власним бажанням, якщо керівник установи не дотримується законодавства про працю, не виконує умов колективного чи трудового договору (ч. 3 ст. 38 КЗпП).

Якщо трудовий договір припиняють на підставі статті 38 КЗпП унаслідок того, що керівник установи порушив законодавство про працю, колективний чи трудовий договір, працівнику мають виплатити вихідну допомогу в розмірі, передбаченому колективним договором, але не менше тримісячного середнього заробітку (ст. 44 КЗпП).

Нагадаємо: якщо умови колективного договору погіршують становище працівників порівняно з умовами, визначеними законодавством, такі умови є недійсними і їх заборонено вносити до колективних договорів (ст. 5 Закону України «Про колективні договори і угоди» від 01.07.1993 № 3356-XII).

Отже, якщо колективний договір установи не передбачає виплати вихідної допомоги працівникам і якщо трудовий договір припинено внаслідок порушення керівником установи умов колективного договору, керуйтеся нормами трудового законодавства, а саме — статтею 44 КЗпП.

передплата журнал для бухгалтерів

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Бронювання працівників – зміни з 01.12.2024

15 листопада Уряд оновив критерії бронювання та критерії для отримання критичності. Бронювання працівників підприємств із 1 грудня здійснюватимуть через Дію. Моніторинг підприємств та організацій здійснюватимуть щомісяця на відповідність всім критеріям критичності. Детальніше про зміни — у статті.
14258

Матеріальна допомога на поховання в бюджетних установах

Матеріальна допомога на поховання в бюджетних установах не виплачується за кошти державного чи місцевого бюджету. Це забороняє підпункт «б» пункту 4 постанови КМУ від 30.08.2002 № 1298. А от допомогу на поховання як страхову виплату виплачує роботодавець за рахунок коштів, отриманих від ПФУ, за умови надання потрібних документів про смерть працівника чи члена його сім’ї.
9879

Гнучкий режим роботи

Гнучкий графік робочого часу може бути як тимчасовим, так і на постійній основі. Які особливості такого трудового розпорядку, як запровадити гнучкий режим роботи та вести облік робочого часу. Ці та інші пов’язані питання – у консультації.
13012