Чи потрібно з педагогами укладати письмові трудові договори

1468

Запитання

Чули, що для того, щоб отримати ліцензію на освітню діяльність, треба укладати з педпрацівниками письмові трудові договори. Чи обов’язково укладати з педагогами трудові договори в письмовій формі?

Відповідь

Вам більше не потрібно гортати величезний нормативний акт, аби знайти строк!

Заклади освіти всіх форм власності, створені після 28.09.2017, повинні укладати письмові трудові договори з педагогічними, науково-педагогічними та науковими працівниками. Це одна з умов, щоб отримати ліцензію на освітню діяльність. Державним і комунальним закладам дошкільної та загальної середньої освіти, які діяли на цю дату, не обов’язково укладати письмові трудові договори з педагогами.

Педагогічних працівників закладів освіти приймають на роботу за трудовими договорами відповідно до вимог абзацу 2 частини 2 статті 22 Закону України «Про повну загальну середню освіту» від 16.01.2020 № 463-IX (далі — Закон № 463). Трудовий договір укладають, як правило, в письмовій формі (ч. 1 ст. 24 КЗпП). Утім, на практиці відбувається навпаки — як правило, укладають трудові договори в усній формі. У письмовій формі трудові договори укладають тільки у випадках, коли цього вимагає законодавство.

Усна форма трудового договору. Кандидат на роботу подає заяву, що свідчить про бажання працювати, та фіксує основні домовленості з майбутнім роботодавцем. Щонайменше — посаду, на якій особа працюватиме, і дату прийняття на роботу. На підставі заяви керівник видає наказ про прийняття на роботу.

Письмова форма трудового договору. Працівник і роботодавець укладають документ із назвою «Трудовий договір» або «Контракт». У ньому зазначають:

  • посаду та обов’язки працівника;
  • строк договору;
  • умови оплати праці;
  • тривалість робочого часу та відпочинку;
  • права та обов’язки працівника й керівника тощо.

Письмова форма трудового договору обов’язкова, якщо:

1) організовано набирають працівників;
2) укладають трудовий договір про роботу в районах з особливими природними географічними і геологічними умовами та умовами підвищеного ризику для здоров’я;
3) укладають контракт;
4) працівник наполягає;
5) укладають трудовий договір із неповнолітнім;
6) фізична особа укладає трудовий договір із працівником;
7) укладають трудовий договір про дистанційну роботу або про надомну роботу;
8) це передбачає законодавство України в інших випадках.

Заклад загальної середньої освіти провадить освітню діяльність на певному рівні загальної середньої освіти за наявності ліцензії (абз. 4 ч. 1 ст. 31 Закону № 463).

Документи про загальну середню освіту видають заклади освіти, які мають ліцензію на провадження освітньої діяльності на відповідному рівні повної загальної середньої освіти (ч. 3 ст. 18 Закону № 463).

Заклад дошкільної освіти здійснює свою діяльність за наявності ліцензії на право провадження освітньої діяльності (ч. 3 ст. 11 Закону «Про дошкільну освіту» від 11.07.2001 № 2628-III).

Державні та комунальні заклади дошкільної та загальної середньої освіти, що діяли на день набрання чинності Законом України «Про освіту» від 05.09.2017 № 2145-VIII (далі — Закон № 2145), тобто на 28.09.2017, отримали ліцензію без процедури ліцензування. Заклади освіти усіх форм власності, що створили після набрання чинності цим законом, ліцензуються на загальних засадах ((пп. 6 п. 3 розд. ХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2145).

Чи потрібно з педагогами укладати письмові трудові договори КМУ постановою від 30.12.2015 № 1187 затвердив

Ліцензійні умови провадження освітньої діяльності

(далі — Умови № 1187) та постановою від 24.03.2021 № 365 виклав їх у новій редакції. Ці зміни діють із 20.06.2021.

Усі особи, яких залучає здобувач ліцензії/ліцензіат до провадження освітньої діяльності, працюють за трудовими договорами/угодами.

Здобувач ліцензії/ліцензіат забезпечує наявність письмових трудових договорів/контрактів з усіма керівниками, педагогічними, науково-педагогічними працівниками. Також укладають трудовий договір/контракт із керівником закладу освіти або з особою, що виконує обов’язки керівника закладу освіти чи керівника відокремленого структурного підрозділу, що провадить освітню діяльність.

УВАГА!

Бути у курсі подій та законодавчих оновлень стало ще легше! Підписуйтесь на наш Telegram або FB та читайте важливі новини від порталу "Бюджетник" першими.

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Щорічні додаткові відпустки 2025: правила й приклади для бюджетників

Окрім основної відпустки чимало бюджетників мають додаткові відпустки. Одна з них — щорічна додаткова відпустка, наприклад за вислугу років. У статті говоримо, як надавати такі відпустки, чим щорічні додаткові відпустки відрізняються від щорічних основних відпусток та інших додаткових відпусток. У пригоді стануть і приклади — беріть у роботу і нехай працюється легше!
58871

Відпустка без збереження заробітної плати: порядок, тривалість і приклади

Бувають обставини, коли відпустка без збереження заробітної плати — єдиний вихід як для працівника, так і для роботодавця. У консультації розглянемо, кому надають таку відпустку під час воєнного стану, яка її максимальна тривалість та як усе це оформити.
128600

Як перевести держслужбовця з РДА в орган місцевого самоврядування

Держслужбовців можуть переводити з районних держадміністрацій до органів місцевого самоврядування. У статті розберемо порядок переведення, як оформити контракт, що писати в трудовій книжці та як діяти з рангом держслужбовця
7995

Копія наказу про звільнення: коли і як видавати у 2025 році

Звільняєте працівника — видайте копію наказу про звільнення. У статті з’ясуємо, як правильно її оформити, хто відповідальний за підпис, які обов’язкові реквізити має містити документ, коли і кому його вручати. Скачайте зразок копії наказу і застосуйте в роботі
86636

Відпустка по догляду за дитиною до 3 і 6 років: зразки документів та поради

Хто має право на відпустку по догляду за дитиною, як оформити її без помилок та коли роботодавець зобов’язаний її надати? У статті — порядок оформлення, п’ять зразків документів, звітність з ЄСВ, нарахування стажу та правила повернення з такої відпустки.
138080