Чи потрібно з педагогами укладати письмові трудові договори

1337

Запитання

Чули, що для того, щоб отримати ліцензію на освітню діяльність, треба укладати з педпрацівниками письмові трудові договори. Чи обов’язково укладати з педагогами трудові договори в письмовій формі?

Відповідь

Вам більше не потрібно гортати величезний нормативний акт, аби знайти строк!

Заклади освіти всіх форм власності, створені після 28.09.2017, повинні укладати письмові трудові договори з педагогічними, науково-педагогічними та науковими працівниками. Це одна з умов, щоб отримати ліцензію на освітню діяльність. Державним і комунальним закладам дошкільної та загальної середньої освіти, які діяли на цю дату, не обов’язково укладати письмові трудові договори з педагогами.

Педагогічних працівників закладів освіти приймають на роботу за трудовими договорами відповідно до вимог абзацу 2 частини 2 статті 22 Закону України «Про повну загальну середню освіту» від 16.01.2020 № 463-IX (далі — Закон № 463). Трудовий договір укладають, як правило, в письмовій формі (ч. 1 ст. 24 КЗпП). Утім, на практиці відбувається навпаки — як правило, укладають трудові договори в усній формі. У письмовій формі трудові договори укладають тільки у випадках, коли цього вимагає законодавство.

Усна форма трудового договору. Кандидат на роботу подає заяву, що свідчить про бажання працювати, та фіксує основні домовленості з майбутнім роботодавцем. Щонайменше — посаду, на якій особа працюватиме, і дату прийняття на роботу. На підставі заяви керівник видає наказ про прийняття на роботу.

Письмова форма трудового договору. Працівник і роботодавець укладають документ із назвою «Трудовий договір» або «Контракт». У ньому зазначають:

  • посаду та обов’язки працівника;
  • строк договору;
  • умови оплати праці;
  • тривалість робочого часу та відпочинку;
  • права та обов’язки працівника й керівника тощо.

Письмова форма трудового договору обов’язкова, якщо:

1) організовано набирають працівників;
2) укладають трудовий договір про роботу в районах з особливими природними географічними і геологічними умовами та умовами підвищеного ризику для здоров’я;
3) укладають контракт;
4) працівник наполягає;
5) укладають трудовий договір із неповнолітнім;
6) фізична особа укладає трудовий договір із працівником;
7) укладають трудовий договір про дистанційну роботу або про надомну роботу;
8) це передбачає законодавство України в інших випадках.

Заклад загальної середньої освіти провадить освітню діяльність на певному рівні загальної середньої освіти за наявності ліцензії (абз. 4 ч. 1 ст. 31 Закону № 463).

Документи про загальну середню освіту видають заклади освіти, які мають ліцензію на провадження освітньої діяльності на відповідному рівні повної загальної середньої освіти (ч. 3 ст. 18 Закону № 463).

Заклад дошкільної освіти здійснює свою діяльність за наявності ліцензії на право провадження освітньої діяльності (ч. 3 ст. 11 Закону «Про дошкільну освіту» від 11.07.2001 № 2628-III).

Державні та комунальні заклади дошкільної та загальної середньої освіти, що діяли на день набрання чинності Законом України «Про освіту» від 05.09.2017 № 2145-VIII (далі — Закон № 2145), тобто на 28.09.2017, отримали ліцензію без процедури ліцензування. Заклади освіти усіх форм власності, що створили після набрання чинності цим законом, ліцензуються на загальних засадах ((пп. 6 п. 3 розд. ХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2145).

Чи потрібно з педагогами укладати письмові трудові договори КМУ постановою від 30.12.2015 № 1187 затвердив

Ліцензійні умови провадження освітньої діяльності

(далі — Умови № 1187) та постановою від 24.03.2021 № 365 виклав їх у новій редакції. Ці зміни діють із 20.06.2021.

Усі особи, яких залучає здобувач ліцензії/ліцензіат до провадження освітньої діяльності, працюють за трудовими договорами/угодами.

Здобувач ліцензії/ліцензіат забезпечує наявність письмових трудових договорів/контрактів з усіма керівниками, педагогічними, науково-педагогічними працівниками. Також укладають трудовий договір/контракт із керівником закладу освіти або з особою, що виконує обов’язки керівника закладу освіти чи керівника відокремленого структурного підрозділу, що провадить освітню діяльність.

УВАГА!

Бути у курсі подій та законодавчих оновлень стало ще легше! Підписуйтесь на наш Telegram або FB та читайте важливі новини від порталу "Бюджетник" першими.

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Штраф за неоформленого працівника: вбережіть себе

Перевірки Держпраці та острахи бухгалтера та керівника в першу чергу пов’язані зі значними фінансовими штрафами. І навіть якщо все ніби гаразд і неоформлених працівників в установі немає, – ризик заробити штраф за неоформлення трудових відносин за наявності цивільно-правових договорів існує. Які вони штрафи нинішні?
27361

Відпустка особі з інвалідністю: особливості

Говорімо про відпустки особам з інвалідністю. Якими правами можуть скористатися працівники, коли доступна додаткова відпустка особам з інвалідністю та як компенсувати дні відпустки особам з інвалідністю – у відповідях експерта
28962

Наказ про надання матеріальної допомоги: як заповнити правильно

Перед тим як надати працівникові матеріальну допомогу, необхідно оформити відповідні документи, зокрема, наказ про надання матеріальної допомоги. Дізнайтеся, як правильно заповнити наказ про надання матеріальної допомоги: на оздоровлення, у зв’язку з сімейними обставинами, на лікування, на оздоровлення дітей, на поховання
149254

Оплата надурочних при остаточному розрахунку

Оплата надурочних при звільнені потребує розрахування середньомісячних годин та годинної ставки. Експерт підкаже як розрахувати середньомісячну кількість годин за обліковий період та годинну ставку для оплати надурочних
14354