Чи потрібно з педагогами укладати письмові трудові договори

667

Запитання

Чули, що для того, щоб отримати ліцензію на освітню діяльність, треба укладати з педпрацівниками письмові трудові договори. Чи обов’язково укладати з педагогами трудові договори в письмовій формі?

Відповідь

Вам більше не потрібно гортати величезний нормативний акт, аби знайти строк!

Заклади освіти всіх форм власності, створені після 28.09.2017, повинні укладати письмові трудові договори з педагогічними, науково-педагогічними та науковими працівниками. Це одна з умов, щоб отримати ліцензію на освітню діяльність. Державним і комунальним закладам дошкільної та загальної середньої освіти, які діяли на цю дату, не обов’язково укладати письмові трудові договори з педагогами.

Педагогічних працівників закладів освіти приймають на роботу за трудовими договорами відповідно до вимог абзацу 2 частини 2 статті 22 Закону України «Про повну загальну середню освіту» від 16.01.2020 № 463-IX (далі — Закон № 463). Трудовий договір укладають, як правило, в письмовій формі (ч. 1 ст. 24 КЗпП). Утім, на практиці відбувається навпаки — як правило, укладають трудові договори в усній формі. У письмовій формі трудові договори укладають тільки у випадках, коли цього вимагає законодавство.

Усна форма трудового договору. Кандидат на роботу подає заяву, що свідчить про бажання працювати, та фіксує основні домовленості з майбутнім роботодавцем. Щонайменше — посаду, на якій особа працюватиме, і дату прийняття на роботу. На підставі заяви керівник видає наказ про прийняття на роботу.

Письмова форма трудового договору. Працівник і роботодавець укладають документ із назвою «Трудовий договір» або «Контракт». У ньому зазначають:

  • посаду та обов’язки працівника;
  • строк договору;
  • умови оплати праці;
  • тривалість робочого часу та відпочинку;
  • права та обов’язки працівника й керівника тощо.

Письмова форма трудового договору обов’язкова, якщо:

1) організовано набирають працівників;
2) укладають трудовий договір про роботу в районах з особливими природними географічними і геологічними умовами та умовами підвищеного ризику для здоров’я;
3) укладають контракт;
4) працівник наполягає;
5) укладають трудовий договір із неповнолітнім;
6) фізична особа укладає трудовий договір із працівником;
7) укладають трудовий договір про дистанційну роботу або про надомну роботу;
8) це передбачає законодавство України в інших випадках.

Заклад загальної середньої освіти провадить освітню діяльність на певному рівні загальної середньої освіти за наявності ліцензії (абз. 4 ч. 1 ст. 31 Закону № 463).

Документи про загальну середню освіту видають заклади освіти, які мають ліцензію на провадження освітньої діяльності на відповідному рівні повної загальної середньої освіти (ч. 3 ст. 18 Закону № 463).

Заклад дошкільної освіти здійснює свою діяльність за наявності ліцензії на право провадження освітньої діяльності (ч. 3 ст. 11 Закону «Про дошкільну освіту» від 11.07.2001 № 2628-III).

Державні та комунальні заклади дошкільної та загальної середньої освіти, що діяли на день набрання чинності Законом України «Про освіту» від 05.09.2017 № 2145-VIII (далі — Закон № 2145), тобто на 28.09.2017, отримали ліцензію без процедури ліцензування. Заклади освіти усіх форм власності, що створили після набрання чинності цим законом, ліцензуються на загальних засадах ((пп. 6 п. 3 розд. ХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2145).

Чи потрібно з педагогами укладати письмові трудові договори КМУ постановою від 30.12.2015 № 1187 затвердив

Ліцензійні умови провадження освітньої діяльності

(далі — Умови № 1187) та постановою від 24.03.2021 № 365 виклав їх у новій редакції. Ці зміни діють із 20.06.2021.

Усі особи, яких залучає здобувач ліцензії/ліцензіат до провадження освітньої діяльності, працюють за трудовими договорами/угодами.

Здобувач ліцензії/ліцензіат забезпечує наявність письмових трудових договорів/контрактів з усіма керівниками, педагогічними, науково-педагогічними працівниками. Також укладають трудовий договір/контракт із керівником закладу освіти або з особою, що виконує обов’язки керівника закладу освіти чи керівника відокремленого структурного підрозділу, що провадить освітню діяльність.

УВАГА!

Бути у курсі подій та законодавчих оновлень стало ще легше! Підписуйтесь на наш Telegram або FB та читайте важливі новини від порталу "Бюджетник" першими.

акція на передплату журналів для бухгалтерів

Скористайтеся гарною нагодою та отримайте знижки на передплату на журнали «Головбух Бюджет» та «Головбух Праця та Зарплата»!

Замовляйте в редакції за номером 0 800 21 12 20

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Відпустка без збереження заробітної плати

Бувають обставини, коли відпустка без збереження заробітної плати – інколи єдиний вихід для працівника та роботодавця. Розглянемо, кому надається відпустка без збереження заробітної плати під час воєнного стану та якої тривалості.
86349

Щорічна відпустка освітян і науковців – проблемні питання

Експерт розглядає на прикладах, як рахувати кількість днів щорічної основної відпустки освітянам і науковцям на прикладі відпустки вихователя у залежності від того, скільки місяців було відпрацьовано – менше 10 чи більше, повні ці місяці були чи ні.
9667