Чи оподатковується одноразова допомога у зв’язку зі зміною роботи

365

Запитання

Чи оподатковується ПДФО одноразова допомога, яка виплачується працівнику (членам його сім’ї) при переїзді в іншу місцевість у зв’язку зі зміною місця роботи?

Відповідь

Детальний матеріал

Податок на доходи фізичних осіб в 2023 році

Переглянути

Чи оподатковується ПДФО одноразова допомога працівнику у зв’язку зі зміною місця роботи

Шпаргалка бухгалтера на 2023 рік

ГУ ДПС у Житомирській області повідомляє, що гарантії та компенсації працівникам в разі переїзду на роботу до іншої місцевості встановлюються Кодексом законів про працю України (далі – КЗпП) та ст. 12 Закону України «Про оплату праці» (далі – Закон № 108).

Розміри компенсацій, порядок їх виплати та надання гарантії зазначеним особам встановлюються законодавством (ст. 12 Закону № 108 та ст. 120 КЗпП затверджено постанову Кабінету Міністрів України від 02 березня 1998 року № 255 «Про гарантії та компенсації при переїзді на роботу в іншу місцевість» (далі – Постанова № 255)). Працівники мають право на відшкодування витрат та одержання інших компенсацій у зв'язку з переведенням, прийняттям або направленням на роботу в іншу місцевість, зокрема на:

  • одноразову допомогу на самого працівника в розмірі його місячного посадового окладу (тарифної ставки) за новим місцем роботи і кожному члену сім’ї, який переїжджає, – в розмірі 25 % одноразової допомоги самого працівника;
  • відшкодування вартості проїзду працівника і членів його сім'ї;
  • відшкодування витрат по перевезенню майна;
  • добові за час перебування в дорозі;
  • заробітну плату за дні збору в дорогу і влаштування на новому місці проживання, але не більше шести днів, а також за час перебування в дорозі.

До членів сім’ї працівника, на яких виплачується компенсація, належать:

  • чоловік;
  • дружина;
  • діти;
  • батьки подружжя, які перебувають на їх утриманні і проживають разом з ними.

Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розд. IV Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI (далі – ПКУ), відповідно до п. 163.1 ст. 163 якого об’єктом оподаткування резидента є, зокрема загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого включаються інші доходи, крім зазначених у ст. 165 ПКУ (п.п. 164.2.20 п. 164.2 ст. 164 ПКУ).

Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в ст. 167 ПКУ (п.п. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 ПКУ).

Ставка податку становить 18 % бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику (крім випадків, визначених у пп. 167.2 – 167.5 ст. 167 ПКУ) (п. 167.1 ст. 167 ПКУ).

Враховуючи зазначене, одноразова допомога, яка виплачується працівнику (членам його сім’ї) при переїзді в іншу місцевість у зв’язку зі зміною місця роботи, включається до загального місячного оподатковуваного доходу таких платників як інший дохід та оподатковується податком на доходи фізичних осіб на загальних підставах (п.п. 164.2.20 п. 164.2 ст. 164 ПКУ).

За інформацією ГУ ДПС у Житомирській області

акція на передплату журналів для бухгалтерів

Скористайтеся гарною нагодою та отримайте знижки на передплату на журнали «Головбух Бюджет» та «Головбух Праця та Зарплата»!

Замовляйте в редакції за номером 0 800 21 12 20

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Сумісники у Розрахунку з ПДФО та ЄСВ

Уклали трудовий договір із сумісником: за якими правилами відобразити в Додатках Д5 та Д1, коли донараховувати ЄСВ до мінімальної бази, як показати нараховані доходи в Додатку Д4/4ДФ до Розрахунку.
54509

Винагорода за ЦПД у Податковому розрахунку

Уклали цивільно-правовий договір – як показати відомості в додатках Д5 та Д1, коли донарахувати ЄСВ до мінімальної бази, за якими правилами відобразити в додатку 4ДФ.
2511

Алгоритм застосування ПСП та відповідальність бухгалтера

Із кожної зарплати чи іншого доходу працівника бухгалтер утримує ПДФО і військовий збір. Однак деякі доходи взагалі не оподатковуються, а до зарплати може застосовуватися податкова соціальна пільга. Алгоритм застосування ПСП – у статті.
74405

Податковий розрахунок з ПДФО, ВЗ та ЄСВ

Зарплатний звіт – це об’єднаний звіт з ЄСВ, ПДФО та військового збору. У даній консультації приділимо більше уваги загальним питанням, заповненню основної частини звіту та тих додатків, які стосуються ЄСВ. Також тут можна скачати бланк звіту, його додатків та зразки їх заповнення.
81609