Масове вивільнення працівників: зразок форми № 4-ПН

Форма № 4-ПН стосується масового вивільнення працівників. Перевірте, чи ви маєте звітувати за нею та вчасно подайте звіт. Зразок заповнення від експерта - у статті

Оплата праці держслужбовців — 2025

Форму звіту – № 4-ПН «Інформація про заплановане масове вивільнення працівників у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці» (далі – Звіт № 4-ПН) Мінекономіки затвердило наказом від 18.03.2021 № 563, як і Порядок його подання (далі – Порядок подання).

Звіт деперсоналізований, зазначати у ньому прізвища працівників не потрібно.

Мета звіту – надати службі зайнятості інформацію про заплановані звільнення працівників, щоб вивчити причини вивільнення і знайти можливості працевлаштувати їх або надати інший вид допомоги.

Пояснимо, як за чотири кроки заповнити і подати Звіт № 4-ПН.

Кому подавати Звіт № 4-ПН

Звіт № 4-ПН подавайте, якщо задовольняється одночасно дві умови:

  • плануєте звільнити працівників за пунктом 1 статті 40 КЗпП у зв’язку зі змінами в організації виробництва і праці, в т. ч. з ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням установи, скороченням чисельності чи її штату;
  • звільнення масове.

Критерії масового звільнення визначає стаття 48 Закону про зайнятість.

Яке вивільнення з ініціативи роботодавця вважати масовим

Періодичність

Кількість вивільнених працівників

Чисельність працівників в установі

Одноразове або протягом одного місяця

≥ 10 працівників

20–100

≥ 10%

101–300

≥ 30 працівників

301–1000

≥ 3%

≥ 1001

Окрім цього Звіт № 4-ПН роботодавець зобов’язаний подати, коли вивільняють працівників через неможливість забезпечення роботою, визначеною трудовим договором, у зв’язку із знищенням (відсутністю) виробничих, організаційних та технічних умов, засобів виробництва або майна роботодавця внаслідок бойових дій, тобто за пунктом 6 частини 1 статті 41 КЗпП.

Приклад 1. Скорочуємо кількох працівників

В установі із чисельністю 150 працівників планують скоротити 12 працівників. Це менше ніж 10% персоналу. Подавати Звіт № 4-ПН не потрібно. Закон не конкретизує, на яку дату визначати чисельність працівників. Оптимально – на дату, коли працівників попередили про майбутнє вивільнення. До чисельності працівників, яких плануєте звільняти, враховуйте всіх незалежно від форми працевлаштування, тобто разом із сумісниками.

Коли подавати Звіт № 4-ПН

Звіт № 4-ПН подавайте не пізніше ніж за два місяці до запланованої дати звільнення. Якщо звільняєте держслужбовців за пунктами 1 та 1-1 частини 1 статті 87 Закону про дежслужбу, подавайте звіт не пізніше ніж за 30 календарних днів до запланованого звільнення (ст. 49-2 КЗпП, абз. 3 п. 4 ч. 3 ст. 50 Закону про зайнятість, п. 2 Порядку подання).

Якщо ж звільняєте працівників згідно з пунктом 6 частини 1 статті 41 КЗпП, звіт подавайте не пізніш як за 10 календарних днів до вивільнення (ст. 49-2 КЗпП, абз. 3 п. 4 ч. 3 ст. 50 Закону про зайнятість).

Якщо останній день строку, коли треба подати Звіт № 4-ПН, припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, днем закінчення строку є перший після нього робочий день (п. 2 Порядку подання).

Спирайтеся на дату звільнення, яку визначили в наказі про попередження про звільнення.

Приклад 2. Скорочуємо чисельність штату

В установі запланували скорочення. Наказом про попередження працівників про заплановане звільнення у зв’язку зі скороченням чисельності та штату від 24.09.2024 керівник установи доручає начальникові відділу кадрів повідомити працівників персонально про скорочення до 04.10.2024. Дата звільнення за скороченням у повідомленнях – 06.12.2024.

Звіт № 4-ПН маємо подати не пізніше ніж 06.10.2024 – за два місяці до 06.12.2024. Але 06.10.2024 – неділя. Тому останній день, коли можна подати звіт, – понеділок 07.10.2024.

Відстежуйте строки! Якщо подасте Звіт № 4-ПН із запізненням, установі-роботодавцю доведеться сплатити штрафну санкцію:

Суб’єкт відповідальності

Штраф

Підстава

Роботодавець (юрособа, ФОП)

Чотири мінзарплати (наразі це 32000 грн)

Ч. 6 ст. 53 Закону про зайнятість

Увага: подавайте Звіт № 4-ПН одразу після того, як керівник установи підписав наказ про попередження про заплановане звільнення.

Як заповнити Звіт № 4-ПН

Спершу заповніть інформацію про установу-роботодавця, а потім зазначте відомості про працівників:

ГрафаЩо зазначити
АПорядковий номер запису. Важливо! До запису під окремим порядковим номером включайте дані про кількість запланованих до вивільнення працівників, за якими повністю збігаються дані про назву посади, дату наказу про попередження про вивільнення і дату запланованого вивільнення, що відображені у графах 1, 3, 4. Якщо не збігаються, то дані про заплановане вивільнення працівників відображайте в записах під іншими порядковими номерами
1Найменування посади відповідно до

Класифікатора професій
2Кількість осіб, яких плануєте звільнити
3Дату наказу, яким попередили працівників про заплановане вивільнення
4Дату запланованого вивільнення працівників

Звіт № 4-ПН можуть підписати як керівник установи, так і особа, відповідальна за подання інформації, уповноважена відповідним наказом керівника установи (п. 6 Порядку подання).

Зазначте номер телефону та адресу електронної пошти кадрової служби. За потреби фахівець служби зайнятості зв’яжеться з вами за цими контактними даними.

Зразок заповнення Звіту № 4-ПН – у Додатку.

Зразок заповнення звіту за формою № 4-ПН

Нова форма № 4-ПН - зразок

СКАЧАТИ ЗРАЗОК

Як подати Звіт № 4-ПН

Подавайте Звіт № 4-ПН до місцевого центру зайнятості.

Звіт № 4-ПН подайте у зручний для вас спосіб:

  • в електронному вигляді із кваліфікованим електронним підписом (КЕП);
  • на папері з особистим підписом керівника або особи, відповідальної за звітування.

Якщо плануєте подати Звіт № 4-ПН в електронному вигляді, зареєструйте персональний кабінет на офіційному сайті Державної служби зайнятості та через нього подайте відповідний звіт.

передплата журнал для бухгалтерів

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді