3 способи компенсувати надурочні
Якщо не обліковуєте понаднормову роботу в табелі, підрахуйте приблизно, хто і скільки «зайвих» годин відпрацював. Зробіть роздруківку з облікової програми. З неї буде видно, скільки часу колеги вбивали первинку, розносили виписки банку тощо.
Усі папери візьміть із собою, коли підете до керівника. Покажіть директору на цифрах, як збільшується обсяг роботи у звітний період. Папери допоможуть довести, що відділ затримувався на роботі через виробничу необхідність. Інакше конструктивної розмови з керівником не вийде.
Поговоріть із директором про оплату надурочних
За надурочну роботу гарантовано додаткову оплату (ст. 106 Кодексу законів про працю України; КЗпП).
Працівникам, яким встановлено погодинну оплату праці, надурочний час слід оплачувати в подвійному розмірі годинної ставки. Компенсувати потрібно всі відпрацьовані надурочні години. Відрядникам виплачують доплату в розмірі 100% тарифної ставки працівника відповідної кваліфікації.
Поясніть директорові, що оплата надурочних — це державна гарантія.
Взяти відгул як компенсацію надурочної роботи не вдасться — це забороняє стаття 106 КЗпП.
Увага: робота понад норму робочого часу, що передбачена графіком в окремі дні, тижні, місяці облікового періоду, не є надурочною.
Якщо бухгалтерії довелося працювати у вихідний день, роботу оплачують у подвійному розмірі або ж надають інший день відпочинку (ст. 72 КЗпП).
Отже, якщо працівник працював у свій вихідний день, у нього є вибір — або взяти відгул, або отримати оплату в подвійному розмірі. Роботу ж у святковий чи неробочий день оплачують у подвійному розмірі.
Проте самої лише згоди керівника оплатити надурочні недостатньо. Потурбуйтеся оформити надурочні документально:
- кадрова служба має оформити доповідну записку про необхідність застосувати надурочні роботи, показати надурочні в табелі обліку робочого часу;
- керівник — оформити наказ про залучення до надурочних робіт.
Оформте частину роботи за договором підряду
Припустимо, ваш директор не проти компенсувати надурочні грошима. Запропонуйте йому варіант із оформленням договорів підряду. Суть його в тому, що частину роботи, яку працівники виконували понад норму, ви оформляєте договором підряду і актом.
Користуйтеся цим способом обережно. Держпраці відстежує, коли договорами підряду компанія прикриває трудові відносини. Якщо оформлятимете такі договори систематично, з одним і тим самим змістом робіт і строками, інспектори перекваліфікують виплати за ними на зарплату.
У звітний період бухгалтери іноді перехоплюють роботу один одного, щоб усе встигнути. За договором підряду варто виконувати лише ту роботу, яка не входить до обов’язків конкретного бухгалтера. Наприклад, бухгалтер із зарплати у неробочий час допомагав колезі розносити у програмі рахунки-фактури. Таку роботу можна оформити договором підряду й актом (див. Додаток).
Додаток. АКТ Приймання-передачі послуг до Договору підряду від 02.12.2021 № 203-ЦП
СКАЧАТИ ЗРАЗОК
Обговоріть із директором можливу премію
Імовірно, у вашій компанії є система преміювання. Тоді можете запропонувати директору заохотити бухгалтерію за хорошу роботу, зокрема за вимушене перепрацювання у звітний період.
Премія може бути щомісячна, квартальна або одноразова — залежить від того, що записано в локальному акті компанії або у трудовому договорі конкретного працівника.
Бухгалтерію зручніше заохочувати не за кількість, а за якість роботи. Адже бухгалтери — не менеджери з продажу. Їхню працю не обчислюють угодами і виручкою. Завдання бухгалтерії — виконати роботу у строк і без помилок. Тобто вчасно проводити в обліковій програмі первинку, нараховувати зарплату, здавати звітність.
Якщо регулярного заохочення у вашій компанії немає і вмовити директора виплатити премію проблематично, обговоріть систему надбавок для бухгалтерії. Це компенсаційні виплати за те, що умови роботи працівників відрізняються від звичайних.