Воєнний стан — вимушений правовий захід. Як жити і працювати у цей період — пояснює Закон України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 № 389-VIII(далі — Закон № 389). Органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям і органам місцевого самоврядування воєнний стан надає особливі повноваження, а ось права та свободи громадян і юридичних осіб він може тимчасово обмежити.
Президент ухвалив рішення про введення воєнного стану*, а Верховна Рада його підтримала. Тож маємо воєнний стан, який увели:
- на 30 календарних днів — з 26.11.2018 до 26.12.2018;
- у 10 областях — Одеській, Миколаївській, Херсонській, Запорізькій, Луганській, Донецькій, Сумській, Харківській, Чернігівській, Вінницькій — та внутрішніх водах Азово-Керченської акваторії. Тобто йдеться про області, розміщені вздовж кордону з Росією, Придністров’я та узбережжя Чорного й Азовського морів.
На час воєнного стану керівництво державою переходить до військового командування. Спільно з органами виконавчої влади, військовими адміністраціями та органами місцевого самоврядування або самотужки військове командування може запроваджувати заходи правового режиму. Перелік цих заходів визначає стаття 8 Закону № 389. Розглянемо найголовніші вимоги воєнного стану.
Особливий режим в’їзду і виїзду
Обмеження господарської діяльності
Встановлення ставок місцевих податків
Заборона діяльності окремих громадських організацій
Обмеження у застосуванні окремих норм БК
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух: Бюджет"