Зміна ціни за одиницю товару: що врахувати у додатковій угоді
За загальним правилом істотні умови укладеного договору про закупівлю змінювати не можна. Утім із цього правила є винятки — їх передбачає частина 4 статті 36 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII (далі — Закон № 922). До таких винятків належить зміна ціни за одиницю товару не більше ніж на 10%, якщо:
- відбулося коливання ціни такого товару на ринку;
- така зміна не призведе до збільшення суми, яку визначили в договорі.
Тобто ця норма вимагає дотримувати певних вимог. Акцентуймо увагу на них.
Чому важливе коливання цін
Змінити ціну за одиницю товару можна, коли попередньо проколивалася ціна на ринку — чи то в бік зменшення, чи то в бік збільшення. Сторони можуть враховувати таке коливання, якщо воно відбулося вже після того, як уклали договір. Тобто, аби для зміни умов договору укласти першу додаткову угоду, зацікавлена сторона має документально підтвердити факт, що ціна за одиницю товару змінилася порівняно із зазначеною в договорі. Чому так?
Брати для розрахунку ціни її коливання з моменту, коли контрагент як учасник процедури закупівлі подав тендерну пропозицію, й до моменту, коли він звернувся із пропозицією укласти першу додаткову угоду, — ризиковано. Оскільки за законом контрагент мав право відмовитися укладати договір. До того ж підприємництво — самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, яку суб’єкти господарювання проводять, щоб досягти економічних і соціальних результатів та одержати прибуток (ч. 1 ст. 42 Господарського кодексу України; ГК).
А от коли сторони надалі змінюватимуть ціну, вони виходитимуть з того, що ціна за одиницю товару проколивалася порівняно з тією, яку вони зазначили в попередній додатковій угоді до договору.
Хто і як підтверджує коливання
Хто має підтверджувати факт, що ціна товару на ринку проколивалася, — замовник чи постачальник?
Підтверджує коливання ціни ініціатор зміни. Підтверджувальні документи — теж його «головний біль». Тож якщо постачальник надсилає замовнику лист із пропозицією змінити умови договору і проєкт додаткової угоди, він має додати й підтверджувальні документи. Далі сторони можуть:
- зіслатися на підтверджувальні документи у преамбулі додаткової угоди;
або
- додати їх до неї.
Навіщо це робити? Коли приходять контролери, доводиться відновлювати в пам’яті, чому ціну піднімали. Тож краще зберігати підтверджувальні документи разом із додатковою угодою в підрозділі договірної роботи замовника.
Чи обов’язково погоджуватися на зміну ціни? Ні, адже вносити зміни до договору — право сторін, а не обов’язок.
До кого звертатися за підтвердженням
Що ще змінити в договорі
Як бути, якщо зі зміною незгодні
Як і коли змінювати зобов’язання
Як саме сформулювати умови додаткових угод, якщо ціну товару потрібно збільшити чи зменшити, покажемо у зразках.
Зразок 1:
Зразок 2:
Алгоритм зміни умов договору, якщо проколивалася ціна товару на ринку
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух: Бюджет"