ОЛЕНА МОРОЗ, головний бухгалтер відділу освіти, молоді та спорту Піщанської сільської ради, Дніпропетровська обл. |
Комунальний заклад Зразковий ЗЗСО I—III ступенів (далі — установа), який не є платником ПДВ, щоб забезпечити роботу газонокосарок з чотиритактними і двотактними двигунами, придбав пально-мастильні матеріали (ПММ), а саме
- 20 літрів бензину А-95 по 23,50 грн за літр загальною вартістю 470 грн;
- 1 літр оливи для двотактних двигунів (мастило Т2) загальною вартістю 180 грн;
- 4 літри оливи для чотиритактних двигунів (мастило Т4) загальною вартістю 385 грн.
Установа придбала ПММ на умовах післяплати за рахунок коштів загального фонду. Протягом місяця установа використала: бензин А-95 — 10 літрів, мастило Т2 — 0,5 літра, мастило Т4 —1,2 літра. Як правильно облікувати придбані ПММ та списати використані? У яких документах відобразити їх надходження та видачу?
ПММ — це легкозаймисті суміші. Тому насамперед ретельно підготуйте місце, де їх зберігатимете до повного використання. Щоб це зробити, дотримуйте норм Закону № 2694, Інструкції № 281 та Правил № 205. Як облікувати придбані ПММ, який субрахунок обрати та у яких документах відобразити інформацію про рух ПММ — розглянемо детально.
Бухгалтерський облік палива
ПММ, які закупили та передали на зберігання постачальнику, що відпускатиме його за талонами або смарт-картками, відображайте на субрахунку 1514 «Пально-мастильні матеріали». Адже на цьому субрахунку ведуть облік усіх видів палива, яке придбавають чи заготовлюють для технологічних потреб виробництва, експлуатації транспортних засобів, а також для вироблення енергії та опалення будівель (План рахунків № 1203, Порядок застосування Плану рахунків).
Щоб деталізувати операції, які відображатимете на субрахунку 1514, розробіть та затвердьте до нього аналітику (п. 2 ст. 8 Закону № 996). Адже організація бухобліку в установі належить до компетенції його власника/власників або уповноваженого органу/посадової особи відповідно до законодавства та установчих документів.
Мінфін оновив План рахунків та Типову кореспонденцію. Як бюджетні установи мають реагувати на ці оновлення — у публікації
У нашій ситуації установа придбала 20 літрів бензину у спеціальну ємність (металеву каністру), а також оливу для двотактних і чотиритактних двигунів відповідно до технічних характеристик обладнання, яке використовуватиме у роботі. Тож присвойте ПММ відповідні аналітичні рахунки до субрахунку 1514 для зручного і деталізованого обліку, а саме:
- 1514/1 — бензин А-95;
- 1514/2 — мастило Т2;
- 1514/3 — мастило Т4.
У яких документах відобразити інформацію про надходження та видачу ПММ?
Відображаємо рух ПММ
Щоб правильно облікувати надходження та видачу ПММ, керуйтеся Наказом № 130. Дані про рух ПММ відображайте у книгах і картках за типовими формами.
Книга кількісно-сумового обліку (типова форма № З-6). Застосовуйте для аналітичного обліку матеріальних цінностей як у кількісному, так і в сумовому вимірах. У книзі для кожного найменування запасів відкрийте окремі аналітичні рахунки. Документ відкривайте на рік на підставі залишків на початок року. Для цього в першому рядку в графі 3 за відповідними найменуваннями запасів зафіксуйте «Залишок на 01 січня 20__ р.», а у графах 9 і 10 проставте кількість та суму перехідного залишку минулого року. Записи в книзі проведіть на підставі первинних документів. Наприкінці місяця у графах 5—8 підбийте підсумки за цей місяць і, з урахуванням вхідного залишку, у графах 9 і 10 підрахуйте залишок на початок наступного за звітним місяця.
Книга кількісно-сумового обліку (типова форма № З-6а). Застосовуйте для аналітичного обліку матеріальних цінностей у централізованих бухгалтеріях. Документ заповнюйте в розрізі аналітичних рахунків за кожним найменуванням (ґатунком) запасів, як загалом за всіма установами, які обслуговуєте, так і з виділенням за кожною установою (матеріально відповідальною особою). Книгу відкривайте записами про суми залишків матеріалів на початок року. Для цього в першому рядку в графі 3 зафіксуйте «Залишок на 1 січня 20__ р.», у графах 9 та 10 проставте залишок загалом за централізованою бухгалтерією, а у графах 11 і 12 — у тому числі за кожною установою, яку обслуговуєте.
Картка кількісно-сумового обліку (типова форма № З-7). Ведіть її у тому порядку і за тим самим призначенням, як і Книги за формами № З-6 та № З-6а. Картку застосовуйте в установах, які ведуть аналітичний облік не в книгах, а у картках.
Книга складського обліку запасів (типова форма № З-9). Застосовуйте для обліку матеріалів, продуктів харчування, готових виробів та інших запасів на складі (коморі). Документ ведіть за найменуванням, ґатунком та кількістю запасів. Записи в книзі проводьте на підставі прибутково-видаткових документів. Після кожного запису виводьте залишок запасів. У кінці книги не рідше одного разу на квартал робіть записи про її перевірку централізованою бухгалтерією установи.
У нашій ситуації облік запасів ведіть у Книзі кількісно-сумового обліку (типова форма № З-6), а внутрішнє переміщення/видачу відповідальному працівнику — оформлюйте Накладною (вимогою) (типова форма № З-3). Інформацію про те, які саме аналітичні регістри застосовуватимете, аби контролювати рух запасів (матеріальних цінностей), відображайте у наказі про бухгалтерський облік установи.