Норми для нових і оригінальних авто

Установа використовує два авто: одне експлуатує з причепом, а на інше встановила газобалонне обладнання. Що врахувати, аби визначити норми витрати палива і мастильних матеріалів на ці авто? Подробиці надав експерт.

Ваш безплатний доступ до курсів Вищої Школи Бухгалтерів

Установи, які у своїй діяльності використовують транспортні засоби, зокрема, й легкові авто, нерідко стикаються зі складнощами, коли визначають норми витрат паливно-мастильних матеріалів (далі — ПММ) відповідно до Норм № 43. Такі складнощі можуть бути пов’язані як з нестандартними умовами експлуатації конкретного авто, так і з особливостями його конструкції чи модифікації. Розглянемо, які основні правила слід застосовувати, щоб визначити потреби авто у ПММ і встановити їх нормативні витрати, та відповімо на найпоширеніші запитання, які виникають у бухгалтерів бюджетних установ на практиці.

Основні правила нормування

«Раціон» авто складають паливо і мастильні матеріали. Розглянемо детально, як розрахувати нормативні витрати кожної з цих складових.

Паливо

Нормативні витрати палива розраховуйте для кожного конкретного авто залежно від його типу та призначення за результатами виконаної транспортної роботи на основі норм витрат палива:

  • постійних базових лінійних — застосовуйте, якщо базові лінійні норми для конкретної моделі/модифікації авто знайдете у таблицях додатків А і Б до Норм № 43, які містять їх перелік за типами авто в розрізі їх моделей/модифікацій в алфавітному порядку;
  • тимчасових лінійних та тимчасових індивідуальних — їх розробляє на підставі Норм № 43 провідний інститут у сфері автотранспорту ДП «ДержавтотрансНДІпроект» для нових моделей/модифікацій авто та авто оригінальної конструкції, яких немає у таблицях додатків А і Б до Норм № 43, за заявками заводів–виробників чи установ — власників авто на договірних засадах (п. 1.2, пп. 2.1.1–2.1.5 Норм № 43, Лист № 900).

Щоб урахувати дорожні, кліматичні та інші експлуатаційні фактори, під час розрахунку норми споживання палива конкрентного авто, застосовуйте систему коригувальних коефіцієнтів додаткового споживання палива. Їх вичерпний перелік містять Норми № 43 у формі відсотків:

  • підвищення базового значення лінійної норми витрати пального — зокрема, якщо авто експлуатують у холодну пору року, на дорогах зі складним планом, у міських умовах/гірській місцевості/на бездоріжжі тощо (п. 3.1 Норм № 43);
  • зниження такого базового значення — зокрема, за експлуатації авто за межами населених пунктів на дорогах загального користування та за межами міст на автомагістралях, тощо (п. 3.2 Норм № 43).

Конкретні величини коригувальних коефіцієнтів у регламентованих межах та терміни їх дії має встановити безпосередньо керівник установи і затвердити наказом/розпорядженням по установі (п. 3.5.8 Норм № 43).

Отже, щоб розрахувати допустимі межі споживання палива для конкретного легкового авто або автобусу, застосовуйте формулу, яку містить пункт 4.1 Норм № 43, а саме:

Qн = 0,01 × Hs х S (1 + 0,01 × K∑), де

Qн — нормативна витрата пального;
Hs — базова лінійна або тимчасова індивідуальна норма витрати пального;
S — пробіг авто відповідно до даних, які містить подорожній лист/інший первинний документ;
K∑ — сумарний коригувальний коефіцієнт .

Показник базової лінійної норми витрати пального/тимчасової індивідуальної норми у такому випадку встановлюйте на 100 км пробігу.

Мастильні матеріали

Норми № 43 вимагають нормувати не лише витрату палива, а й витрату мастильних матеріалів. Витрати моторних олив та мастил нормуйте пропорційно до витрат палива згідно з установленими нормативами (абз. 3 Загальних положень Норм № 43).

Відповідні базові нормативи витрат мастильних матеріалів залежно від моделі/модифікації конкретного авто містить додаток В до Норм № 43.

Топ 7 практичних запитань

Тепер відповімо на найпоширеніші запитання щодо нормування ПММ, які виникають у бухгалтерів бюджетних установ.

Норми для нових і оригінальних авто Як належно оформити нормативні витрати ПММ?

Норми для нових і оригінальних авто Як встановити норму витрати палива на нове авто, модель/модифікацію якого не містять таблиці додатків А і Б до Норм № 43?

Норми для нових і оригінальних авто Як нормувати витрати мастильних матеріалів на авто, модель/модифікацію якого не містить додаток В до Норм № 43?

Норми для нових і оригінальних авто Як розрахувати норму витрат палива для авто, на яке встановили газобалонне обладнання?

Норми для нових і оригінальних авто Як нормувати витрати палива для авто з причепом?

Норми для нових і оригінальних авто Чому може виникнути перевищення нормативних витрат палива?

Норми для нових і оригінальних авто Як діяти, якщо встановили на авто установи перевитрату палива?зміст

акційна передплата журналів для бухгалтерів

Весняні дива для бухгалтерів! Оформлюйте передплату на журнали «Головбух Бюджет» та «Головбух Праця та Зарплата»платіть за 10 місяців, а користуйтеся цілий рік!

Замовляйте в редакції за номером 0 800 21 12 20.

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді