Медичний огляд працівників: право чи обов’язок?

При прийнятті на роботу або в процесі трудової діяльності працівник повинен проходити медичний огляд. Проте, не всі категорії працівників зобов’язані проходити обов’язкові медичні обстеження. В деяких випадках дані обстеження мають організувати роботодавці за власний рахунок.

Допомогатор


 Що таке медичний огляд, які його види та яка відповідальність у разі не проходження медичного обстеження?

Поняття медичного огляду та його види

Медичний огляд – це комплекс медичних втручань, що проводяться з метою виявлення патологічних станів, захворювань і факторів ризику їх розвитку.

Проведення медогляду має на меті дати всебічну оцінку стану здоров’я певних категорій осіб, визначити стан здоров’я працівника та можливість виконання ним відповідних трудових обов’язків, а також попередити виникнення та розповсюдження інфекцій. Крім того, відповідно до законодавства, є певні категорії працівників, види діяльності та перелік професій для яких проходження медичного огляду є обов’язковим.

Розглянемо основні види медичних оглядів в Україні:

  • попередні медичні огляди(при прийнятті на роботу для визначення стану здоров’я працівника та виявлення професійних захворювань, які могли виникати раніше на попередніх роботах);
  • періодичні медичні огляди (проводяться протягом трудової діяльності з метою виявлення ранніх ознак гострих і хронічних професійних захворювань; забезпечення спостереження за станом здоров’я працівників в умовах дії шкідливих та небезпечних виробничих факторів; вирішення питання щодо можливості працівника продовжувати роботу);
  • позачергові медичні огляди (проводяться за ініціативою роботодавця або працівника. Працівник шляхом написання заяви, якщо він вважає, що його стан здоров’я погіршився у зв’язку з певним видом виконуваної роботи або за ініціативою роботодавця, якщо стан здоров’я працівника не дає змоги виконувати свої трудові обов’язки);
  • щорічні медичні огляди є обов’язковими для осіб, які не досягли 21 року.

На яких роботах та для яких категорій працівників медогляд є обов’язковим?

Важких. Під час проведення медичного огляду для працівників зайнятих на важких роботах вказується фах лікарів, які беруть учать в цьому огляді, а також спеціальні медичні протипоказання

Зі шкідливими та небезпечними умовами праці. До цього виду відносяться такі роботи, як робота на висоті, роботи у лісовій охороні, усі види підземних робіт, роботи у газорятувальній службі тощо.

Де є необхідність у професійному доборі. До цієї категорії належать водолазні роботи, роботи, виконання яких передбачає носіння вогнепальної зброї, аварійно-рятувальні роботи та роботи по гасінню пожеж, роботи, пов’язані із застосуванням вибухових матеріалів, роботи у вибухо- та вогненебезпечних виробництвах, тощо.

Транспортних засобів (водіїв). Під час проведення медогляду водіїв транспортних засобів, медичні працівники проводять опитування водія, яке стосується його стану здоров’я, тривалістю сну, настрою та наявності або відсутності скарг на здоров’я. Також звертають увагу на те, як особа заходить до кабінету, як себе поводить, на його зовнішній вигляд, настрій, наявність синців та слідів від ін’єкцій. При огляді в обов’язковому порядку вимірюються артеріальний тиск та частота скорочень серця.

Особи молодші 18 років (при прийнятті на роботу) та молодші за 21 рік (щорічно, незалежно від професії та виду виконуваних робіт), не допускаються до роботи без проходження медогляду. В період проходження щорічного медогляду за працівником зберігатимуться місце роботи (посада) і середній заробіток.

Яка процедура проходження медогляду?

За ініціативою працівника. Для проходження медичного огляду особа пред’являє до комісії з проведення медичних оглядів закладів охорони здоров’я паспорт або інший документ, що посвідчує його особу та медичну карту амбулаторного хворого, при попередньому медогляді пред’являє направлення, видане роботодавцем за встановленою формою.

Процедура проходження медогляду за ініціативою роботодавця починається з щорічної заявки роботодавця (за участю профспілкової організації або уповноваженої особи трудового колективу) щодо складення списку працівників, які підлягають попередньому медогляду та до 1 грудня складають акт.

Далі складаються списки працівників, які підлягають проходженню періодичних оглядів (поіменні списки в чотирьох примірниках, в паперовому та електронному вигляді за погодженням санітарно-епідеміологічній станції).

Для проведення періодичних медоглядів працівників роботодавець повинен укласти (поновити) договір із закладом охорони здоров’я, де працівники будуть проходити медогляд та надати список осіб, які мають пройти даний медогляд, а заклад в свою чергу складає план-графік їх проведення (за погодженням з роботодавцем).

Важливо. Роботодавець зобов’язаний за свої кошти організувати проведення попереднього (при прийнятті на роботу) і періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах зі шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, а також щорічного обов’язкового медичного огляду осіб віком до 21 року.

Яка відповідальність за непроходження медогляду працівником?

Працівник, який відмовляється проходити обов’язковий медичний огляд порушує трудову дисципліну, а за порушення трудової дисципліни, передбачена дисциплінарна відповідальність, яка може проявлятися, як у відстороненні від роботи без збереження заробітної плати, так і в звільненні з роботи (у разі, якщо проходження медичного огляду є обов’язкове).

А роботодавець може понести адміністративну відповідальність у вигляді штрафу за несвоєчасність проходження працівниками обов’язкових медоглядів і за шкідливі наслідки для здоров’я населення, спричинені допуском до роботи осіб, які не пройшли обов’язкових медоглядів.

Виникає питання, чи можна взагалі обійтися без медичного огляду?

Відповідно до законодавства України, працівник зобов’язаний проходити у встановленому порядку попередні та періодичні медичні огляди. А роботодавець зобов’язаний забезпечити організацію та оплату відповідних медичних оглядів.

Таким чином, медичні огляди є обов’язковою законодавчою умовою, дотримання якої дає право роботодавцю допустити працівника до виконання його трудових обов’язків, а працівнику дає право виконувати свою роботу.

Джерело: Координаційний центр з надання правової допомоги

УВАГА!

Бути у курсі подій та законодавчих оновлень стало ще легше! Підписуйтесь на наш Telegram або FB та читайте важливі новини від порталу "Бюджетник" першими.

меми про бухгалтерів

Працюйте, відпочивайте й не забувайте, що поки ціни у відпустці – працюють знижки на передплату е-журналів «Головбух Бюджет» та «Головбух Праця та Зарплата».

Поспішайте – даруємо 2000 грн на передплату.

Статті за темою

Усі статті за темою

Відрядження в бюджетних установах: оформлення та оплата

Відрядження оплачуються відповідно до умов колективного чи трудового договору. Про останні зміни в оплаті відряджень у бюджетних установах. Про порядок оформлення й оплати відряджень, з прикладами розрахунків – у цьому огляді.
153064

Строковий трудовий договір для працівника – зразок

Щоб замінити тимчасово переведеного або відстороненого працівника, а також вчасно регулювати кількість працівників в установі залежно від обсягу надаваних послуг роботодавець може приймати працівника на роботу за строковим трудовим договором (або контрактом).
74910

Довідка про трудовий та страховий стаж

Отримати довідку ПФУ про трудовий та страховий стаж можуть і працівник, і роботодавець. Розкажемо, як це зробити онлайн, як рахувати стаж за цією довідкою.
22054

Доповідна записка – бланк та зразок

✔️Доповідна записка – це документ, який інформує керівника вищого рівня щодо ситуації, яка склалася, певні події, результати роботи. Як скласти доповідну записку? Які є вимоги щодо її змісту? Наведемо зразки для різних робочих ситуацій.
94205

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді