Роботодавець не провів індексацію зарплати: яка відповідальність

Індексація є складовою зарплати — входить до складу фонду додаткової зарплати, тому її невиплата є порушенням законодавства про оплату праці.

Індексація зарплати належить до мінімальних державних гарантій з оплати праці, які встановлені КЗпП та Законом України «Про оплату праці» від 24.03.95 № 108/95-ВР.

Якщо роботодавець не нараховує індексацію зарплати, його можуть притягти до відповідальності:

1) фінансової — штраф за недотримання мінімальних гарантій в оплаті праці в розмірі 10 мінімальних зарплат (в 2019 році — 41 730 грн) за кожного працівника, щодо якого роботодавець допустив порушення (абз. 4 ч. 2 ст. 265 КЗпП);

2) адміністративної (ст. 41 КпАП).

Утім, органи Держпраці не накладають штрафи, а складають протоколи про адміністративне правопорушення (ст. 255 КпАП). Розглядає такі справи виключно суд (ст. 221 КпАП).

Штраф за «інші порушення вимог законодавства про працю» становить:

  • від 30 до 100 НМДГ (від 510 до 1 700 грн; ч. 1 ст. 41 КпАП);
  • від 100 до 300 НМДГ (від 1 700 до 5 100 грн) — якщо особа скоїла порушення повторно протягом року після притягнення до адміністративної відповідальності або стосовно неповнолітнього працівника, вагітної жінки, одинокого батька, матері або особи, яка їх замінює, що виховують дитину до 14 років або дитину-інваліда (ч. 2 ст. 41 КпАП).

3) кримінальної — за безпідставну невиплату зарплати (а отже, й індексації) більше ніж за один місяць, якщо керівник юрособи скоїв таке порушення умисно (ч. 1 ст. 175 КК). Серед санкцій за цей злочин:

  • штраф від 500 до 1 000 НМДГ (від 8 500 до 17 000 грн);
  • виправні роботи на строк до двох років;
  • позбавлення волі на строк до двох років із позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Якщо роботодавець погасив заборгованість з виплати зарплати (у т. ч. індексації) до притягнення до кримінальної відповідальності, його звільняють від покарання (ч. 3 ст. 175 КК).

За інформацією ГУ Держпраці у Рівненській області

ІСЦ перевищив поріг індексації. Що робити бюджетним установам?

Роботодавець не провів індексацію зарплати: яка відповідальність
Тетяна ПІДНЕБЕСНА Шеф-редактор видання "Головбух: Бюджет"
Як індексувати зарплату працівникам за неповного робочого часу, при переведенні або у разі виходу з відпустки по догляду за дитиною? Як індексувати стипендії? Про нюанси — на вебінарі (безкоштовно).

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Зразок наказу про преміювання працівників

За успішне виконання роботи працівник може отримати від установи заохочення у вигляді премії. Підставою для її нарахування є наказ керівника. Для вас — зразок наказу про преміювання працівників
293801

Індексація зарплати 2025

Про правила для нарахування індексації у 2025 році та як індексувати зарплату протягом 2025 року, якщо оклад змінюється – роз'яснить експерт на прикладах у статті.
108590

Розрахунок декретних 2025 на прикладах

Як розрахувати декретні та виплатити в 2025 році? У статті — алгоритм нарахування декретних, приклади розрахунків, зразки документів та готові бухгалтерські проведення
156138

Компенсація за невикористану відпустку: розрахунок 2025

Експерт допоможе розібратися, коли, кому та як надавати компенсацію за невикористані відпустки. На прикладах розберемося в особливостях розрахунку компенсації за невикористані відпустки, її нарахуванні та оподаткуванні
424744

Наказ про надання матеріальної допомоги: як заповнити правильно

Перед тим як надати працівникові матеріальну допомогу, необхідно оформити відповідні документи, зокрема, наказ про надання матеріальної допомоги. Дізнайтеся, як правильно заповнити наказ про надання матеріальної допомоги: на оздоровлення, у зв’язку з сімейними обставинами, на лікування, на оздоровлення дітей, на поховання
150525

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді