Роботодавець не провів індексацію зарплати: яка відповідальність

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Головбух Бюджет. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Індексація є складовою зарплати — входить до складу фонду додаткової зарплати, тому її невиплата є порушенням законодавства про оплату праці.

Індексація зарплати належить до мінімальних державних гарантій з оплати праці, які встановлені КЗпП та Законом України «Про оплату праці» від 24.03.95 № 108/95-ВР.

Якщо роботодавець не нараховує індексацію зарплати, його можуть притягти до відповідальності:

1) фінансової — штраф за недотримання мінімальних гарантій в оплаті праці в розмірі 10 мінімальних зарплат (в 2019 році — 41 730 грн) за кожного працівника, щодо якого роботодавець допустив порушення (абз. 4 ч. 2 ст. 265 КЗпП);

2) адміністративної (ст. 41 КпАП).

Утім, органи Держпраці не накладають штрафи, а складають протоколи про адміністративне правопорушення (ст. 255 КпАП). Розглядає такі справи виключно суд (ст. 221 КпАП).

Штраф за «інші порушення вимог законодавства про працю» становить:

  • від 30 до 100 НМДГ (від 510 до 1 700 грн; ч. 1 ст. 41 КпАП);
  • від 100 до 300 НМДГ (від 1 700 до 5 100 грн) — якщо особа скоїла порушення повторно протягом року після притягнення до адміністративної відповідальності або стосовно неповнолітнього працівника, вагітної жінки, одинокого батька, матері або особи, яка їх замінює, що виховують дитину до 14 років або дитину-інваліда (ч. 2 ст. 41 КпАП).

3) кримінальної — за безпідставну невиплату зарплати (а отже, й індексації) більше ніж за один місяць, якщо керівник юрособи скоїв таке порушення умисно (ч. 1 ст. 175 КК). Серед санкцій за цей злочин:

  • штраф від 500 до 1 000 НМДГ (від 8 500 до 17 000 грн);
  • виправні роботи на строк до двох років;
  • позбавлення волі на строк до двох років із позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Якщо роботодавець погасив заборгованість з виплати зарплати (у т. ч. індексації) до притягнення до кримінальної відповідальності, його звільняють від покарання (ч. 3 ст. 175 КК).

За інформацією ГУ Держпраці у Рівненській області

ІСЦ перевищив поріг індексації. Що робити бюджетним установам?

Роботодавець не провів індексацію зарплати: яка відповідальність
Тетяна ПІДНЕБЕСНА Шеф-редактор видання "Головбух: Бюджет"
Як індексувати зарплату працівникам за неповного робочого часу, при переведенні або у разі виходу з відпустки по догляду за дитиною? Як індексувати стипендії? Про нюанси — на вебінарі (безкоштовно).

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Повідомлення про виплату лікарняних 2025: зразок, строки, форма

Як створити та відправити повідомлення про виплату коштів в ПФУ — розповідаємо у статті. На прикладі покажемо, як подати повідомлення про виплату коштів застрахованим особам швидко і без помилок.
62022

Індексація зарплати 2025: приклади

Індексація зарплати у 2025 році – швидко і правильно. Скористайтеся прикладами та поясненнями від експерта у статті, щоб знати, коли буде індексація зарплати в 2025 році та впоратися без помилок.
128256

Премій до свят працівникам ОМС: наказ + умови

Скористайтеся зразком наказу про преміювання до професійного свята у статті. Коли наближаються свята гарна ідея преміювати працівників ОМС. Яка різниця у преміюванні робітників і посадовців ОМС, як назвати причину преміювання — відповідає експерт.
67733

Приклади відрахувань із заробітної плати

Перш ніж виплатити працівникові зарплату, бухгалтер повинен відрахувати із неї податки. А ще може бути й утримання аліментів, штрафів, профспілкових внесків та інших обов’язкових і добровільних платежів. Усе про відрахування із зарплати – у цьому огляді
395041

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді