ПДФО: Як оподатковуються і відображаються в додатку 4ДФ подарунки в негрошовій формі отримані декілька разів на рік?

Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом ІV Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VІ із змінами та доповненнями, (надалі – ПКУ), відповідно до п.п.163.1.1 п.163.1 ст.163 якого об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

Допомогатор


 пдфоДоходи, які включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, визначено п.164.2 ст.164 ПКУ, а саме:

  • дохід у вигляді вартості успадкованого чи отриманого у дарунок майна у межах, що оподатковується згідно п.п.164.2.10 п.164.2 ст.164 ПКУ;
  • дохід, отриманий платником як додаткове благо (крім випадків, передбачених ст.165 ПКУ), у вигляді вартості безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг), визначеної за правилами звичайної ціни (абз. «е» п.п.164.2.17 п.164.2 ст.164 ПКУ).

До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається, вартість подарунків (а також призів переможцям та призерам спортивних змагань) – у частині, що не перевищує 25% однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, за винятком грошових виплат у будь –якій сумі (п.п.165.1.39 п.165.1 ст.165 ПКУ).

Якщо додаткове благо надається в негрошовій формі, сума податку об’єкта оподаткування обчислюється за правилами, визначеними п.164.5 ст.164 ПКУ (абз. «е» п.п.164.2.17 п.164.2 ст.164 ПКУ).

Відповідно до п.164.5 ст.164 ПКУ під час нарахування (надання) доходів у будь-якій негрошовій формі базою оподаткування є вартість такого доходу, розрахована за звичайними цінами, правила визначення яких встановлені згідно з ПКУ, помножена на коефіцієнт, який обчислюється за такою формулою: К = 100 : (100 - Сп), де К - коефіцієнт; Сп - ставка податку, встановлена для таких доходів на момент їх нарахування (при цьому вказана сума перевищення також є об’єктом оподаткування військовим збором без застосування коефіцієнта).

Згідно з п.174.6 ст.174 ПКУ доходи у вигляді подарунка, нараховані (виплачені, надані) платнику податку юридичною/самозайнятою особою, оподатковуються на загальних підставах, передбачених розд. IV ПКУ для оподаткування додаткового блага.

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету здійснюється у порядку, встановленому ст.168 ПКУ.

Податковий агент, поняття якого наведено у п.п.14.1.180 п.14.1 ст.14 ПКУ, що нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримати податок на доходи фізичних осіб із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку 18 %, визначену ст.167 ПКУ.

Водночас порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску затверджено наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 №4 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 15.12.2020 №773).

Враховуючи зазначене, при наданні юридичною особою подарунків фізичній особі в негрошовій формі декілька разів на рік (в різних місяцях) не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку вартість подарунків наданих такому платнику юридичною особою, яка у розрахунку на місяць не перевищує 25% однієї мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного податкового року, тобто п.п.165.1.39 п.165.1 ст.165 ПКУ застосовується до вартості подарунків окремо по кожному місяцю та у додатку 4ДФ до Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (надалі – Додаток 4ДФ) відображається за ознакою доходу «160».

При цьому, якщо вартість подарунків перевищує вказаний розмір, то дохід у вигляді суми такого перевищення включається до загального місячного (річного) оподаткованого доходу платника податку як додаткове благо і оподатковується податком на доходи фізичних осіб з урахуванням положень п.164.5 ст.164 ПКУ та у Додатку 4ДФ відображається за ознакою доходу «126».

Джерело: ДПС

УВАГА!

Бути у курсі подій та законодавчих оновлень стало ще легше! Підписуйтесь на наш Telegram або FB та читайте важливі новини від порталу "Бюджетник" першими.

акційна передплата журналів для бухгалтерів

Весняні дива для бухгалтерів! Оформлюйте передплату на журнали «Головбух Бюджет» та «Головбух Праця та Зарплата»платіть за 10 місяців, а користуйтеся цілий рік!

Замовляйте в редакції за номером 0 800 21 12 20.

Статті за темою

Усі статті за темою

Алгоритм застосування ПСП та відповідальність бухгалтера

Із кожної зарплати чи іншого доходу працівника бухгалтер утримує ПДФО і військовий збір. Однак деякі доходи взагалі не оподатковуються, а до зарплати може застосовуватися податкова соціальна пільга. Алгоритм застосування ПСП – у статті.
71724

Податковий розрахунок з ПДФО, ВЗ та ЄСВ

Зарплатний звіт – це об’єднаний звіт з ЄСВ, ПДФО та військового збору. У даній консультації приділимо більше уваги загальним питанням, заповненню основної частини звіту та тих додатків, які стосуються ЄСВ. Також тут можна скачати бланк звіту, його додатків та зразки їх заповнення.
79930

ПДФО 2024

Податок на доходи фізичних осіб є загальнодержавним податком, який наповнює як державний, так і місцеві бюджети. Водночас від розміру цього податку залежить велична доходу працівників та громадян, які отримують дохід. Розглянемо яким буде податок на доходи фізичних осіб 2024 року, за якими правилами його утримувати із зарплати та інших виплат.
5882

ПСП-2024: кому і як надавати

Податкова соціальна пільга надає можливість зменшити розмір ПДФО. Хто має право на ПСП 2024, як її застосовувати, для кого призначена «дитяча» ПСП та який її розмір, які документи потрібні для застосування такої ПСП, які коди ознак ПСП застосовувати при складанні Додатку 4ДФ Податкового розрахунку – відповіді на ці питання у даному огляді.
16869

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді