6 листопада 2022 року набули чинності зміни до статті 19 Закону України від 21.03.1991р. №875-XII «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» (далі – Закон № 875).
Головні зміни в обліку робочих місць
- У частині 3 статті 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» зникло формулювання «звітувати Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю».
- Стаття 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», яка визначає норматив робочих місць, викладена у новій редакції:
- для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об’єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі 4 відсотки середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, – у кількості одного робочого місця;
- підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських об’єднань осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті та з урахуванням вимог статті 18 цього Закону, і здійснюють працевлаштування осіб з інвалідністю у рахунок нормативу робочих місць. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
- у межах зазначеного нормативу здійснюється також працевлаштування осіб з інвалідністю внаслідок психічного розладу відповідно до Закону України «Про психіатричну допомогу».
Відтепер всю інформацію щодо зайнятості та виконання нормативу з працевлаштування осіб з інвалідністю від роботодавців надає Пенсійний фонд України. ПФУ передаватиме в Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю такі дані:
- про створення підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, які використовують найману працю, робочих місць для осіб з інвалідністю, про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю;
- необхідну для обчислення кількості робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю підприємствами, установами, організаціями (далі – підприємствами), фізичними особами, які використовують найману працю.
Інформація, яка містить ознаки порушень законодавства про створення робочих місць для інвалідів і про їх зайнятість та працевлаштування, є підставою для проведення перевірки.
Фонд соцзахисту інвалідів щороку до 10 березня в автоматизованому режимі буде визначати підприємства та установи, які не забезпечили виконання у попередньому році нормативу робочих місць для осіб з інвалідністю. Порушники отримають розрахунок сум адміністративно-господарських санкцій за попередній рік, що підлягають сплаті. Розрахунок буде надсилатися до електронних кабінетів роботодавців на веб-порталі ПФУ.
Розмір нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю та порядок його обрахування не змінилися.