Чи може орендодавець задовольнити заяву орендаря щодо збільшення строку оренди

Автор
консультант з обліку та оподаткування, Київ
Фонд держмайна нагадує процедуру продовження договорів оренди.

заява орендаря збільшення строку оренди

Калькулятор штрафів

До орендодавця надійшла заява від орендаря про збільшення строку оренди з метою приведення його у відповідність із визначеним Законом про оренду мінімальним строком. Як діяти орендодавцю — роз’яснило ФДМУ у листі від 26.07.2022 № 10-16-9742.

Згідно з пунктом 125 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженим постановою КМУ від 03.06.2020 № 483 (далі — Порядок № 483) не допускається внесення змін до договору оренди з метою збільшення строку дії договору оренди, крім випадків коли договір був укладений на строк, що становить менш як п’ять років, та з моменту укладення не продовжувався. У разі прийняття рішення про внесення змін до договору з метою приведення його строку у відповідність із мінімальним строком оренди, передбаченим Законом про оренду, договір оренди викладається в новій редакції згідно з примірним договором оренди, затвердженим відповідно до частини першої статті 16 Закону про оренду, але перебіг строку оренди визначається ретроактивно з дати підписання акта приймання-передачі майна за договором, до якого вносяться зміни шляхом викладення його у новій редакції.

Водночас договори оренди, строк дії яких завершується у період воєнного стану, вважаються продовженими на період його дії та протягом чотирьох місяців з дати припинення чи скасування воєнного стану (п. постанови КМУ «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану» від 27.05.2022 № 634; далі — Постанова № 634).

Це автоматичне продовження договорів оренди на період дії воєнного стану, в подальшому при продовженні таких договорів за процедурою, визначеною Законом про оренду та Порядком № 483, не буде вважатися першим продовженням, оскільки строк договору було збільшено за Постановою № 634 на період воєнного часу.

Немає правових підстав вважати договір оренди, строк дії якого продовжено відповідно до Постанови № 634, продовженим відповідно до положень Закону про оренду та Порядку № 483, якими передбачено певну процедуру продовження договорів оренди.

Нагадаємо, процедура продовження договорів оренди, визначена статтею 18 Закону про оренду та пунктами 134-152 Порядку № 483, передбачає:

  • заяву орендаря про продовження договору оренди;
  • подання разом із заявою певних документів, передбачених пунктом 113 Порядку № 483, звіту про оцінку майна разом із рецензією на цей звіт;
  • прийняття орендодавцем рішення про продовження договору оренди або рішення про відмову у продовженні договору оренди;
  • прийняття орендодавцем рішення (у разі продовження договору оренди за результатами проведення аукціону) про оголошення аукціону або рішення про відмову у продовженні договору оренди;
  • оголошення про проведення аукціону на продовження договору оренди.

Отже, якщо строк дії договору оренди закінчується у період воєнного часу, орендодавець має законні підстави задовольнити заяву орендаря щодо збільшення строку оренди з метою приведення строку дії договору у відповідність із визначеним законодавством мінімальним строком оренди. Це рішення орендодавця відповідатиме нормам Закону про оренду та Порядку № 483 і не суперечитиме пункту 5 Постанови № 634.

вебінар про перевірки ревізорів

Статті за темою

Усі статті за темою

Типова програмна класифікація видатків та кредитування місцевих бюджетів

Програмна класифікація видатків та кредитування місцевого бюджету, відповідно до вимог частини другої статті 10 Бюджетного кодексу України, формується місцевим фінансовим органом за пропозиціями, поданими головними розпорядниками бюджетних коштів під час складання проекту рішення про місцевий бюджет у бюджетних запитах.
12042

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді