Штрафи за несплату аліментів в Україні мають інше спрямування, ніж більшість штрафів за правопорушення, які сплачуються громадянами в бюджет держави. Міністерство юстиції опублікувало пояснення, як та в якому розмірі призначаються штрафи за несплату аліментів.
Хто призначає штрафи за несплату аліментів
Закон України «Про виконавче провадження» встановлює процедуру примусового стягнення дитячих коштів. Одним із дієвих способів впливу на боржника є накладення фінансових санкцій у вигляді штрафів.
Оскільки рішення про стягнення аліментів перебуває в органах державної виконавчої служби, саме державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу. Тому йти з цим питанням до суду не потрібно.
До кого треба звертатися
Державний виконавець в рамках виконавчого провадження, керуючись вимогами законодавства, самостійно накладає штраф, без особистого звернення стягувача.
Який розмір штрафів за несплату аліментів
Штраф накладається у відсотковому співвідношенні до сукупного розміру заборгованих дитячих платежів за певний період, зокрема:
- за 1 рік несплати аліментів – 20% від загальної суми боргу;
- за 2 роки – 30%;
- за 3 роки – 50%.
Куди йдуть штрафні кошти за несплату аліментів
Штрафи за несплату аліментів мають не лише виховний, а й цільовий характер. Так, відповідна сума коштів в повному обсязі перераховується на користь дитини.
Як зі штрафами під час воєнного стану
Запровадження воєнного стану не встановлює заборон для нарахування пені за прострочення сплати аліментів. Тому невиконання батьківських обов'язків та несплата аліментів обов’язково призведе до нарахування штрафу. Ця норма діятиме й у 2024 році.
Джерело: сторінка Мін'юсту у Facebook