НБУ знизив облікову ставку та очікує зниження безпекових ризиків у 2025 році

Національний банк України ухвалив рішення знизити облікову ставку з 16% до 15% із 15 грудня 2023 року. Це рішення узгоджується зі сповільненням інфляції та поліпшенням інфляційних очікувань.

НБУ знизив облікову ставку до 15%

⚡️ ПОДАТКОВІ ПЕРЕВІРКИ ПІД ЧАС ВОЄННОГО СТАНУ ⚡️

Основні рішення, які були прийняті на засіданні правління НБУ, опубліковані 14 грудня:

  • облікова ставка знижується з 16% до 15% (з 15 грудня 2023 року);
  • всі робочі ставки НБУ також знижуються на 1 в.п.:
    • ставка за депозитними сертифікатами овернайт до 15%;
    • ставка за 3-місячними депозитними сертифікатами до 19%
    • ставка за кредитами рефінансування до 21%;
  • рішення про зниження ставок узгоджується з поточною ситуацією. Інфляція продовжує сповільнюватись (до 5,1% у листопаді), але ризики для цінової стабільності, пов’язані з війною та можливими затримками із зовнішнім фінансуванням, залишаються на порядку денному;
  • НБУ у своїх очікуваннях виходить із зниження безпекових ризиків на початку 2025 року, водночас ритмічність у зовнішньому фінансуванні буде відновлено найближчим часом;
  • адаптація до нового режиму курсової політики пройшла успішно (власне про це дивись мій попередній пост). Поточний рівень резервів є достатнім для підтримання курсової стійкості. НБУ зберігатиме активну присутність на валютному ринку.

«Рішення про подальше зниження ставки НБУ було більш ніж очікуваним. Так, НБУ займає консервативну позицію. Але врешті-решт ефективність його політики оцінюється за результатами для цінової, валютно-курсової, банківської стабільності. Про це чомусь завжди забувають поціновувачі теорій «корисної інфляції», «цільового рефінансування», «негативних процентних ставок» та інших нетрадиційних рецептів», - зазначив Данило Гетманцев.

Він також додав, що потенціал для подальшого скорочення облікової ставки та робочих ставок залишається. Утім по мірі досягнення інфляційного плато під кінець цього року, резерв для такого рішення в умовах продовження повномасштабної війни також буде знижуватись. Наступне рішення Правління НБУ відбудеться 25 січня. Тоді ж буде презентовано і оновлений макро-прогноз.

Нагадаємо, названо індекс інфляції за листопад 2023 року.

Джерело: Telegram-канал Данила Гетманцева

опитування бухгалтерів

Статті за темою

Усі статті за темою

Інвентаризація розрахунків в бюджетних установах

Інвентаризація розрахунків в бюджетних установах забезпечується посадовою особою, яка здійснює керівництво установою та створює необхідні умови для її проведення. За несвоєчасне або неякісне проведення інвентаризації грошових коштів і матеріальних цінностей, документальне оформлення її результатів аудитори мають право накласти штраф.
9688

Заробітна плата: перевірка розрахунків та типові помилки

Обовʼязковий контроль нарахування зарплати убереже бухгалтера від штрафів. Розкажемо, як заробітна плата у бюджетній установі та ОМС перевіряється аудиторами та які професійні «секрети» застосовують аудитори («ревізори»).
14387

Посадова інструкція бухгалтера бюджетної установи – зразок

Прийняли на роботу нового бухгалтера? Ознайомте його з посадовими обов’язками, правами та відповідальністю. Для цього скачайте актуальний зразок посадової інструкції бухгалтера бюджетної установи.
66124

Е-лікарняний – як оплатити під час відпустки

Наразі діють дві форми паперовий та електронний лікарняний. Як діяти роботодавцеві, якщо під час відпустки працівник захворів або має піти у відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами?
9474

Податки в ОМС: бухоблік та проведення

Сплата податків не минає нікого. І бюджетники не виключення. Навіть ті, які мають відношення до влади, зокрема й місцевої. Які податки і збори є витратами ОМС, як їх обліковувати, бухгалтерські проведення. Про це та інше – у консультації.
9670

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді