Як утримувати військовий збір із 1 грудня без помилок: ДПС

Податківці наголосили, що для доходів, нарахованих до 1 грудня 2024 року, ставка військового збору залишатиметься на рівні 1,5%, незалежно від дати їх фактичної виплати. А з 1 грудня 2024 року ставка військового збору для доходів, нарахованих після цієї дати, підвищена до 5%.

Як утримувати військовий збір із 1 грудня без помилок: ДПС

Увага: експерт журналу «Головбух Бюджет» підготував для вас роз’яснення, що допоможе розібратися, як застосовувати підвищену ставку військового збору до зарплати й винагороди за ЦПД. Утримувати військовий збір за ставкою 5% треба, якщо зарплату нараховуєте після 1 грудня. Для перехідних лікарняних, відпускних, а також донарахованих виплат важливо, якою датою їх нарахували

До доходів (їх частини), які нарахували (виплатили, надали) податковими агентами платникам податку у вигляді зарплати, зокрема за час відпустки, у вигляді виплат, пов’язаних з тимчасовою втратою працездатності (за час перебування платника податку на лікарняному), за податкові періоди до 1 грудня 2024 року застосовуйте ставку військового збору 1,5% незалежно від дати їх фактичної виплати (надання).

До зазначених доходів, які нарахуєте (виплатите, надасте) за податкові періоди після 1 грудня 2024 року, застосовуйте ставку військового збору 5%.

До усіх інших доходів, які включаються до складу загального місячного оподатковуваного доходу платника податків, зокрема у вигляді виплат за цивільно-правовими договорами, орендної плати, процентів за депозитами, дивідендів тощо, які нараховані (виплачені, надані) податковими агентами платникам податку після 1 грудня 2024 року, застосовуйте ставку військового збору у розмірі 5% незалежно від того, що такі доходи нараховуються за виконання робіт (послуг), за користування майном платника податків тощо у податкових періодах до 1 грудня 2024 року, оскільки відповідно до ПКУ такі доходи є доходом звітного періоду, в якому вони безпосередньо були нараховані (надані, виплачені), а не періодів, за які вони були нараховані.

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) військового збору з доходів платників військового збору, зазначених у пп. 1 пп. 1.1 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ, здійснюються в порядку, встановленому розд. IV ПКУ, з урахуванням особливостей, визначених підрозд. 1 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ, за ставкою, визначеною пп. 1 пп. 1.3 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ, – 5% від об’єкта оподаткування (п.п. 1.4 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ).

Відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) військового збору до бюджету з доходів платників, зазначених у пп. 1 п.п. 1.1 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ, є особи, визначені у ст. 171 ПКУ, зокрема, податкові агенти, зокрема роботодавці (пп. 1.5 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ).

Відповідно до ст. 164 розд. IV ПКУ базою оподаткування є загальний оподаткований дохід – будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.

Пунктом 2 розд. ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.10.2024 № 4015-IХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану» (далі – Закон № 4015), який набрав чинності 01.12.2024, встановлено, що доходи платників військового збору – осіб, визначених п. 162.1 ст. 162 ПКУ, нараховані за наслідками податкових періодів до набрання чинності Законом № 4015, оподатковуються за ставкою військового збору, що діяла до набрання чинності Законом № 4015, незалежно від дати їх фактичної виплати (надання), крім випадків, прямо передбачених ПКУ.

За інформацією ДПС

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Військовий збір 2024 – зміни

Мета військового збору випливає з самої назви – збільшити фінансування видатків на оборону України, зокрема фінансування ЗСУ. Військовий збір існує з 2014 року, але з 1 грудня 2024 року відбулося його збільшення. Про ставки військового збору, об’єкт оподаткування, правила сплати та декларування у бюджетників – у статті.
94501

Приклади відрахувань із заробітної плати

Перш ніж виплатити працівникові зарплату, бухгалтер повинен відрахувати із неї податки. А ще можуть бути й аліменти та інші обов’язкові платежі. Усе про відрахування із заробітної плати — у статті.
357744

Оподаткування подарунків працівникам

Оподаткування подарунків працівникам – на що слід звернути увагу при оподаткуванні подарунків працівникам і відображенні їх у Додатку 4ДФ Податкового розрахунку. Чи обкладаються новорічні подарунки ПДФО, військовим збором, ЄСВ та ПДВ?
45797

Податковий розрахунок з ПДФО, ВЗ та ЄСВ

Зарплатний звіт – це об’єднаний звіт з ЄСВ, ПДФО та військового збору. У даній консультації приділимо більше уваги загальним питанням, заповненню основної частини звіту та тих додатків, які стосуються ЄСВ. Також тут можна скачати бланк звіту, його додатків та зразки їх заповнення.
89002

Військовий збір відсоток у 2024 році

Військовий збір наповнює державний бюджет, тож для місцевих бюджетів він не відіграє особливої ролі. Однак бухгалтери держорганів, ОМС, бюджетних установ мають знати правила його утримання із доходів, що нараховують держслужбовцям, посадовим особам місцевого самоврядування, працівникам чи іншим фізичним особам.
22764

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді