Випробувальний строк чи стажування?

Роботодавці при прийнятті працівника на роботу мають укласти з ним трудовий договір, оформлений наказом керівника, та повідомити про це контролюючі органи в порядку, встановленому КМУ (ч. 3 ст. 24 КЗпП).

Законодавство про працю не передбачає права роботодавця приймати працівника на стажування, особливо безоплатне. Стажування правомірне у випадках, прямо визначених законом. Приміром, його проходять:

Скачати цивільно-правовий договір ЗРАЗОК

Якщо роботодавець бажає пересвідчитися у належних професійних якостях працівника, він може обумовити у трудовому договорі випробувальний строк. Такий строк не має перевищувати:

  • 3 місяці — у загальних випадках;
  • 1 місяць — для робітників;
  • 6 місяців — у окремих випадках за погодженням з профспілкою.

До строку випробування не зараховують дні, коли працівник фактично не працював, незалежно від причини.

Термін випробування є завершеним, якщо після його спливу працівник продовжує працювати. У цьому випадку його трудовий договір стає безстроковим, а розірвання можливе лише в загальному порядку.

Працівника, який не відповідає займаній посаді або виконуваній роботі, роботодавець звільняє впродовж терміну випробування, про що письмово повідомляє за 3 дні.

За інформацією ГУ Держпраці у Львівській області

передплата журнал для бухгалтерів

Статті за темою

Усі статті за темою

Бронювання працівників – зміни з 01.12.2024

15 листопада Уряд оновив критерії бронювання та критерії для отримання критичності. Бронювання працівників підприємств із 1 грудня здійснюватимуть через Дію. Моніторинг підприємств та організацій здійснюватимуть щомісяця на відповідність всім критеріям критичності. Детальніше про зміни — у статті.
14187

Матеріальна допомога на поховання в бюджетних установах

Матеріальна допомога на поховання в бюджетних установах не виплачується за кошти державного чи місцевого бюджету. Це забороняє підпункт «б» пункту 4 постанови КМУ від 30.08.2002 № 1298. А от допомогу на поховання як страхову виплату виплачує роботодавець за рахунок коштів, отриманих від ПФУ, за умови надання потрібних документів про смерть працівника чи члена його сім’ї.
9848

Гнучкий режим роботи

Гнучкий графік робочого часу може бути як тимчасовим, так і на постійній основі. Які особливості такого трудового розпорядку, як запровадити гнучкий режим роботи та вести облік робочого часу. Ці та інші пов’язані питання – у консультації.
12981

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді