редактор стрічки новин порталу «Бухгалтерія для бюджету та ОМС»
Запитання
У лютому особі виповнюється 60 років, для виходу на пенсію за віком їй не вистачає пів року стажу. Чи призначать особі пенсію, якщо вона допрацює ці 6 місяців? Чи призначать вже у 63 роки?
ПФУ нагадує, вік виходу людини на пенсію (60, 63 або 65 років) визначає набутий нею страховий стаж (Закон «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»). При цьому для кожного віку передбачено тривалість страхового стажу, що дає право на призначення пенсії після його досягнення.
Страховий стаж надає право на призначення пенсії за віком й визначається на дату досягнення людиною відповідного віку.
Для призначення пенсії після досягнення віку 60 років у 2025 році потрібно мати не менше 32 років страхового стажу. Якщо людина має страховий стаж, якого не достатньо, пенсію за віком може бути призначено після його набуття.
Тобто, якщо особа працюватимете після досягнення 60-ліття і через 6 місяців набуде 32 років страхового стажу, то зможе звернутися за призначенням пенсії за віком одразу, як тільки буде виконано умову. Чекати досягнення 63-ліття такій особі не потрібно.
Довідково
Страховий стаж обчислюється по місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом. Цю гарантію закріплено у частини третій статті 46 Конституції України. Розглянемо що ж собою являє такий показник як прожитковий мінімум 2025 року, розмір якого визнає Держбюджет-2025
Дані про страховий стаж потрібні бухгалтеру у низці випадків, наприклад нарахуванні лікарняних, декретних, пенсій та інших соцвиплат. У консультації – про те, як дізнатися про страховий стаж, як він розраховується бухгалтером у тих чи інших ситуаціях.
Довідка про заробітну плату для обчислення пенсії: ➤ бланк 2024 року ➤ коли подавати довідку ➤ хто складає довідку ➤ звідки брати відомості для довідки ➤ які виплати вносити у довідку
Кабінет Міністрів України «спростив» порядок призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності військовослужбовців.
Державні соціальні стандарти – це встановлені соціальні норми і нормативи або їх комплекс, на базі яких визначають рівні основних державних соціальних гарантій, таких як мінімальні розміри оплати праці, доходів громадян, пенсійного забезпечення, соціальної допомоги, розміри інших видів соціальних виплат, які забезпечують рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму.