Відмітка про порушення режиму лікування: чи оплачувати листок непрацездатності

534

Запитання

Чи виплачувати працівникові лікарняні, якщо його листок непрацездатності — з відміткою про порушення режиму лікування?

Відповідь

Підставою для виплати лікарняних є листок непрацездатності (ч. 1 ст. 31 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV; далі — Закон № 1105).

Чи оплачувати лікарняні, вирішує комісія із соціального страхування, яку створюють в установі (ч.3 ст. 30 Закону № 1105).

Один із обов’язків такої комісії — розглядати правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для оплати лікарняних, правильність їх заповнення, зокрема і випадку порушення працівником призначеного режиму лікування.

Порядок заповнення листка непрацездатності визначений у Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженій спільним наказом Фонду соцстраху нещасних випадків, МОЗ, Мінпраці, ФТВП від 03.11.2004 № 532/274/136-ос/1406 (далі — Інструкція № 532).

У листку непрацездатності в графі «Режим:» лікар обов’язково вказує режим, призначений хворому: стаціонарний, амбулаторний, постільний, домашній, санаторний, вільний тощо.

Якщо працівник порушив режим, то у графі «Відмітки про порушення режиму:» лікар зазначає дату порушення режиму і засвідчує це підписом (п. 3.5 Інструкції № 532). Види порушень режиму вказують у графі «Примітка:» й записують у медичній карті хворого.

Порушенням режиму є (п. 4.1 Інструкції № 532):

  • несвоєчасна явка на прийом до лікаря;
  • алкогольне, наркотичне, токсичне сп’яніння під час лікування;
  • вихід на роботу без дозволу лікаря;
  • самовільне залишення закладу охорони здоров’я;
  • виїзд на лікування до іншого закладу охорони здоров’я без відмітки про дозвіл виїзду;
  • відмова від направлення або несвоєчасна явка на МСЕК тощо.

Працівники, які в період отримання лікарняних виплат порушують режим, встановлений для них лікарем, або не з’являються без поважних причин у призначений строк на медичний огляд, втрачають право на ці виплати з дня вчинення порушення на строк, що встановлює орган, який призначає лікарняні (ч. 2 ст. 23 Закону № 1105).

Отже, якщо в листку непрацездатності є відмітка, що працівник порушив режим, встановлений лікарем, йому не виплачують лікарняні з дня порушення і на строк, який визначає комісія із соціального страхування установи.

За інформацією Фонду соціального страхування України у Вінницькій області

тест для бухгалтерів

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Зарплатні відомості – ЗРАЗКИ та бланки

У консультації – про оформлення зарплатних документів, зразки зарплатних відомостей, а також про відповідальність фінансову, адміністративну, дисциплінарну, кримінальну при нарахуванні зарплати.
55372

Соціальні стандарти 2024

Державні соціальні стандарти – це встановлені соціальні норми і нормативи або їх комплекс, на базі яких визначають рівні основних державних соціальних гарантій, таких як мінімальні розміри оплати праці, доходів громадян, пенсійного забезпечення, соціальної допомоги, розміри інших видів соціальних виплат, які забезпечують рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму.
5006

Терміни виплати зарплати

За порушення встановлених строків виплати зарплати працівникам більш як за один місяць передбачено фінансову санкцію для роботодавця у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої на момент виявлення порушення (з квітня 2024 року – 24000 грн). Що врахувати аби правильно визначити терміни виплати заробітної плати і не допустити порушення розглянемо далі.
15303

Як оплачувати запізнілий лікарняний

Бухгалтер дізнався про відкритий лікарняний з запізненням. Або ж лікарняний був відкритий за вже відпрацьований день. Як обчислити лікарняні такому працівникові з прикладом заповненого Додатка Д1, – у даній консультації.
26402