Відмітка про порушення режиму лікування: чи оплачувати листок непрацездатності

996

Запитання

Чи виплачувати працівникові лікарняні, якщо його листок непрацездатності — з відміткою про порушення режиму лікування?

Відповідь

Підставою для виплати лікарняних є листок непрацездатності (ч. 1 ст. 31 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV; далі — Закон № 1105).

Чи оплачувати лікарняні, вирішує комісія із соціального страхування, яку створюють в установі (ч.3 ст. 30 Закону № 1105).

Один із обов’язків такої комісії — розглядати правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для оплати лікарняних, правильність їх заповнення, зокрема і випадку порушення працівником призначеного режиму лікування.

Порядок заповнення листка непрацездатності визначений у Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженій спільним наказом Фонду соцстраху нещасних випадків, МОЗ, Мінпраці, ФТВП від 03.11.2004 № 532/274/136-ос/1406 (далі — Інструкція № 532).

У листку непрацездатності в графі «Режим:» лікар обов’язково вказує режим, призначений хворому: стаціонарний, амбулаторний, постільний, домашній, санаторний, вільний тощо.

Якщо працівник порушив режим, то у графі «Відмітки про порушення режиму:» лікар зазначає дату порушення режиму і засвідчує це підписом (п. 3.5 Інструкції № 532). Види порушень режиму вказують у графі «Примітка:» й записують у медичній карті хворого.

Порушенням режиму є (п. 4.1 Інструкції № 532):

  • несвоєчасна явка на прийом до лікаря;
  • алкогольне, наркотичне, токсичне сп’яніння під час лікування;
  • вихід на роботу без дозволу лікаря;
  • самовільне залишення закладу охорони здоров’я;
  • виїзд на лікування до іншого закладу охорони здоров’я без відмітки про дозвіл виїзду;
  • відмова від направлення або несвоєчасна явка на МСЕК тощо.

Працівники, які в період отримання лікарняних виплат порушують режим, встановлений для них лікарем, або не з’являються без поважних причин у призначений строк на медичний огляд, втрачають право на ці виплати з дня вчинення порушення на строк, що встановлює орган, який призначає лікарняні (ч. 2 ст. 23 Закону № 1105).

Отже, якщо в листку непрацездатності є відмітка, що працівник порушив режим, встановлений лікарем, йому не виплачують лікарняні з дня порушення і на строк, який визначає комісія із соціального страхування установи.

За інформацією Фонду соціального страхування України у Вінницькій області

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Розрахунок при звільненні працівника у 2025 році: приклади та особливості

Як правильно провести розрахунок при звільненні працівника: зарплата за відпрацьовані дні, компенсація невикористаної відпустки, вихідна допомога, аліменти, податки, Додаток 4ДФ. Пояснюємо на прикладах 2025 року, як уникнути помилок та зробити все правильно.
216523

Матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань: як надавати та зразок наказу

Матеріальна допомога, якої потребує працівник для вирішення соціально-побутових питань, має свої особливості надання та оподаткування. Після початку війни об’єктивних підстав для надання матеріальної допомоги, на жаль, побільшало
404137

Авансовий звіт у 2025 році: бланк та приклад заповнення

Для бухгалтера звична практика – видати працівникам аванс на відрядження, отримати від них авансові звіти, відшкодувати витрати за час поїздки. Та чи певний бухгалтер, що працівник подав авансовий звіт правильно? Надаємо бланк та приклад заповнення.
251166

Доплата до мінімальної заробітної плати 2025: правила і приклади

Зарплата вийшла менша від мінімальної — у більшості випадків необхідно її «дотягувати» шляхом доплати до мінімальної заробітної плати. Однак не все так просто, адже є надурочні, нічні, різні доплати і надбавки, лікарняні та відпускні. Як з цим розібратися — у консультації.
168536