Працівнику донарахували індексацію. Які будуть відпускні

603

Запитання

Працівник у червні 2018 року йде у щорічну основну відпустку. Бухгалтер зобов’язаний нарахувати йому відпускні. У грудні 2017 року цьому працівнику донарахували індексацію за січень — грудень 2017 року, позаяк базовий місяць визначили неправильно. Як бухгалтеру враховувати суму донарахованої індексації під час обчислення відпускних?

Відповідь

Відпускні працівникам нараховуйте із розрахунку середньої заробітної плати. Середню заробітну плату обчислюйте на основі виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю, коли працівник йде у відпустку (абз. 1 п. 2 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 № 100; далі — Порядок № 100). У нашій ситуації розрахунковим періодом є червень 2017 року — травень 2018 року.

Порядок № 100 не визначає, як за розрахунку середньої заробітної плати враховувати донарахування за попередні періоди у зв’язку з тим, що виявили помилку. Він лише зазначає, що премії включають до заробітку того місяця, на який вони припадають за розрахунковою відомістю на заробітну плату. Приміром, коли премію нараховано та виплачено у лютому за січень, то під час розрахунку відпускних її включають до місяця нарахування (тобто до лютого, а не січня).

Так сталося, що працівник, коли перебував у відпустці у 2017 році, недоотримав належні йому відпускні, бо під час їх розрахунку бухгалтер брав до уваги неправильно обчислену суму індексації. Після виправлення помилки працівник отримав суму індексації за 2017 рік, але недоотримав відпускні (адже їх не перераховували після того, як виявили помилково обчислену суму індексації).

Якщо бухгалтер за розрахунку відпускних у червні 2018 року включить донараховану суму індексації до середнього заробітку за місяці у розрахунковому періоді (червень — грудень 2017 року), то працівник знову недоотримає належну йому суму.

Якщо ж бухгалтер під час розрахунку відпускних у 2018 році суму донарахованої індексації, яка за розрахунковою відомістю нарахована у грудні, включить до сумарного заробітку за 12 останніх місяців, то працівнику компенсують втрачену вигоду за 2017 рік.

акція на передплату журналів для бухгалтерів

Скористайтеся гарною нагодою та отримайте знижки на передплату на журнали «Головбух Бюджет» та «Головбух Праця та Зарплата»!

Замовляйте в редакції за номером 0 800 21 12 20

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Виплата матеріальної допомоги на оздоровлення державним службовцям

Допомога на оздоровлення є додатковим бонусом для тих, хто працює в бюджетній сфері. Умови її виплати в кожній галузі різняться. Має свої особливості і виплата допомоги на оздоровлення державним службовцям.
71424

Наказ про відрядження – всі зразки

Наказ на відрядження складають на особу, яку направляють для виконання роботи за кордон або в інший населений пункт. Експерт надає готові зразки наказі про відрядження або про його припинення.
131798

Нарахування лікарняного новоприйнятому працівнику: приклади розрахунків

Працівника щойно прийняли на роботу, а він захворів і подав до установи лікарняний листок. Бухгалтер має обчислити допомогу за цим лікарняним так, щоб не дати шансів перевіряючим із ПФУ чи Держпраці оштрафувати установу. Тож як правильно розрахувати лікарняні новоприйнятому працівнику, якщо відпрацьовано менше місяця або менше 6 місяців?
13889

Розрахунок компенсації за невикористану відпустку

✔️Коли виплачується компенсація за невикористану відпустку? ✔️Чи компенсувати невикористані відпустки під час воєнного стану? ✔️Як обчислити компенсацію за невикористану відпустку та провести розрахунок відпускних при звільненні? ✔️Як у 2024 році порахувати компенсацію відпустки, право на яку здобуто у 2023 році та раніше?
347689