Змінились істотні умови праці чи скорочують штат: як попередити держслужбовця
Запитання
Як керівники держслужби мають попереджати держслужбовців про зміну істотних умов держслужби та про скорочення штату?
Відповідь
Зміною істотних умов державної служби є зміна:
- належності посади державної служби до певної категорії посад;
- основних посадових обов'язків;
- умов (системи та розмірів) оплати праці або соціально-побутового забезпечення;
- режиму служби, встановлення або скасування неповного робочого часу;
- місця розташування державного органу в разі його переміщення до іншого населеного пункту (ст. 43 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII, далі — Закон).
Про зміну істотних умов державної служби керівник держслужби має письмово повідомити держслужбовця не пізніш як за 60 к. дн. до такої зміни, крім випадків, якщо держслужбовцю підвищують зарплату. У повідомленні керівник зазначає конкретний зміст істотних умов, що змінюються.
Держслужбовець письмово повідомляє керівника держслужби про своє рішення не пізніше 60 к. дн. з дня ознайомлення з повідомленням. Для цього він має проставити відмітку у відповідній графі бланка врученого йому повідомлення.
Якщо протягом цього строку держслужбовець не повідомив про своє рішення, вважається, що він погодився і продовжує працювати.
Згоду держслужбовця на продовження держслужби керівник держслужби оформлює наказом/розпорядженням про зміну істотних умов держслужби.
Якщо держслужбовець не погодився зі зміною істотних умов, він письмово повідомляє про це керівника, який зобов’язаний запропонувати держслужбовцю іншу рівнозначну або нижчу вакантну посаду в держоргані, яка відповідає його кваліфікації.
Якщо держслужбовець не погодився на переведення, після завершення строку повідомлення орган держслужби звільняє держслужбовця за поданою ним заявою (п. 6 ч. 1 ст. 83 Закону).
Не є зміною істотних умов держслужби зміна назви структурного підрозділу держоргану чи посади, не пов’язана із зміною функцій держоргану та основних посадових обов’язків (ч. 2 ст. 43 Закону). Про такі зміни керівник не повинен повідомляти державного службовця. Він лише має:
- видати наказ/розпорядження про зміну назви структурного підрозділу держоргану чи посади;
- зробити запис про зміну у трудову книжку держслужбовця з подальшим ознайомленням в установленому порядку.
Про скорочення чисельності або штату держслужбовців, ліквідацію або реорганізацію держоргану без зміни істотних умов держслужби керівник попереджає держслужбовця відповідно до частини першої статті 87 Закону. Якщо є вакантні посади у держоргані, керівник має запропонувати держслужбовцю іншу рівноцінну посаду держслужби. Якщо ж таких посад немає — іншу роботу/посаду держслужби у цьому держоргані.
Про припинення структурних підрозділів держоргану/скорочення посад держслужби внаслідок зміни структури та штатного розпису держоргану без зміни істотних умов держслужби, — керівник попереджає держслужбовця відповідно до пункту 1 частини першої статті 40 КЗпП. Звільняють держслужбовців з дотриманням положень статті 492 КЗпП, у т. ч. передбачених гарантій та обов’язку власника запропонувати іншу роботу /посаду держслужби за наявності.
Джерело: Роз’яснення НАДС «Щодо застосування положень статей 43 та 87 Закону України «Про державну службу» (уточнене)» від 14.02.2018 № 48-р/з