Додаткова відпустка за роботу на комп’ютері: чи має право бухгалтер
Запитання
Бухгалтер працює увесь день за комп’ютером і користується додатковою відпусткою за ненормований робочий день тривалістю 7 к. дн. за колективним договором. Чи має він право ще на відпустку за роботу на комп’ютері?
Відповідь
За статтею 8 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР (далі — Закон № 504) щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці надають працівникам з ненормованим робочим днем тривалістю:
- до 7 к. дн. — за списками посад, робіт та професій, визначених колективним договором/угодою для окремих категорій працівників, які працюють з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або в особливих природних географічних/геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров’я;
- до 35 к. дн. — за Списком виробництв, робіт, професій і посад працівників, робота яких пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров’я, затвердженим постановою КМУ від 17.11.1997 № 1290 (далі — Список № 1290).
Таку додаткову відпустку надають понад щорічну основну відпустку за однією підставою, яку обирає працівник (ст. 10 Закону № 504).
Ненормований робочий день установи/організації, незалежно від форми власності, можуть застосовувати для керівників, спеціалістів і робітників:
- працю яких неможливо точно облікувати;
- робочий час яких за характером роботи поділяють на частини невизначеної тривалості;
- які розподіляють час для роботи на свій розсуд.
Додаток 2 Списку № 1290 передбачає право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці тривалістю до 4 к. дн. за позицією 58 розділу ХХІІ «Загальні професії за всіма галузями господарства» підрозділу «Інші види виробництв»для працівників, незалежно від професії, освітнього рівня, посади, які працюють на електронно-обчислювальних та обчислювальних машинах, зокрема на персональних комп’ютерах незалежно від виду монітора».
Конкретну тривалість такої щорічної додаткової відпустки встановлює колективний/трудовий договір залежно від часу зайнятості працівника в цих умовах.
Тож бухгалтер, який виконує роботу на комп’ютері та працює в умовах ненормованого режиму робочого часу, має самостійно обрати одну підставу, за якою він отримає щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці.
За інформацією Управління Держпраці у Полтавській області