Орендар не вчасно сплачує орендну плату: чи нараховувати пеню

7034

Запитання

Бюджетна установа надає в оренду частину приміщення. Попри те що бухгалтер установи щомісяця нараховував орендну плату та виставляв рахунки орендарю, орендар протягом року їх не оплачував. Під час ревізії ревізори донарахували пеню за несвоєчасну сплату орендної плати, яку передбачав договір оренди, та вимагають її відшкодувати. Чи правомірні дії ревізорів?

Відповідь

Так, правомірні. Пояснимо чому.

ОМС зможуть здавати в оренду майно ліквідованих шкіл

Бюджетна установа, на балансі якої перебуває орендоване приміщення, та орендар мають укласти договір оренди нерухомого майна. За основу беріть Типовий договір орендиіндивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до державної власності (далі — Типовий договір оренди), затверджений наказом Фонду державного майна України від 23.08.2000 № 1774 (далі — Наказ № 1774).

Розмір орендної плати встановлюйте в договорі оренди між орендодавцем та орендарем (абз. 2 п. 2 Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 № 786 (далі — Методика № 786). У договорі оренди також визначайте, в які терміни орендар має внести орендну плату.

Платіжні документи на перерахування до бюджету або орендодавцю орендних платежів орендар має подати установам банку до того, як настане термін платежу (п. 15 Методики № 786).

Тобто якщо у договорі оренди йдеться про щомісячну сплату орендної плати, бухгалтер бюджетної установи має щомісяця надавати орендарю рахунок на її оплату. А якщо орендар несвоєчасно або не в повному обсязі сплатить орендну плату — орендодавець має нараховувати пеню за несвоєчасну її сплату відповідно до умов укладеного договору.

Як визначає пункт 3.7 Типового договору оренди, орендна плата, яку перерахували несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає індексації з урахуванням пені від суми заборгованості за кожний день прострочення, включаючи день оплати.

А якщо на дату сплати орендної плати заборгованість за неї становить загалом не менше ніж три місяці, орендар має сплатити штраф від суми заборгованості. Розміри пені та штрафу сторони мають визначити при укладенні договору оренди.

Якщо орендодавець не нарахує орендарю пеню та штраф за несвоєчасно сплачену орендну плату (якщо це передбачає договір оренди) та не відобразить їх в бухгалтерському обліку, ревізори в актах ревізії кваліфікуватимуть дії посадових осіб установи, як такі, що порушують статтю 193 Господарського кодексу України та пунктів, визначених умовами договору оренди.

УВАГА!

Бути у курсі подій та законодавчих оновлень стало ще легше! Підписуйтесь на наш Telegram або FB та читайте важливі новини від порталу "Бюджетник" першими.

передплата журнал для бухгалтерів

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Субвенція місцевим бюджетам

Субвенція – це виплата із державного бюджету місцевим бюджетам, яку надають лише на конкретні цілі. На що вона виділяється щороку – у цьому огляді.
55838

Кошторис бюджетної установи – зразок складання та особливості

Кошторис – це головний плановий документ бюджетної установи. Без нього витрачання бюджетних коштів стає нецільовим. Тому складати кошторис бюджетної установи – важливий процес, за якого норми закону потрібно чітко дотримати, а всі витрати-доходи перерахувати.
167046

Державний бюджет 2025

28 листопада 2024 року Президент України підписав законопроєкт за № 12000 «Про Державний бюджет України на 2025 рік». Текст закону ще офіційно не оприлюднили, він набере чинності з 01.01.2025. У статті поговоримо про основні показники Держбюджету 2025.
5024

Відшкодування комунальних послуг орендарями

Як розрахувати відшкодування комунальних послуг орендарями в бюджетних установах? Скачайте Договір відшкодування комунальних послуг орендарями в бюджетних установах.
34324

Програмна класифікація видатків: обираємо назву бюджетної програми

У бюджетному процесі застосовують програмно-цільовий метод. Суть його полягає в управлінні коштами місцевого бюджету для досягнення конкретних результатів, цілей, вирішення проблем місцевої громади. При цьому оцінюють ефективність використання коштів місцевого бюджету на кожній стадії бюджетного процесу. Основним елементом цього методу є бюджетна програма.
1936