Орендар не вчасно сплачує орендну плату: чи нараховувати пеню

6019

Запитання

Бюджетна установа надає в оренду частину приміщення. Попри те що бухгалтер установи щомісяця нараховував орендну плату та виставляв рахунки орендарю, орендар протягом року їх не оплачував. Під час ревізії ревізори донарахували пеню за несвоєчасну сплату орендної плати, яку передбачав договір оренди, та вимагають її відшкодувати. Чи правомірні дії ревізорів?

Відповідь

Так, правомірні. Пояснимо чому.

ОМС зможуть здавати в оренду майно ліквідованих шкіл

Бюджетна установа, на балансі якої перебуває орендоване приміщення, та орендар мають укласти договір оренди нерухомого майна. За основу беріть Типовий договір орендиіндивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до державної власності (далі — Типовий договір оренди), затверджений наказом Фонду державного майна України від 23.08.2000 № 1774 (далі — Наказ № 1774).

Розмір орендної плати встановлюйте в договорі оренди між орендодавцем та орендарем (абз. 2 п. 2 Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 № 786 (далі — Методика № 786). У договорі оренди також визначайте, в які терміни орендар має внести орендну плату.

Платіжні документи на перерахування до бюджету або орендодавцю орендних платежів орендар має подати установам банку до того, як настане термін платежу (п. 15 Методики № 786).

Тобто якщо у договорі оренди йдеться про щомісячну сплату орендної плати, бухгалтер бюджетної установи має щомісяця надавати орендарю рахунок на її оплату. А якщо орендар несвоєчасно або не в повному обсязі сплатить орендну плату — орендодавець має нараховувати пеню за несвоєчасну її сплату відповідно до умов укладеного договору.

Як визначає пункт 3.7 Типового договору оренди, орендна плата, яку перерахували несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає індексації з урахуванням пені від суми заборгованості за кожний день прострочення, включаючи день оплати.

А якщо на дату сплати орендної плати заборгованість за неї становить загалом не менше ніж три місяці, орендар має сплатити штраф від суми заборгованості. Розміри пені та штрафу сторони мають визначити при укладенні договору оренди.

Якщо орендодавець не нарахує орендарю пеню та штраф за несвоєчасно сплачену орендну плату (якщо це передбачає договір оренди) та не відобразить їх в бухгалтерському обліку, ревізори в актах ревізії кваліфікуватимуть дії посадових осіб установи, як такі, що порушують статтю 193 Господарського кодексу України та пунктів, визначених умовами договору оренди.

УВАГА!

Бути у курсі подій та законодавчих оновлень стало ще легше! Підписуйтесь на наш Telegram або FB та читайте важливі новини від порталу "Бюджетник" першими.

акція на передплату журналів для бухгалтерів

Скористайтеся гарною нагодою та отримайте знижки на передплату на журнали «Головбух Бюджет» та «Головбух Праця та Зарплата»!

Замовляйте в редакції за номером 0 800 21 12 20

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Бюджетні кошти на Є-дата

Дізнайтеся нюанси та строки оприлюднення інформації про використання бюджетних коштів на веб-порталі Є-data, аби уникнути штрафів і відповідальності за Є-data 2024 року.
99887

Коди бюджетної класифікації доходів

Коди бюджетної класифікації доходів (КБД) важливо знати всім суб’єктам господарювання, включаючи й бюджетні установи, адже всі сплачують податки, збори, інші обов’язкові платежі до державного чи місцевого бюджетів.
40155

Реєстраційна картка для отримання КЕП – бланк та зразок

Реєстраційна картка для юридичної особи для отримання кваліфікованого електронного підпису (КЕП) змінювалися неодноразово. У публікації – актуальна реєстраційна картка для електронних ключів - бланк і зразок її заповнення.
67935

Витрати на освітню субвенцію у 2024 році

Місцеві бюджети з державного бюджету отримують трансферти на спільні цільові програми. Освітня субвенція – це один з таких трансфертів. Про умови її отримання та перелік витрат, на які можна витрачати кошти освітньої субвенції – у цьому огляді
3666