Чи може працівник відмовитися від відпустки, отримати відпускні і далі працювати
Запитання
Працівник установи отримав відпускні і відмовляється йти у відпустку. Говорить, що хоче далі працювати і отримати за свою роботу заробітну плату. Чи можливий такий перебіг подій?
Відповідь
Відмова від відпустки — явище доволі незвичне. Що ж каже з цього приводу законодавство?
Відпустка працівника є державною гарантією. Тобто за свою роботу працівник гарантовано має право на відпочинок, час такого відпочинку йому оплачують (якщо це передбачено законодавством).
Замінювати відпустку грошовою компенсацією законодавство забороняє, передбачивши виняток лише в особливих випадках:
- у разі звільнення. Й то лише, коли йдеться про щорічну, а також додаткову соціальну відпустку на дітей;
- якщо ж працівник продовжує працювати — лише тоді, коли він все ж-таки протягом робочого року відпочивав у щорічній та додаткових відпустках не менше ніж 24 календарних дні.
Щорічну відпустку можна перенести за ініціативою роботодавця, коли той отримав:
- письмову згоду від працівника;
- погодженням профспілки.
Та й то — як виняток, коли її надання в раніше обумовлений період може несприятливо позначитися на роботі установи. І знову ж таки — коли працівник у поточному робочому році зможе побувати у відпустці не менше 24 календарних днів.
І насамкінець нагадаємо, що положення і Кодексу законів про працю України, і Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР забороняють роботодавцеві не надавати щорічні відпустки повної тривалості:
- протягом двох років підряд;
- протягом робочого року особам віком до 18 років;
- працівникам, які мають право на щорічні додаткові відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами чи з особливим характером праці.