Чи можна скоротити тривалість робочого часу лікарям перед святковим днем
Запитання
Як правильно дотримати вимогу про скорочену тривалість роботи напередодні святкових та неробочих днів: установлювати для всіх працівників медичного закладу чи лише для тих, хто працює за 40-годинним робочим тижнем?
Відповідь
Нормальна тривалість робочого часу працівників не може перевищувати 40 годин на тиждень (ч. 1 ст. 50 КЗпП). Напередодні святкових і неробочих днів тривалість роботи працівників скорочують на одну годину як за п’ятиденного, так і за шестиденного робочого тижня (ст. 53 КЗпП).
Утім, ця норма має виняток — вона не поширюється на працівників, зазначених у статті 51 КЗпП.
Звернімося до цієї статті, аби зрозуміти, кого мають на увазі законодавці. Скорочену тривалість робочого часу законодавці встановлюють для:
- працівників віком від 16 до 18 років — 36 год. на тиждень;
- осіб віком від 15 до 16 років (учнів віком від 14 до 15 років, які працюють у період канікул) — 24 год. на тиждень;
- працівників, зайнятих на роботах зі шкідливими умовами праці, — не більш як 36 год. на тиждень;
- окремих категорій працівників (учителів, лікарів та інших).
Отже, з огляду на те, що для лікарів встановлена скорочена тривалість робочого часу за статтею 51 КЗпП, норму про скорочення тривалості їхньої роботи напередодні святкових і неробочих днів, тобто вимогу статті 53 КЗпП, до них не застосовують. А от тривалість роботи напередодні святкових і неробочих днів для решти працівників лікарні, які працюють за 40-годинним робочим тижнем, керівник лікарні має скоротити на одну годину.