Як надавати невикористані відпустки
Запитання
Працівник попросив керівника установи надати йому одразу кілька відпусток за минулі роки. Чи може керівник установи не задовольнити прохання працівника?
Відповідь
Так, може. Пояснимо чому.
Максимальну тривалість відпусток у робочому році обмежує частина третя статті 10 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР; далі — Закон про відпустки). Вона встановлює, що загальна тривалість щорічних основної та додаткових відпусток не може перевищувати 59 календарних днів (к. дн.).
Утім, це обмеження не поширюється на працівників, які, окрім щорічних основної та додаткових відпусток, у поточному робочому році виявлять бажання скористатися невикористаною щорічною відпусткою за минулий рік.
Тож якщо працівник подасть заяву і попросить керівника установи надати йому підряд декілька відпусток, керівник установи може обмежити їх тривалість лише у зв’язку з тим, що відсутність працівника протягом такого часу може негативно позначитися на діяльності установи.
Скільки відпусток можна надати працівникові протягом робочого року, мають вирішувати за погодженням сторони трудового договору, тобто працівник і керівник установи. Також ці питання можна обумовити в правилах внутрішнього трудового розпорядку. На це вказує і Мінсоцполітики в Листі від 24.12.2013 № 152/13/82-13.
Для послідовного та точного обліку використаних щорічних відпусток доцільно надавати працівнику спочатку невикористану щорічну відпустку за попередній рік, а потім за наступний. Законодавство не містить вимог надавати невикористані відпустки частинами за кожний робочий рік окремо.
Посадові особи установи мають вести облік відпусток, які надають працівникам (ч. 12 ст. 10 Закону про відпустки).