Розрахунок компенсації за невикористану відпустку

UA RU
Автор
експерт з обліку та оподаткування, кандидат економічних наук, Чернігів
Експерт допоможе розібратися, коли, кому та як надавати компенсацію за невикористані відпустки. На прикладах розберемося в особливостях розрахунку компенсації за невикористані відпустки, її нарахуванні та оподаткуванні

Компенсація за щорічну відпустку без звільнення – коли нараховується

Працівник може отримати грошову компенсацію за невикористану щорічну відпустку (основну або додаткову) без звільнення лише, якщо дотримуються такі умови (ст. 83 КЗпП):

  • використано за рік не менше, ніж 24 календарних дні (к. дні) щорічної відпустки (основної чи додаткової);
  • компенсація – це власне бажання працівника, тобто від нього є заява й роботодавець його змусити не може;
  • працівнику – не менше 18 років.

Прощавай, Господарський кодексе! Як зміняться правила гри?

Зверніть увагу, що мова йде про компенсацію щорічних, а не інших, наприклад соціальних відпусток. І саме компенсацію щорічної відпустки можна отримати без звільнення. Однак мінімальна тривалість щорічної відпустки – якраз 24 к. дні. Отже, компенсація можлива лише у працівників з подовженою тривалістю щорічної основної відпустки або наявністю щорічної додаткової відпустки.

Якщо ж працівник має щорічну відпустку лише стандартної тривалості (24 к. днів), то він може отримати компенсацію відпустки лише в одному випадку – при звільненні. У такому разі він може або перед звільненням піти у відпустку на всі дні та отримати відпускні, або ж одразу звільнитися й отримати компенсацію усіх невикористаних днів відпустки.

У звичайній ситуації замінити грошовою компенсацією можна лише частину щорічної відпустки. Повністю накопичені дні відпустки, у т.ч. відпустки «на дітей» можна повністю компенсувати лише при звільненні (!).

Компенсація щорічних подовжених і додаткових відпусток

Випадки подовжених відпусток можна знайти у Законі «Про відпустки» від 15.11.1996 р. № 504 (даліЗакон про відпустки) та законодавстві, що регулює відносини у відповідній бюджетній сфері, наприклад у Законі «Про державну службу» від 10.12.2015 р. № 889. Наприклад, це:

🧮 Калькулятор днів щорічної відпустки

Розглянемо декілька типових ситуацій.

Увага: 24 к. днів – тільки їхнє перевищення можна замінити грошовою компенсацією. Виняток – звільнення, коли оплачуються всі дні.

Ситуація 1 (подовжена щорічна основна відпустка). Доцент має «зароблену» щорічну відпустку – 56 к. днів. Отже, можна відпочити 24 к. дні, а за 32 к. дні отримати компенсацію. Це звичайна ситуація для працівників приймальних комісій закладів вищої освіти, які працюють влітку. Якщо ж такий доцент звільняється, то може отримати компенсацію й за всі 56 к. днів. Зверніть при цьому увагу, що він отримує право на компенсацію всіх 56 к. днів, якщо відпрацював не менше 10 місяців (абз. 2 ст. 24 Закону про відпустки). Наприклад, почав працювати 01 вересня 2024 року та звільняється 30 червня 2025 року.

Ситуація 2 (щорічна додаткова відпустка). Головний бухгалтер установи, у якій дана посада внесена до переліку тих, хто має право на додаткову відпустку за ненормований робочий день, має за рік 24 к. дні основної відпустки та 7 к. днів такої додаткової. Він вирішує на 26 к. днів піти у відпустку за 4 к. днів отримати компенсацію (= 24 + 7 – 26). Цілком можливо, але за його заяви.

А як же бути з іншими додатковими та соціальними відпустками? І як змінюється ситуація при звільненні працівника? Розглянемо й це.

Компенсація соціальних та інших додаткових відпусток

Щодо соціальних відпусток – компенсація також нараховується, але тільки при звільненні й не за всі види таких відпусток. Так, компенсації при звільненні підлягають такі види соціальних відпусток (див. ст. 19 і ст. 24 Закону про відпустки):

  • мати, яка має 2-х дітей віком до 15 років;
  • одинока мати;
  • мати, яка усиновила дитину;
  • мати, яка має дитину з інвалідністю підгрупи А І групи (або батько, якщо він виховує її без матері).

Нагадуємо, що тривалість таких додаткових відпусток «на дітей» – 10 к. днів без урахування святково-неробочих днів, а за наявності декількох підстав – 17 к. днів. При цьому такі відпустки не діляться на частини, тому працівник не може частину такої відпустки «відгуляти», а за частину – отримати компенсацію.

З соціальних та додаткових відпусток, які не належать до щорічних, грошовою компенсацією можна замінити лише відпустку «на дітей».

Інші види додаткових відпусток, які не входять до щорічних, компенсації взагалі не підлягають, навіть при звільненні (див. ст. 24 Закону про відпустки). Наприклад, не підлягають компенсації такі додаткові відпустки:

  • учаснику бойових дій;
  • особі з інвалідністю внаслідок війни;
  • навчальні відпустки;
  • творчі відпустки;
  • відпустки для підготовки до участі у змаганнях;
  • «чорнобильські» відпустки.

Розглянемо декілька типових ситуацій.

Ситуація 3 (соціальна відпустка «на дітей»). Матір двох дітей 8 і 10 років має 24 к. днів щорічної відпустки та 10 к. днів відпустки «на дітей». У звичайній ситуації, продовжуючи працювати, вона не може отримати компенсацію відпустки, тому що 24 к. днів – це мінімум, а відпустка «на дітей» не компенсується. Однак при звільненні вона має право отримати компенсацію одразу за всі 34 к. днів (= 24 + 10), або за частину цих днів, а решту «відгуляти» та отримати відпускні. Однак при цьому відгуляти лише частину відпустки «на дітей», а решту компенсувати – не можна, тому як відпустка не ділиться.

Ситуація 4 (додаткова відпустка учасника бойових дій). Начальник військового столу має «зароблені» 24 к. днів щорічної відпустки та 10 к. днів відпустки як учаснику бойових дій. При звільненні він може отримати компенсацію лише за 24 к. днів. Відпустка учаснику бойових дій компенсації не підлягає, тому йому краще її використати й отримати за неї відпускні, а потім звільнитися й отримати компенсацію 24 к. днів.

Компенсація відпустки при звільненні

Правила тут такі:

  • працює правило «24 к. дні» – при накопиченні невикористаних відпусток за минулі роки. За кожним роком компенсувати можна лише ті дні, які перевищують мінімальні 24;
  • відпустки «на дітей» також накопичуються, але не за робочий рік, а за календарний;
  • відпустки учасників бойових дій, студентам на сесію – взагалі не накопичуються й право на них «згорає» з початком року.

Ситуація 5 (2 роки не був у відпустці). Працівник у минулому робочому році взагалі не виходив у щорічну відпустку, і у нього накопичилося за поточний і минулий робочий рік 48 к. днів (= 24 + 24). Права на компенсацію відпустки він все одно не має, за винятком компенсації при звільненні. До того ж така ситуація сама собою – порушення трудового законодавства.

Ситуація 6 (накопичилась відпустка «на дітей»). Працівниця не користувалася у 2023 і 2024 роках такою відпусткою та звільнилася у 2025 році. Тоді вона має право на компенсацію всього 30 к. днів такої відпустки (по 10 к. днів за 2023 і 2024 роки та 10 к. днів – за 2025 рік).

Накопичення більше 24 к. днів відпустки ще не означає «автоматичного» права на компенсацію, тому як «надлишок» треба порахувати за кожний робочий рік окремо.

Компенсація за невикористану відпустку: відеороз'яснення ⤵️

Компенсація відпусток під час воєнного стану

Відпустки за час воєнного стану також компенсуються. Однак пам’ятаємо, що у період дії воєнного стану надання працівнику щорічної основної відпустки за рішенням роботодавця може бути обмежено тривалістю 24 к. дні за поточний робочий рік (ч. 1 ст. ст. 12 Закону «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 р. № 2136).

Компенсація за невикористану відпустку – варіанти заяв для різних ситуацій

Нижче наведений приклад заяви на компенсацію щорічної додаткової відпустки. Однак однієї заяви недостатньо. Керівник установи має підписати ще й наказ, за яким і нараховується грошова компенсація за невикористану відпустку без звільнення.

У разі звільнення за власним бажанням окрему заяву писати не обов’язково – потрібні фрази можна додати до заяви про звільнення. У наказі на звільнення також слід додати про компенсацію. Нижче наведені приклади такої заяви та наказу.

Заява про звільнення на заміну невикористаної щорічної відпустки на компенсацію

СКАЧАТИ ЗРАЗОК

Наказ про звільнення та виплату компенсації за невикористану відпустку

СКАЧАТИ ЗРАЗОК

Компенсація невикористаної відпустки – інші випадки

Окрім за власним бажанням та за звільнення компенсація за невикористану відпустку виплачується також у разі смерті працівника. У цьому випадку правила такі ж, як і при звільненні, але компенсацію отримують члени сім’ї такого працівника, а за їхньої відсутності компенсація входить до складу спадщини (абз. 6 ст. 24 Закону про відпустки). Тут також потрібна заява – від члена сім’ї і відповідний наказ керівника установи.

На сьогодні немає можливості «передати» виплату грошової компенсації за невикористану відпустку після звільнення іншій установі – новому роботодавцю працівника. Раніше у ст. 24 Закону про відпустки зазначалося, що при переведенні працівника в іншу установу грошова компенсація за невикористані ним дні щорічних відпусток за його бажанням повинна бути перерахована на рахунок підприємства, на яке перейшов працівник. Однак з 2022 року дана норма Закону про відпустки виключена.

Компенсація відпустки сумісникам нараховується так само, як і для інших працівників.

Для кожного з цих випадків законодавство встановило певні умови. Розглянемо їх.

Бронювання по-новому: скільки платити працівникам із 5 березня?

Компенсація «навпаки» – надміру оплачена відпустка

Окрім ситуації компенсації невикористаної відпустки працівнику, може бути й ситуація «навпаки» – надміру використана відпустка. Це проблема, яка може постати перед звільненням. Наприклад, працівник не відпрацювавши робочий рік, взяв відпустку повної тривалості, а потім звільнився. У такому разі бухгалтеру слід розрахувати «незароблені» дні відпустки та утримати їх із зарплати при остаточному розрахунку.

Заява працівника на це не потрібна, але у наказі керівника слід вказати такі дії. Нижче наведений приклад такого наказу.

Зразок наказу про звільнення та утримання надміру виплачених відпускних

СКАЧАТИ ЗРАЗОК

Після наказу керівника на нарахування компенсації настає наступний етап – робота бухгалтера. Як же розрахувати суму компенсації відпустки?

Грошова компенсація за невикористану відпустку нараховується за всі дні відпочинку, якими працівник не скористався, у т. ч. за попередні роки. Їхня кількість обчислюється окремо за кожним видом відпустки й у межах:

  • робочого року – для щорічних відпусток;
  • календарного року – для соціальних відпусток.

Для соціальних відпусток ці дні обчислюються окремо за кожен календарний рік, у т. ч. у якому дитина досягла 15 років, а для щорічних – окремо за кожен робочий рік або пропорційно до відпрацьованого часу, якщо його тривалість становить менше 365 (366) к. днів.

Компенсація за невикористану відпустку при звільненні – приклад

Приклад 1. Розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні

Трудовий договір з працівником установа уклала 23.10.2023 р., а потім 22.01.2025 цей працівник звільнився за власним бажанням. За робочий рік із 23.10.2023 р. по 22.11.2024 р. він не використав – 24 к. дні. За наступний робочий рік трудових відносин, тобто з 23.11.2024 по 22.11.2025, працівник також не використав свій законний відпочинок.

Потрібно обчислити загальну кількість днів, за які нараховується компенсація відпустки – розрахунок наведений у таблиці нижче.

РОЗРАХУНОК ДНІВ НЕВИКОРИСТАНОЇ ВІДПУСТКИ 2025

Показник

Кількість днів та їхній розрахунок

загальний розрахунок

тривалість відпустки за колективним договором

24

дні відпустки, що припадають на 1 к. день за робочий рік:

  • з 23.10.2023 по 22.10.2024 (366 к. днів)

0,06557

(= 24 ÷ 366)

  • з 23.10.2024 по 22.10.2025 (365 к. днів)

0,06575

(= 24 ÷ 365)

кількість днів відпустки за робочий рік:

  • з 23.10.2023 по 22.10.2024 (повний рік – 366 к. днів)

24

(повний рік)

  • з 23.10.2024 по 22.10.2025 (неповний рік  – час дії трудового договору з 23.10.2024 по 22.01.2025, що становить 92 к. дні з 365 к. днів)

6

(= 92×0,06575 = 6,049 ≈ 6)

кількість відпустки, що були надані працівнику за робочий рік 23.10.2023 по 22.10.2024  та робочий рік з 23.10.2024 по 22.10.2025

0

всього кількість днів відпустки, що не були надані працівнику

30

(= 24 + 6)

додатковий розрахунок, якщо є дні відпустки, які зароблені до 2024 року

(для врахування вимог абз. 2 п. 2 розд. ІІ Порядку № 100):

кількість днів відпустки, які були «зароблені» за період:

  • з 23.10.2023 по 31.12.2023 (70 к. день)

5

(= 70 ×0,06557 = 4,59 ≈ 5)

  • з 01.01.2024 по 22.10.2024 (296 к. днів)

19

(= 296×0,06557 = 19,41≈ 19)

  • всього за період з 23.10.2023 по 22.10.2024 (366 к. днів)**

24

(= 4,59 + 19,41 = 5+ 19)

кількість невикористаних днів відпустки, які були «зароблені» до 2024 року

9

* святкові і неробочі дні не віднімаються, так як вони відсутні з причини воєнного стану;

**перевірка правильності заокруглень, сума має співпасти з раніше визначеною кількістю днів відпустки за 366 к. днів цього робочого року, тобто 24 к. дні

Отже, за період з 23.10.2023 по 22.01.2025 слід компенсувати 30 к. днів невикористаної відпустки, з них 5 к. днів «зароблені» до 2025 року та 19 к. день – після.

Обчислюємо компенсацію за невикористану відпустку

Щодо питання заокруглень при розбитті днів відпустки на «до 2024 року» та «з 2024 року»

Якщо після перевірки правильності заокруглень (останній рядок таблиці) такої не відбулося, наприклад вийшло б 24,1 чи 23,95, то  існують приклади заокруглень невикористаних днів відпустки з Листа Мінекономіки від 26.02.2024 р. № 4707-05/14491-09 «Про надання роз’яснення» (далі – Лист № 4707) при загальній кількості 10 к. днів: 7,41+2,40 ≈ 8 + 2 = 10 або 7,50 + 2,51 ≈ 7 + 3 = 10 (перша цифра – це можлива кількість робочих днів відпустки до 2024 року, а друга – після). 

Даний лист є рекомендаційним. За ним для збереження загальної кількості днів невикористаної відпустки, які підлягають оплаті, рекомендується «порівнювати за математичною більшістю/меншістю за першою, другою чи третьою цифрою після коми та коригувати число днів у визначених розрахункових періодах шляхом додавання чи зменшення днів в кожному з них після порівняння цифр». Однак краще підвищити саму точність розрахунку днів відпустки на 1 к. день за робочий рік (більше знаків після коми в коефіцієнті) та округлити всі дні за арифметичними правилами. Тоді проблема неспівпадіння підбиття підсумків за заокругленими цифрами може зникнути. 

Чи треба в наказі про звільнення працівника вказувати окремо кількість днів відпустки, що компенсуються, які були «зароблені» до 2024 року та після?

Не обов’язково. Так, це можна зробити, але вказання загальної кількості днів відпустки, що компенсуються, без їхнього розбиття на «до» та «після» цілком достатньо. У абз. 2 п. 2 розд. ІІ Порядку № 100 такої вимоги немає і така ж думка викладена у згаданому вже Листі № 4707 від Мінекономіки.

Військовий облік в установі: хто відповідальний і яка доплата

Приклад 2. Розрахунок невикористаної частини відпустки при звільненні працівника, який не відпрацював увесь робочий рік

Установа уклала трудовий договір із працівником 29.01.2024, а 14.01.2025 він звільнився за власним бажанням. За час роботи в установі працівник використав 14 к. днів основного відпочинку.

Потрібно обчислити дні, за які нараховується компенсація за невикористану відпустку при звільненні, якщо її тривалість за колективним договором – 24 к. дні. Розрахунок наведений у таблиці нижче.

РОЗРАХУНОК ДНІВ НЕВИКОРИСТАНОЇ ВІДПУСТКИ 2025

Показник

Кількість днів та їхній розрахунок

тривалість відпустки за колективним договором

24

дні відпустки, що припадають на 1 к. день за робочий рік з 29.01.2024 по 28.01.2025 (366 к. днів*)

0,06557

(= 24 ÷ 366)

кількість днів відпустки за робочий рік з 29.01.2024 по 28.01.2025 (неповний рік  – час дії трудового договору з 29.01.2024 по 14.01.2025, що становить 351 к. день з 366 к. днів)

23

(= 351× 0,06575 = 23,07825 ≈ 23)

кількість використаних днів відпустки за робочий рік з 29.01.2024 по 28.01.2025

14

кількість невикористаних днів відпустки за робочий рік з 29.01.2024 по 28.01.2025

9

(= 23 – 14)

* святкові і неробочі дні не віднімаються, так як вони відсутні з причини воєнного стану

Отже, за період з 29.01.2024 по 14.01.2025 слід компенсувати 9 к. днів невикористаної відпустки.

Розрахунок та виплата компенсації за невикористану відпустку у 2025 році

Після того як була обчислена кількість днів відпустки, якими працівник не скористався, обчислюється сума компенсації відпустки. Алгоритм обчислення компенсації за невикористану відпустку аналогічний алгоритму обчислення відпускних. Тобто керуватися потрібно Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженим постановою Кабміну від 08.02.1995 р. № 100 (даліПорядок № 100). Формула розрахунку проста:

Компенсація відпустки = кількість невикористаних днів відпустки × середньоденна зарплата

Спочатку визначається розрахунковий період. У стандартній ситуації він складає 12 к. місяців, що передують місяцю, у якому надають компенсацію, або місяцю звільнення. Коли працівник бюджетної установи працює за трудовим договором менше року, розрахунковим періодом є кількість повних місяців, до яких не включається місяць, у якому:

  • укладено трудовий договір, якщо його укладено після 1-го робочого дня місяця (виняток – якщо договір укладений 1-го робочого дня місяця, тоді такий місяць включається, абз. 3 п. 2 Порядку № 100);
  • працівника звільнено та/або надається компенсація за невикористану відпустку.

Після цього обчислюється середньоденна зарплата за формулою:

Середньоденна зарплата = виплати розрахункового періоду ÷ тривалість розрахункового періоду в календарних днях (без святкових і неробочих днів)

Щодо тривалості розрахункового періоду, не забуваймо, що з неї потрібно виключити дні:

  • святкові і неробочі;
  • відпочинку за власний рахунок;
  • відпочинку для догляду за дитиною віком до 3-х або 6 років;
  • простою не з вини працівника;
  • час, за який відсутня інформація про нараховану зарплату працівника внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану (абз. 7 п. 2 Порядку № 100).

До виплат, з яких обчислюється компенсація за невикористану відпустку, входять виплати за час, коли за працівником бюджетної установи зберігають середній заробіток. Мова йде про:

  • оплату відпочинку, у т. ч. через вагітність і пологи;
  • середню зарплату за дні службової поїздки;
  • оплату хвороби (лікарняні);
  • оплату за виконання державних громадських обов’язків тощо.

🧮 Калькулятор розрахунку квоти осіб з інвалідністю

Виключаються ті виплати, які наведені у п. 4 Порядку № 100, наприклад матеріальну допомогу разового характеру (на лікування, вирішення соціально-побутових питань).

Таким чином, розрахунок середньої зарплати для компенсації невикористаної відпустки нічим не відрізняється від розрахунку відпускних.

Однак при розрахунку компенсації днів відпустки, які зароблені до 2024 року, використовується спеціальне обмеження (абз. 2 п. 2 Порядку № 100) середня зарплата обчислюється виходячи з виплат, нарахованих у 2023 році. При цьому, якщо працівник «заробив» невикористані дні відпустки як за період до 2024 року (1), так і за період з 01 січня 2024 року (2), то при розрахунку компенсації треба використовувати дві середні зарплати:

  • середня для всіх днів «зароблених» до 2024 року (1) – обчислюється на основі виплат за однаковий розрахунковий період – січень-грудень 2023. Незалежно від того, у якому місяці звільняється працівник. Тобто розрахунковий період для всіх цих днів визначається не за загальним правилом, а єдиним – 12 місяців з січня по грудень 2023, так як у абз. 2 п. 2 Порядку № 100 сказано, що середня обчислюється «…виходячи з виплат, нарахованих у 2023 році»;
  • середня для днів «зароблених» з 01 січня 2024 року (2) – обчислюється за загальним правилом.  Наприклад, при звільненні у січні 2025 року середня за дні, які «зароблені» з січня по грудень 2024 року обчислюється на основі доходів за січень-грудень 2024. При звільненні у лютому 2025 року дні невикористаної відпустки, які «зароблені» впродовж з січня по грудень 2024 року, оплачуються виходячи з виплат за лютий 2024-січень 2025 року і т.д. 

Отже, аби визначити компенсацію відпускних у 2025 році, треба:

  • порахувати окремо загальну кількість днів невикористаної відпустки, які «зароблені» до 2024 року – тобто у 2023 році і раніше (1);
  • порахувати окремо загальну кількість днів невикористаної відпустки, які «зароблені» з 01 січня 2024 року (2);
  • для кожної частини днів невикористаної відпустки (1) та (2) обчислити «свою» середню зарплату;
  • на основі кожної з середніх порахувати компенсацію відповідних днів відпустки – (1) та (2);
  • знайти загальну сума компенсації шляхом додавання двох частин (1) та (2).

Про дві середні зарплати у розрахунку днів компенсації відпускних говориться й у Роз’ясненні від Мінекономіки щодо порядку обчислення середньої зарплати для виплати компенсації за невикористані відпустки, на які працівник набув право до 31.12.2023 та після 31.12.2023. Даний підхід застосовується й у 2025 році, так як при виході у відпустку можуть бути дні зароблені до 2024 року. Описаний вище алгоритм також представлений у таблиці нижче.

РОЗРАХУНОК КОМПЕНСАЦІЇ ВІДПУСКНИХ НА ОСНОВІ ДВОХ СЕРЕДНІХ

(коли є дні, що зароблені до 2024 року)

Дні (1) – «зароблені» до 2024 року

Дні (2) – «зароблені» з 2024 року

Розрахунок середньої зарплати за відповідні дні для повного розрахункового періоду тривалістю 12 місяців:

СЗП (1) = зарплата за січень-грудень 2023 ÷ 365

СЗП(2) = зарплата за «звичайний» розрахунковий період ÷ 365 (або 366)*

Розрахунок компенсації відпускних за відповідні дні:

К(1) = СЗП(1) × дні невикористаної відпустки (1)

К(2) = СЗП(2) × дні невикористаної відпустки (2)

Розрахунок загальної суми компенсації відпускних:

Компенсація відпускних (К) = К (1) + К(2)

* при обчисленні компенсації у січні-лютому 2025 (високосний рік) – повний розрахунковий період 12 місяців – це 366 к. днів, а у березні-грудні 2025 – 365 к. днів. Однак, якщо розрахунковий період відпрацьовано не повністю, то при розрахунку береться фактичний час роботи, тобто з 1-го числа місяця після оформлення на роботу до 1-го числа місяця, в якому надається відпустка або виплачується компенсація за невикористану відпустку (абз. 3 п. 2 розд. ІІ Порядку № 100)

Далі розглянемо на прикладі, як розрахувати компенсацію за невикористану відпустку при звільненні.

Первинні документи: що перевірять ревізори

Приклад 3. Розрахунок відпускних при звільненні 2025, якщо є дні відпустки, які «зароблені» до 2024 року

Працівник з прикладу 1, який почав працювати в установі 23.10.2023, а звільнився 22.01.2025, написав заяву на оплату невикористаних днів відпустки, яких йому нарахували 30 к. днів (розрахунок – див. приклад 1), з яких «зароблено»:

  • до 2024 року (1) – 5 к. днів;
  • у 2024 році (2) – 25 к. день (= 30 – 5 = 6+19).

Для такого працівника розрахунковим періодом у стандартній ситуації буде січень 2024 – грудень 2024. Цей період знадобиться для розрахунку середньої (2).

Крім того, враховуючи додаткове правило з абз. 2 п. 2 Порядку № 100, доведеться рахувати дві середні зарплати. Для розрахунку середньої (1) за абз. 2 п. 2 Порядку № 100 беремо лише виплати за листопад-грудень 2023, так як у Роз’ясненні Мінекономіки говорилося, що «…середня заробітна плата за фактично відпрацьований в 2023 році період обчислюється на загальних умовах, а саме з виплат, нарахованих в місяцях розрахункового періоду, з урахуванням положень абзацу третього пункту 3 Порядку». За абз. 3 п. 3 Порядку № 100, якщо середня зарплата обчислюється виходячи з виплат за фактичний час роботи, то беруться виплати з 1-го числа місяця після оформлення на роботу до 1-го числа місяця, в якому надається відпустка або виплачується компенсація за невикористану відпустку. Тобто у розрахунку обох середніх – (1) та (2) беруться лише повні місяці.

У розрахунковому періоді була отримана така зарплата та інші виплати (грн), які наведені у таблиці нижче.

ДОХОДИ ПРАЦІВНИКА ЗА РОЗРАХУНКОВИЙ ПЕРІОД

Місяць розрахункового періоду

Зарплата та інші виплати працівнику:

Виплати, які враховуються при розрахунку відпускних та їхньої компенсації

(= 2 – 3 – 4)

всього

у тому числі*:

премія до свята (ювілею)

матеріальна допомога – на лікування та на вирішення соціально-побутових питань

лікарняні

доплата за виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника

1

2

3

4

5

6

7

січень 2024

7522,25

7522,25

лютий 2024

7522,25

7522,25

березень 2024

7522,25

7522,25

квітень 2024

7522,25

7522,25

травень 2024

7522,25

7522,25

червень 2024

7333,33

7333,33

липень 2024

8500,50

2985

8500,50

серпень 2024

9200,30

795,50

2728,50

2985

8404,80

вересень 2024

8800,40

8800,40

жовтень 2024

8564,25

1000,00

1064,25

7564,25

листопад  2024

8128,50

8128,50

грудень 2024

8128,50

8128,50

Всього за січень 2024-грудень 2024

96267,03

795,50

1000,00

3792,75

5970,00

94471,53

Всього за листопад-грудень 2023**

11283,38

11283,38

*тобто виплати, які входять у кол. 2;

** треба для розрахунку середньої (1) на основі виплат 2023 року

Тривалість розрахункових періодів становить:

  • розрахунковий період (1), листопад-грудень 2023 – 61 к. день;
  • розрахунковий період (2), січень 2024-грудень 2024 – 366 к. днів

Розрахунок компенсації відпускних на основі двох середніх представлений у таблиці нижче.

РОЗРАХУНОК КОМПЕНСАЦІЇ ВІДПУСКНИХ ДО ПРИКЛАДУ 3 НА ОСНОВІ ДВОХ СЕРЕДНІХ

Дні (1) – «зароблені» до 2024 року

Дні (2) – «зароблені» з 2024 року

Розрахунок середньої зарплати за відповідні дні:

СЗП (1) = 11283,38÷ 61 ≈ 184,97 грн

СЗП(2) = 94471,53÷ 366 ≈ 258,12 грн

Розрахунок компенсації відпускних за відповідні дні:

К(1) = 184,97 грн × 5 = 924,85 грн

К(2) = 258,12 грн × 25 = 6453,00 грн

Розрахунок загальної суми компенсації відпускних:

Компенсація відпускних (К) = 924,85 + 6453,00= 7377,85 грн

Отже, компенсація відпускних у даній ситуації становить 7377,85 грн. Виплата компенсації здійснюється разом із зарплатою за відпрацьовані дні січня 2025 року. В обліку компенсація відпускних відображається аналогічно відпускним – бухгалтерські проведення та журнали-ордери ті ж самі.

Працівник проходить ВЛК: на який період зберігати заробіток

Приклад 4. Розрахунок відпускних 2025, якщо відсутні дні відпустки, які «зароблені» до 2024 року

Установа уклала трудовий договір із працівником 02.11.2023, а 29.01.2025 він звільнився за власним бажанням. За час роботи в установі з 02.11.2023 по 01.11.2024  працівник використав усі 24 к. дні щорічної основної відпустки за робочий ріку, тобто невикористаних днів відпустки, які зароблені до 2024 року, працівник не має.

Спершу обчислимо дні, за які нараховується компенсація за невикористану відпустку при звільненні, якщо її тривалість за колективним договором – 24 к. дні. Розрахунок наведений у таблиці нижче.

РОЗРАХУНОК ДНІВ НЕВИКОРИСТАНОЇ ВІДПУСТКИ 2025

Показник

Кількість днів та їхній розрахунок

тривалість відпустки за колективним договором

24

дні відпустки, що припадають на 1 к. день за робочий рік:

  • з 02.11.2023 по 01.11.2024  (366 к. днів)

0,06557

(= 24 ÷ 366)

  • з 02.11.2024 по 01.11.2025 (365 к. днів)

0,06575

(= 24 ÷ 365)

кількість днів відпустки за робочий рік:

 

  • з 02.11.2023 по 01.11.2024 (повний рік – 366 к. днів)

24

(повний рік)

  • з 02.11.2024 по 01.11.2025 (неповний рік  – час дії трудового договору з 02.11.202 по 29.01.2025, що становить 89 к. днів з 365 к. днів)

6

(= 89×0,06575 = 5,85 ≈ 6)

всього кількість днів відпустки, що були надані працівнику за робочий рік з 02.11.2023 по 01.11.2024 

24

всього кількість днів відпустки, що не були використані працівником

6

(= 24 + 6 – 24)

* святкові і неробочі дні не віднімаються, так як вони відсутні з причини воєнного стану

Отже, у даній ситуації компенсацію відпускних нараховуємо за середньою зарплатою за розрахунковий період січень 2024-грудень 2024. Середня за виплатами 2023 року не потрібна, так як дні відпустки за період до 2024 року використано повністю. Доходи працівника за розрахунковий період наведені у таблиці нижче.

ДОХОДИ ПРАЦІВНИКА РОЗРАХУНКОВИЙ ПЕРІОД

Місяць розрахункового періоду

Зарплата та інші виплати працівнику:

Виплати, які враховуються при розрахунку відпускних та їхньої компенсації

(= 2 – 3 – 4)

всього

у тому числі*:

премія до свята

(ювілею)

матеріальна допомога – на лікування та на вирішення соціально-побутових питань

лікарняні

доплата за виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника

1

2

3

4

5

6

7

січень 2024

10700,00

3000,00

7700,00

лютий 2024

6700,00

6700,00

березень 2024

7100,00

7100,00

квітень 2024

7100,00

7100,00

травень 2024

7100,00

7100,00

червень 2024

8000,00

8000,00

липень 2024

8000,00

8000,00

серпень 2024

10000,00

728,00

2300,00

10000,00

вересень 2024

8000,00

8000,00

жовтень 2024

8700,00

1000,00

8700,00

листопад 2024

8200,00

8200,00

грудень 2024

8200,00

8200,00

Всього

97800,00

3000,00

1000,00

728,00

2300,00

94800,00

*тобто виплати, які входять у кол. 2

Далі обчислюємо компенсацію за невикористану відпустку при звільненні із зарплати за розрахунковий період, до якої не включаємо суми одноразових виплат (премій до свят, матеріальної допомоги на лікування). Розрахунок загальної суми такого доходу наведений у таблиці вище і він становить 94800,00 грн.

Розраховуємо середньоденну зарплату:

94800 грн ÷ 366 к. днів = 259,02 грн

Отже, сума компенсації за дні відпустки, які «зароблені» у 2024 році, становить:

259,02 грн × 6 к. днів = 1554,12 грн.

Виплата компенсації здійснюється разом із зарплатою за відпрацьовані дні січня 2025 року. В обліку компенсація відпускних відображається аналогічно відпускним – бухгалтерські проведення та журнали-ордери ті ж самі.

📞 5 відповідей на запитання з Гарячої лінії

Податки з компенсації за невикористану відпустку

Компенсація невикористаної відпустки – це частина зарплати, тому оподаткування аналогічне, тобто із суми компенсації утримується ПДФО за ставкою 18% і військовий збір (ВЗ) за ставкою 5%. ЄСВ нараховуємо за ставкою 22% (для осіб з інвалідністю – 8,41%).

У Додатку 4ДФ податкового розрахунку компенсація відпускних при звільненні проходить під кодом «101», який використовується також і для зарплати, у т.ч. відпускних.

Коли слід виплатити компенсацію відпустки

Виплата компенсації проводиться в залежності від ситуації:

  • без звільнення працівника – виплата може статися в будь-який момент, який повинен бути зазначений в наказі про надання відпустки, наприклад одночасно з виплатою відпускних або одразу після використання відпустки (лист Мінсоцполітики від 07.12.2016 р. № 731/13/116-16);
  • при звільненні – компенсація повинна бути виплачена в день звільнення (ст. 116 КЗпП).

Оплата невикористаної відпустки з порушенням термінів виплати компенсації – штраф за ст. 265 КЗпП.



зміст

Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді